sharon and hope

  • azimli
  • mangal yürekli rişar (512)
  • 1342
  • 5
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

yemekteyiz

yoğurtlu çorba, hünkar beğendi, bademli pilav ve fırında sütlaçlı osmanlı teması ile katılmayı düşündüğüm yarışmadır.. masanın ortasında olmayan, servis masasının yanında bulunan kocaman bir vazo lale ile beraber modernize edilmiş osmanlı kültürünü yansıtan yemek takımlarımla masamı hazırlayacağım efendim... bakır bir gondolda ikram edeceğim kızıl üzümler ve küçük küçük reçellerle süsleyeceğim masada, (ibriklerde) doğal sıkılmış meyve suları olacak, isteyen şerbet içsin; ondan da bir ibrik valahi. yemek esnasında inceden dede efendiler yükselecek, şu balerin kadına özel olarak da lale ve nerkis hanımlar da koyacağım listeye; çaykovski müziği üzerine söylenen türk nameleri ile. yemek sonrası müzik arıyor herkes; ben de bir kanun, bir keman ve bir ud getirteceğim... klasik eserler okunurken sohbet edeceğiz, bu sırada lokum ve türk kahvesi ikram edilecek.. canları mı sıkıldı, çıksın yan odadan dansöz şenlensin evimiz....

fakat en fazla alacağım puan 20dir bunu da eklemeden geçmeyeyim;

bitki uzmanı sahra: osmanlı mutfağı denince benim aklıma sedirler geliyor, modern masalar değil. bakır kaplar kullanılabilirdi yemekler için, bir tek üzümde kullanılmış ama; hiç olmamış hiç beğenmedim: ben önce gözüm, gönlüm, ruhum doysun isterim... kurban bayramındayız gibi gelmedi, bayram yemeği değil bu.. ama lale ve nerkis hanımlar koyarak jest yapmış bana onu sevdim, kalkıp dansettim zaten.. kendisine bugünkü puanım 4tür efendim.

üzüm var ümit: çok cici bi kız, beğendim ben bu akşamki yemeği ama bademler biraz diri kalmıştı pilavda, onun harici harikaydı, fena değildi yani. zaten kendisiyle dans da ettik, sıcak biri. üzüm de dikkatimden kaçmadı hani (gülüyor) kendisine bugünkü puanım 9.

umrumda değil şeyda: ben daha yaşına göre bir masa beklerdim, osmanlı mutfağı ı ıh... ağır kaçmış ona bence, ezilmiş altında; hiç beğenmedim. hünkar beğendi ama ben beğenmedim hah hah hah haaa.. çok cici bir kız, özenmiş sofraya ama bu yarışmayı ev kadınlığıyla ben temsil ediyorum. bu kızcağızımız (küçümseyen, yapmacık bir ifadeyle) okumaya devam etsin. türk kahveleri köpüksüzdü hoş bir sürpriz olmuş ama yine de. dansöz iyi düşünülmüş ama kurban bayramıyla alakalı değil diye düşünüyorum?.. kendisine bugünkü puanım.... (sevimlilikle, kafa hafif yana eğilerek) 4.

yaprak sarmalarıyla ünlü naim: masa düzenini hiç ama hiç beğenmedim.. salata yoktu bir kere masada bence bu büyük bir eksiklikti. masada gereksiz tartışmalar çıktı ama onları iyi toparladı, bu açıdan iyi bir ev sahibiydi diyebilirim.. ama bu bir bayram yarışması! bugün o evde ben bir bayram sofrası göremedim, sanki bir osmanlı gecesindeydik.. hünkar beğendi tuzsuz olmuştuuu, pilavdaki bademler diri kalmıştııı onlara dokunamadım bile (gözler açılarak). fırında sütlacı yedim sadece.., aç kalktım diyebilirim. ud keman ve kanun güzel düşünülmüştü, dansözü de sevdim ben.. o yüzden kendisine verebileceğim puan 3.

sharon and hope: bence çok güzel bir geceydi, memnun ayrıldıklarını düşünüyorum. belki dansöze eleştiri getirmiş olabilirler; kendiler pek oynayamadılar diye ama onun dışında çok memnun ayrıldıklarını gözlerinden okuyabiliyordum. kahve de istediğim gibi köpüklü olmadı, sahra hanım biraz laf soktu orada ama (gülüyor) yine de güzel bir geceydi. bence ben hakediyorum birinci olmayı fakat naim bey düşük puan vermiştir (küçümseyen gözler, büzüştürülen ağız, düşünceli surat); beni rakip olarak gördüğünü düşünüyorum. 2 vermiş olabilir mesela.

dipnot editi: (bkz: bayramlar cok sıkıcı geciyor be sozluk)

devamını okuyayım »