• ortaokul sorumlularının dahi olduğu, ülkü ocaklarının oluşturduğu, örgütgençlik.
  • (ara: ulku*)
  • yurtlarda "terlikle gezilmeyecek, şortla dolaşılmayacak, içinde kadın sesi geçen müzik dinlenilmeyecek" gibi saçma sapan kurallar koyup,kurallara uymayıp sesini yükseltenlere uyurken bile yanlarından ayırmadıkları bıçakları savuran insanlar topluluğu.
    "fikirlerini bilmiyorum ama arkam olsun" diyerek ülkü ocağına kayıt olan insanlar biliyorum, işin ilginç yanı kalabalık olduğu için ilgi gören bu mekanlardaki kalabalığın büyük kısmının bu tip insanlardan oluşması. arkalarındaki kalabalık daim olsun, ne diyim.
  • anadolu'da ilce gercegidir.
    boyle bir orgut, organizasyon falan var mi bilemiyorum.
    ben sozluk anlaminda ulkucuyum diyen gencler acisindan yaziyorum.
    sosyal ya$anti yoklugu, egitimsizlik, parasizlik, i$sizlik, gelenekci yapi, tek care olarak ulkucu kimligini birakir.
    sonrasi klasik geli$ir.
    evlenene kadar bir kac vukuat yapilir, hararet yapilir. bunlarin pek azi siyasidir. sonra secimden secime mhp'ye oy verilir. tanidik arkada$lar ile irtibat kopartilmayip gecinilip gidilinir.
    sanildiginin aksine ulkucu genclik kumesinin pek azi, siyasi olarak soz sahibi olma, bilumum secimlerde aday olma gibi yollara giderler. hep gidenler gozonunde oldugundan, her ulkucu genclik elemani o kadar bu i$in icinde sanilir. gerci bu genclikte ya$anan her siyasi akimda benzerdir. sagi solu yok.
    halbuse takim tutmaktan cok da farkli degildir. uzaktan maci seyrederler, tribune pek cikmazlar. soran olursa tuttugu takimi soylerler, en son kim koydu muhabbeti olur.
  • biz daha neler oluyor anlamadan bir partinin başkanı öldüğünde canlı yayınlanan cenaze merasimini tvden takip etmek için kantini dolduran etrafa biraz da kaba davranan gençliktir. o teneffüs arası bir grup öğrenci aç kalmıştır. bazı sınıfların sınıf mevcudu sayımlarında eksikler çıkmıştır. ööle de bir gençliktir yani.
  • büyük olasılıkla fazla tokuşturmanın bir sonucu olarak kafaları fazlasıyla karışmış güruhtur. kendi kendilerini kötülemeleri bundan olsa gerek...

(bkz: ülkücülerden kahrolsun faşizm afişi)
  • "her eve bir türk bayrağı, her eve bir kur'an"
    kırıkkale ülkü ocakları
    afişlerinin her yeri süslediği * * kırıkkale üniversitesinin öğrencilerinin çoğunlukla dahil olduğu grup.

eğer ülkü; amaç edinilen, ulaşılmak istenen şey, ideal ise sosyalistler de ülkücüdür.
  • üniversite ortamında ise öss sisteminin bug'larıdır bunlar.
  • bunlar bir balta olarak iyi odun keser.
hesabın var mı? giriş yap