şükela:  tümü | bugün
  • bugün bimden aldığım ''yağsız kuşbaşı'' isimli ette karşılaştığım durum. 500 gramı 15 lira 50 kuruş olarak satılıyor ama en az 200 gramı hayvanın siniri. yenmiyor.

sonra derler ucuz et çokzel sen de gelsene.
  • yanlış bulduğum fikir. ucuzlukla pahalılıkla katiyen alakası yok.

son 2 farklı kasap alışverişimde aldığım kıymalar ucuz olmamasına rağmen yenemeyecek kadar çok sinirliydi.

ondan sonra et ve balık kurumunun mağazasından aldım, burası da ucuz sayılmaz, inanın o kadar çok sinir vardı ki kıymada, resmen balıktan kılçık ayıklar gibi yemeye çalıştım, yiyemedim kedilere verdim.

o kadar çok tiksindim ki, katiyen kıyma giremez artık bu eve. gider tavuk yerim abi.
  • kırmızı et fantezisinin sonunun geldiğini anlamak ve kabul etmek gerektiğini hatırlatan gerçektir.

kırmızı et ağaçta yetişmiyor. memeli hayvan eti bu. bu hayvanların sayısı giderek artan insan nüfusuna yetmez. köyden kente göç de gittikçe artıyor.

bu yüzden kırmızı et yerine besinsel değeri aynı seviyede olan ve üretimi daha kolay olan daha pratik başka gıdalara yönelmek gerek.
  • vatandaş bafileme operasyonlarında maliyet sorunsalı, veya elalemin öküzünün vatandaştan daha pahalı olma durumudur. batma rotasında ilerleyen ülkelerde görülür.

aynı zamanda lümpen proleterya sosyolojisinde yol yabdılar hipotezinin gözlem kriteridir.