• bor madeninin yakın gelecekte petrolün yerini alarak dünyanın en pahalı yeraltı kaynağı olacağı bilim çevrelerince sıkça dile getiriliyor. dünya bor rezervinin % 72'sinin ülkemizde olduğu da bilinen bir gerçek.

evet yakın zamanda ülkemiz bu kaynağını etkin biçimde kullanmaya başlayacak ve trilyonlarca dolarlık bir gelire kavuşacak. bu sayede cumhuriyetimizin 100. yılında dünyanın en müreffeh ülkelerinden biri olabileceğiz.

inşallah bu para bizi bozmaz diyeceğim ama bizi bozacak para da daha basılmadı evelallah.
  • zoruna gidenin borusuna gider adlı şopar deyimini aklıma getirmiş faaliyettir.

bor mineralinin direk yakıt olarak kullanılabilecek bir yer altı kaynağı olmadığı defalarca dile getirildiği halde neden ikide bir aynı hülyalar tekrarlanır hayretlik verici.

tıpta,kimyada, inşaat sektöründe, astronomi faaliyetlerinde vesair bir çok iş kolunda kullanılır ama yakıt olarak değil.

gugıl diye bir ansiklopedi var, yazıyorsun seni düzeltiyor. ki düzelmeye ciddi ihtiyacın var ulu trol.
  • petrolün yerini falan alacağı yok. kim sikiyor beyinlerinizi anlamıyorum ama bor petrol gibi bir yakıt değildir. katalizördür ne bileiym katkı maddesidir falandır filandır. öyle al boru yakıt yap enerji kaynağı yap diye bir şey yoktur.

evet borun kullanım alanı oldukça geniştir fakat düşündüğünü kadar talebi çok değildir. borun %72 si trükiye'de olsa dahi gereken talebi kalan %28 lik kısım oldukça kolay karşılamaktadır.

şöyle bir köylü örneği vereyim. dünyada bor 1000 üründe kullanılıyor diyelim. her üründe gereken miktar 1 gram. yani 1 kilo bor o 1000 ürünü üretmeye yetiyor. yani evet kullanım çok ama talep az.

o yüzden önüm arkam sağım solum düşman herkes borumun peşinde diye salak salak germeyin kendizi.

türkiye zaten boru çıkartıyor. ve görüldüğü gibi hiç bir şey olmuyor. bor üzerinden komplo teorisi üretenlere boru girsin deyip sözlerimi bitiriyorum.
  • elon reisle konuştum, elektirikli arabayı bırakıp borla çalışana geçeceğiz dedi.
  • ölmeme 10-15 sene kaldı yine aynı muhabbet. ne madenmiş be.
  • sikecem borunuzu dediğim hadise.

zaten bizim millet hep "lan olm var ya şu bor' u bir çıkartalım, amınıza koyacağız" hayali ile avunur durur.

sen önce götüne giren boruyu çıkart, bor falan sonraki meseleler.

bu arada halihazırda çıkarttığın bor ile sabun ve deterjan yapıyorsun, onu da bil istedim.

sanki daha fazlası ile "death star" yapacak dalyarak.
  • google'a "bor nedir?" diye sorduğunda aldığın cevapla bile "wooooooow" olamıyorsun çünkü çok da "şey" bi şey değil.
    ama mesele dünya rezervinin %72'sine sahip türkiye'nin bu boru kullanmaya başlayacağı fikri oluşunca hemencecik "ortalığın amına koyacağız" baloncukları çıkıyor kafalarda.
  • hali hazırda eti maden bandırma bor ve asit fabrikaları çıkarıp işliyor bunu zaten lakin biz ancak temizlik ürünleri vb. yapımında kullanabiliyoruz. önemli olan yüksek değerli kaliteli ürünlere dönüştürebilmek, o da bilime karşı yönde gitmeye bayılan bir ülke haline geldiğimiz için pek yakınlarda da mümkün görünmüyor.
hesabın var mı? giriş yap