tunalizade

  • 3253
  • 30
  • 1
  • 0
  • 6 gün önce

eti'nin bütün ürünlerinin ülker'den iyi olması

bir gıda mühendisi olarak diyorum ki iki marka ürünleri de bomboktur.
her biri tek kullanımlık plastik ambalajlarında doymuş ve trans yağ içeren, kolesterol deposu şekerli ürünlerdir.

ekleme yapayım,
bir çoğunda gıda boyası vardır, benzoik asit yada sorbik asit yada bunların tuzları vb. koruyucular vardır. yaklaşık dörtte biri yağdır, bu yağlar kalitesi düşük palmitik asit ve stearik asit cinsinden zengin yağlardır. çoğu için bir tanesini yediğinizde önemli ölçüde enerjiyi metabolizmanıza dahil etmiş olursunuz fakat hızlıca yakamazsınız. kilo alırsınız. yavaş yavaş sağlığınızı etkiler.
üzerinde bu aralar başarılı bir pazarlama mantığı ürünü olarak 'yüksek proteinli' yazan ürünler çöptür. aldığınız protein kadar şeker ve karbonhidratı da yanında almış olursunuz. abur cuburlar için bu diğerinden daha sağlıklı yorumu yapılamaz.
iki marka da çocukları satış stratejilerinde kullanır. sütlü olarak gösterdikleri çocuklar için ürettikleri bu ürünlerde süt proteini çok azdır, olan yağ bitkisel yağdır süt yağı değildir. şeker oranı inanılmaz derecede yüksektir çoğu glukoz şurubudur. besleyici değeri oldukça düşüktür. büyüme çağındaki çocuklar için oldukça sağlıksızdır.
sağlıklı abur cubur diye bir şey yoktur.
marketten poşet almayarak çevreye katkı sağladığınızı düşünürsünüz ama bu abur cuburlardan ortaya çıkan plastik atığın haddi hesabı yoktur. gıda ile temas eden plastikler geri dönüştürülmüş plastikler değildir.
falan da filan.

torku ile ilgili soru geliyor. torku diğerlerinden farklı değil. glükozun nereden geldiğinin önemi yok, glükoz glükozdur. ister mısır nişastasından elde edilsin ister şeker kamışından. etikete glükoz şurubu yerine invert şeker yazmak sadece tüketiciyi kandırmaktır.

devamını okuyayım »