şükela:  tümü | bugün soru sor
  • çok fazla detaya girmeden az önce başımdan geçen olayı anlatmak istiyorum..

çağlayan adliyesi ana giriş kapısına yürüyordum ve o esnada yaya yolunda bekledim bir araç geçti o araçtan sonra yürümeye başladım ve ikinci ford kuga marka araç üstüme üstüme geldi küçük bir hamle ile çarpılmaktan kurtuldum ve adama” ne yapıyorsun sen “ diye bağırdım güvenlikler ise şşt şşşt hey sus şekkinde cevap verdi şoför koltuğundaki adam ise “ siktir git” diyip ağız hareketlerinden anlaşılacak şekilde eliyle sert hareketlerle hareketini yapip basip gitti.daha sonra guvenlik , hakim o hakim o diyip böğürdü,ben de avukatım” bu terbiyesizliği hakim olduğu için yapabilir mi” dediğimde çaresiz kafasını salladı.

şimdi size söylüyorum sözlük ahalisi hakim,savcı fark eder mi? yaya yolunda yaya öncelikli değil midir? başımdan geçen bu olayın çok hafif çok basit nitelikli olduğunu düşünebilirsiniz ama bu herifler hareketlerinde özgürler ve bi gün sevdiğiniz birisine çarpıp öldürdüklerinde o yavşak güvenlikçiler gibi onları koruyup kollayacak birileri çıkacaktır elbet

ford marka aracı olan bu hakimi polise şikayet ettiğimde adamın hakim olmasının etkisini direk göreceğim ve hiçbir yaptırım almayacak işte bu yüzden hukuk devleti değiliz ve hukuk devleti olmanın önemini kavramalıyız

edit: dikkatinizi çekmek istediğim husus şu yaşadığım olaydan dolayı şikayet ettiğimde kişinin sıfatına göre prosedürün işleyişinde önüme çıkacak zorluklardır.hukuk devletinde bu tarz ayrıcalıklar olmaz kanun önünde herkes eşittir ama pratik hayatta işleyişin bu şekilde olmadığını deneyimlemek itiraf etmeliyim mücadele motivasyonumu düşürüyor

edit 2: “ o hakim ise bende vatandaşım” diyerek güvenlik memuruna cevap vermek isterdim lakin o an yaşadığım heyecan ile düşünemedim hızlıca cevap verdim ayrıca bir yazar marka ve model belirtmenin reklam olduğunu dile getirmiş bu oldukça saçma sen okuduktan sonra aklına gelen ilk şey marka modeli googledan aramaksa bu senin virala merakın gene de modeli siliyorum ama o münakaşadan hemen sonra basıp giden hakimin aracı uzaklaşırken görebildiğim tek detay bu oldu,plakasını almayı heyrcandan başta akıl edemedim sonrasında ise uzaklaşırken göremedim. çünkü o yaptığım hamle olmasa çarpacaktı.burda olay şu ki bu aracı üstüme süren kişi hakim ve onu savunanlar güvenlik görevlisi benim o an “bende avukatım” dememe takılan arkadaşlar bu hakimin vatandaşa “siktir git” demesine takılmamış aslında bu hakim belki de sizin bir duruşmanızda karar verecek hükmünü açıklayacak daha kendisi bile kural tanımayan insana saygısı olmayan bir öküz ben şikayet edeceğim tabi ki ama beklediğim şey bir özür ki bunu da yukarıda saydığım sebeblerden dolayı yaptırmazlar adamda yapmaz ama şunu iyi biliyorum ki ben kurtuldum şimdilik birşeyim yok ama bu tarz herifler aramızda ve tehlike saçıyorlar ve pozisyonlarına göre onları koruyan mekanizmalar artıyor. ben bunu eleştirmek için yazdım
  • maalesef farkediyor.
  • aynı hareketi sıradan bir vatandaş yaptı, sen de şikayet ettin, adam da ceza aldı mı ki mevcut durumda şikayetinin "sırf hakim olduğu için" önemsiz kalacağını ve bu yüzden hukuk devleti olmadığımızı düşünüyorsun?

o hakime yaya geçidinde önceliğin yayada olduğunu öğretemeyen, öğretemediği halde ona diploma veren hukuk fakültesi utansın!
  • burası türkiye. mevki, makam ve para işin içine girdiğinde adalet madalet ortadan kalkıyor. neyin adaletinden söz ediyorsunuz?
    (bkz: hukuk değil guguk)
  • akli dengesi bozuklar tarafından kontrol edilen araçlardır.

geçen gün il milli eğitim müdürüne ceza kesen polisin yaptığını hatırlatırım. bunun neden peşine düşmeyesin ki? hukukçusun. güvenlikler şahidin. güvenlik görevlileri olduğuna göre kamera da vardır. toplum için birşeyleri düzelteceğine inanıyorsan peşini bırakma.
  • traktörlerdir.çarpsan kendisi zarar görmez her tarafı çelik kaplamadır.
  • bu ülkenin vatandaşının çok çok büyük bölümü yasaların uygulanmasına karşıdır.

devlet trafikte ceza kestiğinde, bunu hırsızlık falan olarak algılıyor. ekşinin çok büyük bir bölümüde aynı oranda böyledir.

dolayısı ile, millet böyleyken geri kalanından çok birşey beklememek gerekir.
  • akepe'nin hakimidir muhtemelen... akepe'nin altına devlet aracı çekmiş her mevkideki adamı üstünüze sürebilir, emniyet şeridinden gidebilir, ters yoldan gelip senin geri geri çıkıp ona yol vermeni isteyebilir...
  • 9 (yazıyla dokuz) aydır ankara trafiğinde motosiklet süren bir vatandaş olarak gözlemlerim şunu söylüyor: 4 çekerli koca koca jeepler. .... bunların üzerinize sürme hakkının kuvveti hiç bir araçta yok. dolmuşta bile yok, o derece yani... ha bir de bu araçların türkiye'de satılanlarına üretici firmalar boş yere sinyal takıp zarar ediyorlar. takmasalar bayağı kâra geçerler. bir de bunları sürenlerin şerit takip etmek gibi bir zorunlulukları yok. apartman gibi araba kullandıklarından olacak sanırım, şeritler bu araçları süren arkadaşlara görünmez oluyor.

jeeplerden sonra gelen güruh ise doblo vb. panelvan araçlar. bunlar da yukarıda saydığım haklara sahipler ama şerit takip etmede bazı zorunlulukları var.

bunlardan sonra en çok hak edenden en az hak edene göre şöyle sıralanırlarbeyaz yakalıya verilen şirket aracı > taksi >dolmuş = halk otobüsü > hafriyat kamyonları > kamuya ait makam otosu> özel otomobil> resmi belediye otobüsü