• bir zamanların kutsal bilgi kaynağı, son beş altı senenin ise bakalım neler olmuş la mekanı canımız bidanemiz ekşi sözlüümüzün de adeta bir instagram misali popüler olmayanın allah belasını versin akımında sürüklenip gittiğinin en bariz, en net kanıtı işbu entrylerdir sevgili atyarışı severler.

bakıyorsun başlık açılmış. ilk entry tespit entry'si. hemen devamında kısacık bi nasıl lafı godum entry'si var. ilk yazılanla aynı ya da karşı fikirde. farketmez. ama nispeten kısa. çünkü uzatsa ondan hızlı davranalar popi kasarımızın önüne geçecek... favlar onda birikecek. acele etmek lazım...

sonrasında daha düzgün bikaç yazı, yine nispeten kısa. tespitler güzel, fikirler geliyor. bunlara da favlar şukular akmaya devam ediyor...

başlığın entryleri derya deniz, başlık trend olmuş almış başını gidiyor. bakıyorum kimler neler yazmış diye. örneğin yedinci sayfada bir yazar bir entry döşenmiş ki ooof of of. adam state-ül art bırakmış resmen konu hakkında. şimdiye kadar yazılanların toplamından birkaç kat daha muazzam... ama gün sonunda şuku modunda okununca şansı varsa ortalarda, favori sayısı çok çok büyük ihtimalle de ilk sayfadaki en kötü yazıdan daha düşük...

ben buradaki adamları okuyup düşünen insanlar olarak hayal ettim hep. on küsur senedir falan buralardayım... eskiden öylelerdi gerçekten. kimse ego şişirmek, fav müptelası olmak için yazmazdı. yazar bildiğini dökerdi. kafasındaki fikir demlenmeden de oturmazdı klavyeye. yazılan; bilginin doluluğuna, yazının gerçek manada güzelliğine göre beğenilirdi. kimse ilk aklına geleni sırf ön sıraları kapmak için sıçarcasına yazmazdı. bunu yapan gönderilirdi zaten zamanın ötesine ne diyor lan bu ibiş diye... şimdi herif başlığın 4. entry'sine reserved yazıp 30 fav topluyor.

toplumda bi zeka düşüklüğü var. bunu 3, 5 hatta 10 senelik aralıklarla gözlemlenebilir şekilde fark edebiliyorum. aklımızı, becerilerimizi yapılanın iyisini yapmak yerine kendimizi daha çok kişiye beğendirmek için kullanmaya başladık. bu düşünsel yönde zararlı bir haz. kurtulacağımızı da pek zannetmiyorum.

bu benim aptallığım aslında... burada bile hala daha konu hakkında birçok şeyi okuyan bi tayfa olduğunu falan düşünüyorum saf gibi. sürü eğiliminin en bariz göründüğü yerlerden biri olmuş burası da... toplumun anası sikilirken, insanlar "herkes beni beğensin gerisi sikimde olmaz" mottosuyla yaşarken ve insanlar, kendilerine gösterilenin biraz daha derininde yatana tamamen ilgisiz sünger beyinli bi güruh haline gelmişken burası neden farklı kalsın ki...

benim aptallığım. bilgide, yorumda güzelliği aramak salak gibi detaylarda boğulmak ve zavallılık olarak algılanıyor artık. çünkü devir gerçekten değişti. devir beğeni toplama devri.
hesabın var mı? giriş yap