• 1. solcular dinin halk icin onemini tam olarak anlayamamis, dini dislamistir.

2. sol turk tarihini tam olarak anlayip ozumsemeden hazir sablonlar kullanmistir.

not: bu fikirlerin esas sahibi sarp kuray'dir, ben sadece anladigim kadarini yorumladim.
  • solcular solculuğun bir meslek olmadığını anladığında halka ulaşabilir.

halkın derdi çok kendilerini halka anlatabilmeleri için çok fırsat var. ama şu rantın ve dünyevi zevklerin gözü kör olsun.
  • sol kesimi 2 şekilde değerlendirmek lazım. 80 öncesi ve 80 sonrası.

ne solcular gördüm garson azarlayan rant peşinde koşan milletin iliğini sömüren yüksek dilde konuşunca bir bok olduğunu zanneden.

halka ulaşılamamasının asıl sebebi formüllerinin olmaması. fakir halkın mutluluğu üzerine değilde zenginlerin mutsuzluğu üzerine sistem kurmaları.
  • solun köklerinin dünyada materyalist, enternasyonel ve özgürlükçü temellere oturmasından kaynaklanan bir çatışma söz konusu .

türk halkının muhafazakar ve az okuyan karakteri yukarıda
    bahsettiğim yapı ile sürekli birbirini itiyor.

ama ekrem imamoğlu demeyin hemen , o da sağa yakın politikalar ile kazandı.

yani kısacası yurdum insanının günümüzdeki karakterinin yakın olduğu ideoloji sağ .
  • türkiye'de siyasetin dürüst yapılmamasından kaynaklanan durumdur.

bir defa türkiye siyaset yelpazesinde sol diye bir şey yok. soldan kastettiğimiz emek hareketinden doğup serpilmiş sosyal demokrat-demokratik sosyalist kitle partileri ise türkiye'de böyle partiler hiç bir zaman var olmamıştır. bir tek 1960'lardaki türkiye işçi partisi deneyimi küçük-sınırlı bir istisnadır.

bugün adında sosyalist, komünist ve devrim bulunan partilerin alayı ise orta sınıf entelijansiyası tarafından meydana getirilmiş sosyal kulüplerdir.

türkiye'nin biricik muhafazakâr partisi chp'dir. fakat bu parti solcu olduğunu iddia etmektedir.

gericilik yapanlar (anap, akp, rp,...) muhafazakâr olduklarını iddia etmektedir.

gericiliğe ve karşıdevrimciliğe yardımcı olanlar ise milliyetçi (mhp) hatta solcu-demokrat (hdp) olduklarını iddia etmektedirler.

partilerin ideolojik olarak bu kadar yalancı olduğu bir siyasi düzlemde solun halka inememesini tartışmak abesle iştigaldir.
  • sebeplerinden birinin özellikle son 30-40 senedir yakalanan her teröristin yasadışı sol örgüt üyesi diye tanıtılması olabilir diye düşünüyorum.

mesela ben çocukken her haber programında bu cümleyi duyar, solcuların ülkeyi yangın yerine çevirmeye çalışan teröristler olduğunu sanırdım ama büyüyünce okuyarak gördüm ki sol bu ülkenin vicdanıdır.
  • tek bir neden var çok spesifik konulara girmeye dahi gerek kalmadan toplum arasında “la bunlar gomünizmi getirecekler,terörist zihniyetli bunlar” gibi bir algı oluştuğundan ve gerçekten sol’un halka inebilmesi için bir kere halk arasında kişisel çıkarların değil toplumsal bilincin konuşulması lazım.yani siz şu an türk solu değil deniz gezmiş; lenin-stalin-che 3’lüsünü getirseniz de bir şey yapamazlar.malesef görüyorum ki insanlarımızda çağdışı bir ilkellik var,o yüzden her şey zor çok zor,bu zihniyet tarafından yönetilen bu ülke için...
  • (bkz: turkiye'de sağın da solun da aynı bokun laciverdi olması)
    öncelikle bizde aydın, düşünür, entelijansiya denilen şey yok. solda da sağda da yok. nasıl olsun? toplumda veya bürokraside entelijansiyanın dayandığı, güç aldığı bir zemin yok.
    aydın olmak için çok okumak ve pırıl pırıl zekaya sahip olmak yetmez. öncülleriniz olmalı, bayrağı onlardan devralıp sonrakilere devretmelisiniz.
    bizde aydın kişiler potansiyel suçlu ve hain gibi görünür - aslında her ülkede ortalama vatandaş böyledir. hillary clinton 40 yıl önce tez konusu olarak saul alinsky'nin sosyal örgütlenme teorisini seçmişti diye adaylık sürecinde linç edildi adeta. ama ona sahip çıkacak bir güç var, sermaye ve bürokrasi var arkasında.
    bizde aydınlar ve dürüst gazeteciler sahipsiz köpek kadar yalnızdır. siyasilere kuyruk sallamazsan seni kimse koruyamaz.
    kim hangi halka inecekmiş, güldürmeyin insanı.
  • zamanında solcular sistemin bozukluklarını farkedip halktan yana olup sisteme karşı ayaklandılar ama uğurlarına savaştıkları halk onları desteklemediği gibi onlara karşı durdu, sonra bu solcuların büyük bir çoğu sistemin açıklarını, sömürü düzenini zaten iyi bildikleri için bu açıkları kullanıp zenginleştiler, patron oldular, keyiflerine ve rantlarına bakıyorlar, biliyorlar ki bugün tekrar halkı desteklemeye çalışsalar en büyük tepkiyi yine halktan alacaklar hatta linç edilecekler. halk sömürü düzeninden gayet memnun gözüküyor dolayısıyla solun onlara ulaşmasına ihtiyaçları yok. ihtiyaç olduğu kabul edilmeden tedavi olmaz.
  • arabesk müzik dinlememelerindendir. bununla ilgili şöyle bir yaşanmışlığım var; birgün eskişehir sınırları içerisinde yıllardır tkp üyesi olan arkadaşlarım ile yılbaşı kutlaması yapıyorduk. laf lafı açıyor, sohbetin sonu gelmiyordu. velhasıl kelam, masada rakı da var iken ben bir müslüm şarkısı dinlemek istedim. arkadaşlar o kadar karşı çıktılar ki, sanki dünyanın en kötü talebiydi bu. yılbaşı gecemizin kalan 4 saatlik evresini arabeskin ne kadar kötü bir kültür olduğu üzerine tartışma ile geçti. tabi, ben arabeskin de anlaşılabilmesi gerektiği, her insanın içerisinde acı çeken bir yanının olduğu ve rock müziğin dahi amerikanın arabeski olduğu konusunda savunucusu idim. peki, arkadaşlara hiçbir fikrimi kabul ettirebildim mi? hayır. bir tek fikrime bile katılmadılar. demem odur ki; türkiye'de sol asla karşı taraf ile empati kurabilen bir güruh değildir. dolayısıyla halka asla ulaşamaz!
hesabın var mı? giriş yap