şükela:  tümü | bugün
1294 entry daha
 • hakkında yanlış bilgiler yazılan ülke. mesela şu giride belirtilen kırım’daki rus üssüyle ilgili bilgiler doğru değil. üssü rusya’ya kiralayan anlaşma ukrayna değil rusya’nın kendisi tarafından feshedilmiştir. hatta ukrayna hala anlaşmanın geçerli olduğunda ısrar ediyor. işin ilginç tarafı bu bilgi yazarın kendi koyduğu linkte de var ancak okuma zahmetinde bulunmamış.
 • rus emperyalizmi karşısında nato'nun ne yapıp ne edip arkasında durması gereken ülke. biden'la abd yeniden eski savaşçı ruhuna döndü diye düşünürken meğerse o da fos çıktı daha 2 tane gemiyi karadenize bile yollayamadı.

  250 bin askerle ırak'a çıkartma yapan george w. bush delikanlılığı kimsede yok.
 • kaderine terk edilecek olan ülke.

  ayrıca nato'nun sınırları ukrayna'dan başlamaz, ukrayna bir nato ülkesi değildir ve nato ukrayna'ya yardım etmek zorunda da değildir.

  tabi rusya'ya el altından zarar vermek için ukrayna'ya silah satılır, askeri ekipman yardımı yapılır.

  ayrıca nato kim ki ukrayna'ya müdahale ediyor ve rusya'nın sınır komşusu olan ülkeye kafasına göre asker sokuyor?

  nato gerçekten ukrayna'ya yardım etmek istese hiç geciktirmeden üyelik işlemleri başlatılırdı. ama nato da bu riske girmek istemiyor çünkü orada ufak bir çatışma bile büyük bir savaşa sahne olabilir. şu an izlenen politika, ukrayna'ya askeri personel sevk etmeden ve nato'ya almadan sadece silah satarak para kazanmaktır. kimsenin ukrayna'yı sikine taktığı yok açıkçası, hamleler bunu gösteriyor.

  ha madem ukrayna'yı korumak istiyoruz natı o ülkeleri olarak, alın abicim ukrayna'yı nato'ya, herhangi bir rus müdahalesini engellemek için 5. maddeyi de etkin hale getirmiş olursunuz, ruslar da işin bokunu çıkarmadan olayı kapatırlar.

  kısacası, olay ukrayna değil. ukrayna önemsenen bir ülke değil.
 • kaderine terk edilmemesi gereken ülke. zira terkedilirse en ufak bir anlaşmazlıkta rusya'nın karadenizden beri türkiye'ye uygulayacağı askeri baskının haddi hesabı yok.
 • avrupa birliğine alınmayabilir belki ama nato'ya kesinlikle alınmalı. rus ayısı bunları yutmadan önce.
 • pandora'nın kutusu olan ülke.
 • defacto olarak bölünmüş, resmi olarak bölünme yolunda hızla ilerleyen ülke.

  1- putin rusyası ukrayna'da ipleri tekrar eline alamaz. ukrayna halkı bu süreçte politize oldu ve ideolojik olarak taban tabana savruldu.

  2- biden abd'si ve nato yardım edemez. soft power ekolünden gelen demokratların ellerine yüzlerine bulaştırmadan bir işi düzgünce yaptıkları görülmemiştir. horoz gibi ötmekten ve laf salatası yapmak dışında bir şey yapamayacaklar.

  3- avrupa birliği noktasında stratejik olarak ilerleyebilmeleri için ukrayna'nın stabil olması gerekmekte bu yol da eninde sonunda ukrayna'nın bölünmesi yüklerinden kurtulup refaha kavuşmasıyla olabileceğini düşünüyorum. ab'de bunu görüyordur o yüzden ukrayna'yı bu sorunlar çözülmeden yanlarına almazlar. sadece stratejik ortağımız diyerek ilişkileri ilerletmeye, saman altından sila--pardon su yürütmeye devam ederler. rusya için koz olarak kullanabilirler ama ellerin de patlayabilir o yüzden halihazırda rus'larla olan kötü ilişkilerini daha kötüleştirmek istemeyeceklerdir.
18 entry daha