• "ulan sigaraya verceğim parayla araba alırdım" diyenler için şahane yöntem. şöyle ki;

200 tane filitre 3,5 lira. günde bir paket sigara tüketenler için aylık mebla; 10 lira.
    yine, günde bir paket sigara tüketen biri için 1,5 - 2 hafta götüren 100 gram tütün 3 - 3,5 lira.
    ve bir kere alıp yıllarca kullanabileceğiniz sarma aparatı 10 lira.

ve hatta, bir yılda sigaraya vereceğiniz para 1260 lira iken sarmaya vereceğiniz maksimum para 180 lira olmakta. (3,5 liralık sigara baz alınmıştır)

(bkz: hesaplayan adamlar)

ayrıca sigarayı bırakmak isteyenler için de yegane yöntem zira sardıkça bunalıyorsun bunaldıkça daha az içiyorsun.
  • filtre ile sarmaksa iyice zordur. saran rabet görür. ocb marka slim filtrelerle çok keyifli bir uğraştır. her türlü ortamda ilgiyi üstünüze çekersiniz ama tütün saranlar aslında bunsan pek hoşlanmazlar. çünkü paketden sigara içmekle arasında bir fark yoktur kendileri için. hatta bu ilgi gereksiz
    1-neden sarıyorsun?
    2-daha mı ucuz?
    3-nasıl sarıyon?
    4-banada sarar mısın?
    sorularına maruz bırakır
    sırasıyla güzel,evet,böyle, hayır cevaplarının verilmesine yol açar.
  • eğlenceli olay. sırf yapması çok hoşuma gittiği için sarıyorum. sarmışken de içeyim diyorum. hasta mıyım neyim.
  • ahmed arif'in yalnız değiliz şiirinin kalbinde, dizelere dökülendir.

"...tütünü bilir misin?
    'kız saçı' demiş zeybekler,
    su içmez her damardan,
    yerini kolay beğenmez,
    üşür
    naz eder,
    darılır
    iki parmak arasında kıyılmış,
    bir parçası var kalbimin
    incecik, ak kağıtlara sarılır,
    dar vakit yanar da verir kendini.
    dostun susan dudağına..."
  • sigaraya camel soft paketlerinin itinayla biriktirilme çılgınlığının olduğu dönemlerde camel soft ile başladım.
    yıllarca bazen pezevengi, bazen fahişesi oldum bu meretin.
    tavşanı arattım, deveye hendeği atlattım, sahraları gezdim, sincaplarla dans ettim.
    kısa camel içenler özel hisseder ya kendini, ben özel değil, kraldım, çöllerin padişahı gibi hissederdim.
    şişirilmiş egomun ucunu camel ile yakar sevgililerime sunardım.
    hep hokkabazlık anlayacağınız.

sonra ya pezevenk emekliye ayrıldı ya da fahişe yaşlandı, bilemiyorum.
    sigarayı bıraktım...

uzun sürmedi.
    hafifmeşrep bir kadın edasıyla tütünler girdi hayatıma...
    önce samson, serde aslan burcu olunca amblemine takılı kaldı gözlerim.
    sonra old holdborn, filli haspa.
    daha sonra golden virginia, yeşil gözlü sarışın.
    ve son gözdem george karelias and sons.

samson hakikaten samsun gibidir, fazla duman, kuru içim, ağız kuruluğu, fazla içildiği zaman kesik öksürük.
    old holdborn şeffaf içim, sanki var ya da yok, aroması her an farklı.
    golden virginia hepsinden sert, aroması keskin, ya çok seversiniz ya da hiç.
    george karelias and sons en pahalısı, az bulunanı fakat rakı balık sonrası sade kahve ya da fırında helva gibi, nemi yerinde, içimden sonra ağızda bıraktığı tadı keyifli.

george karelias and sons aynı zamanda çiğnenebilen nadir tütünlerden.

nerde kalmıştık?
    sigara sağlığa zararlıdır, tütün sarmak daha zararlı değildir.
    tütün sararken geçirdiğiniz minik zaman dilimi önce gözünüzü doyurur.
    tütün sarmak size ister istemez çok daha az içmenize dolayısıyla daha az zehirlenmenize yol açar.
    sigara içme isteğinizi tamamen ortadan kaldırır.

yürek ister sadece su için ama, bazen olmadı mı olmuyor...
  • hazır paket tütün kullandığınız zaman, tekrar paket sigaraya dönüşünüzü neredeyse imkansız hale getiren eylem. özellikle old holborn çok lezzetli bir tütündür ancak sarı old holdborn böyledir, mavisi pek güzel değildir. elbetteki bu tütünü elle sarmak daha makbuldür. bunun için de (bkz: arap kağıdı) kullanılması tavsiye edilir zira dünya üzerindeki en ince kağıt budur. bu kağıt yapışkansız olduğu için - yapışkan olmadığından kimyasalı da yoktur ve bu iyi birşeydir - sarması zordur ama biraz çabalayınca öğrenmesi pek zor değildir esasen. burada kullanılacak yöntem - önce veya sonra - kağıdı yalayarak ıslattıktan sonra o yalanılan kısmı yırtmaktır. o yırtılan yerin oluşturduğu inişler çıkışlar adeta elleriyle sarılır gibi tutar kağıdı sardıktan sonra. filtresiz içmeniz iyi değildir ve filtre kullanmanız düzgün sarmanızı sağlayacak belki de en önemli unsurdur.

hazır paket tütünler yaklaşık 12 ila 13 tl arasında bir bedelde satılmaktadır. gereken diğer ekipmanlardan arap kağıdı 50 kuruş, filtre ise markalarına göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama 2-3 liradır. eğer aşırı şekilde sigara tüketmiyorsanız bir paket 1 hafta idare edebilir sizi ve 1 haftalık ortalama tütün masrafınız maksimum 20 liradır.

ayrıca tütün sarmanın halk arasında bir karizması olduğuna da inanılmaktadır ancak bu yönden ben bir faydasını göremedim. en büyük faydası otlakçı namına pek bir kimseniz kalmamış oluyor ve içtiğiniz sigara lezzetli ve keyifli bir sigara haline gelmiş oluyor.
  • pavlovun köpeği gibi hissediyorum artık kendimi. tütünü arabın içine koyup sarmaya başladığım anda ağzımdaki tükürük salgısı artışına engel olamıyorum. yapışmayan arab, her şeye rağmen senin gibisi yok. arap olmadığı sürece tad vermeyen eylemdir vesselam.
  • işin püf noktası tütünü yuvarladıktan sonra filtreyi koyup filtre tarafındaki kağıdın ucunu tırnağınızla filtreye sarmak, daha sonra sigaranın diğer ucuna da aynı işlemi uygulamak. alıştıktan sonra kalem gibi sarmaya başlıyorsunuz.

arap çarşafını yapıştırmakta ve dişlemekte zorlananlar ise sigarayı sarmadan önce tükürükleyecekleri tarafı düz bir şerit halinde yırtsın. yapışkanlı kağıtlardan daha iyi yapıştığını göreceksiniz ve sigarayı tükürüğe boğmak zorunda kalmayacaksınız.

ayrıca aktarlardan alabileceğiniz vanilya tozu ile sigara dumanına koku katabilirsiniz. 100 gram tütüne bir çorba kaşığı katmanız yeterlidir. daha sonra içmeye başlayın ve çevrenizden alacağınız "ay çok güzel koktu.", "canım waffle çekti ya.", "ben sigara sevmememe rağmen kokusuna bayıldım." tepkilerini izleyin.
  • tapdk'ya göre;

paket sigara,
    kağıdındaki,
    tütünündeki,
    girdiler.

sarma sigara,
    kağıdındaki,
    tütünündeki,
    girdiler.

sarmaya başlamak için ne düşünüyorsunuz?

edit: içmeyin lan! bıraktım sigarayı.
  • gunde bir paket default sigara içen bir insanin eger sarmakta zorlanmiyor ise, sigaraya harcadigi paranin yarisinin yarisina inmesini saglar, hatta su gunlerde ortalama gunde bir paketle gecen 1 hafta size 2.000.000 ila 4.000.000 arasinda bir harcama yaptirir.
    (bkz: tesvik eden enrty girmek)
hesabın var mı? giriş yap