• gayet güzel vakit geçirgeç. yaratılan atmosferi ve filmi sevdim. çoluk çocuk, abi kardeş izlenebilir.
  • güzel bir animasyon, disney'in genelde çizdiği saf kötü ve saf iyi karakterlerinin olmadığı fena olmayan bir film ama yine de disney'in en iyi filmlerinden değil maalesef.morph'un tatlılığını da unutmamak lazım.
  • türkçe'ye define gezegeni olarak çevrilmiş ron clements ve john musker tarafından yönetilmiş 2002 yılı yapımı animasyon film. konu aslında define adası olarak bilinen romanın uyarlaması tek fark bu kez hikayenin uzayda geçmesi. izlenebilir güzel bir seyirlik.
  • disney tarafından yapılan 43. animasyon filmdir treasure planet.
    karakter tasarımları (kaptan amelia kedi canını senin) ile olsun klasik animasyon arka planına bilgisayarlı animasyonun başarıyla yerleştirmeleriyle olsun bence gayet güzel ve başarılı bir filmdir.

ancak 2002 yılında 140 milyon dolar bütçeye rağmen elde ettiği 108 milyon dolar hasılat ile disney için animasyonda bir çağın kapanmaya başladığı dönemin ekonomik başarısızlıklarından birisidir.
    rakip firmalar bilgisayar destekli animasyon filmler (ice age ,shrek , monster inc.) ile pastadan büyük paylar koparırken disneyin zarar eden ya da lion king başarısını yakalayamayan klasik el ile çizilen animasyon filmlerine çakılan son çivilerden birisidir bu film.

arkasından gelen 2 klasik animasyon filmden brother bear 120 milyon dolar bütçeye 250 milyon dolar ile hasılatta daha iyi bir iş yapmış ancak 110 milyon dolarlık bütçesini bile çıkaramayan home on the range in de gişede çakılması sonucu disney klasik animasyon filmleri tamamen bırakarak bilgisayarlı animasyon filmleri çağına girmiştir. ve hemen hemen 10 yıl sonra frozen ile tekrar zirveye çıkmıştır.
    disney animasyon filmlerinde bir çağın bitişinin ekonomik anlamda başarısız olan ama benim için başarılı ve eğlenceli bir film.
  • (bkz: underrated)
  • utanarak söylüyorum daha yeni izledim ve başucuma aldım.

diğer disney yapımlarının fersah fersah üstünde

neden mi?
    --- spoiler ---

1) klasik kötü karakter prototipinin dışına çıkmış, alıştığımız güven veren karakterin en kötü çıkma klişesini gelgitleri ve uygun sonuyla yıkmış

2)nefret ettir ve intikam alarak seyirciyi rahatlat kalıbının çok ötesinde.

3) tipik mutlu son geleneğini kırmış. tarzan'ı hatırlayalım kimse ayrlımıyordu, herkes beraber ve mutlu oluyordu. bu çizgi film öyle bitmiyor ve ucu açık.

4) karanlık bir hikaye jimbo'nun annesi ile ilişkisi, toplumdan soyut ve başarısız biri olarak gösterilmesi çok yerinde olmuş.

5) ağırıklı tek mekan animasyonu olmuş. hikaye baba figürü yerine konan bir korsanla ilerliyor. hayatın zorluklarını öğretmek için ve oğul yerine konan karakterin başını derde sokmamak için çabalayan gri bir karakter.

6) tipik olarak nefret edilenden sırayla intikam alınması klişesi de yok. en çok nefret edilen kekremsi yaratık ortalarda yok oluyor.

7) çok fazla terk ediş, ölüm var ve bu genel izleyici gruba hitab ederken toplam disney çizgi filmlerinde ölen karakter sayısı kadar kayıp bu animasyonda var.

--- spoiler ---
  • çocuk yaşta tanıyıp yıllar yıllar boyunca sıkılmadan tekrar tekrar izlediğim, efsane bir dublaja sahip animasyon filmi. genelde dublajlı filmler güzel olmuyor ama bu filmin dublajı -tıpkı shrek gibi- mükemmel. orijinalinden daha güzel.

doğru mu yoksa asparagas mı bilmiyorum ama bu filmin başlangıçta bir tv çizgi dizisi şeklinde olması planlanmış. daha sonraları plan değişmiş ve direkt bir film haline getirmişler. ne yazık ki yine aynı dönemde çıkan ve bilgisayar teknolojilerinin kullanıldığı shrek gibi filmlerin yanında klasik el çizimi ile yapılmış olan bu animasyon pek tutmamış.
  • nasıl unutulmuş ve başarısız bir yapım olarak kaldı merak konusu
  • çocukluğumda defalarca izlediğim harika bir disney çizgi filmi. underrated denince aklıma ilk gelenlerdendir. define adasından uyarlanmıştır ve harika karakterlere sahiptir. uzayın bu kadar ilgimi çekmesinde bu filmin etkisi büyüktür. şarkısını şu yaşımda hâlâ hatırlarım. rastlarsanız mutlaka izleyiniz efendim.
    --- spoiler ---

ayrıca bir harita açılma sahnesi vardı ki asla unutamam çok etkileyiciydi.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap