şükela:  tümü | bugün
 • eski adı uluhan olan; hikayesi kayıp orkun kitabelerinin bulunmasına dayanan; hun, göktürk ve selçuk olmak üzere üç farklı ırk seçeneğine sahip browser tabanlı online oyun.
 • age of empires a benzeyen bir oyun. türkler yapmış. ama ne olduysa, mahkeme tarafından kapatılmış.
  http://umaykutonline.net/
 • çevremde oynayanlardan gördüğüm kadarıyla kadın, erkek, genç, yaşlı demeden insanı kendisine bağlayan online oyun.

  mahkeme kararıyla kapatılmasının turk telekom'un sobee'yi satınalması ile ilgisi var mıdır bilinmez.
 • kaynak kodlarının türk oyun sektörünü geliştirmek için "eğitim amaçlı" açılması çok güzel de, incelediğim dosyaların büyük çoğunluğunda dökümantasyon yok, olanlarda da çok zayıf.

  niyetleri iyi olsa da kodları zipleyip google code'a yüklemekle türk oyun sektörüne pek bir katkı yapılamıyor maalesef. eminim oyunun geliştiricileri bile şu kodlara 2 ay sonra baksalar "olm burayı yazarken ne düşünmüşüz acaba?" diye sorarlar birbirlerine.
 • şu anki adresi http://www.umaykutefsanesi.com/ olan başarılı céidot oyunu.
 • (bkz: umaykut)
 • isminin eziyet online diye değiştirilmesi gereken travian ekolünden bir oyun.

  3 adet ırk var, hun selçuk ve göktürkler herbirinin kendine özgü özellikleri ve bonusları var. oyun diğer oyunlardan farklı olarak bireysel olarak değil klansal veya birlik olarak kazanılıyor, oyunu bitirmek için gerekli koşul aynı birliğe mensup 3 farklı ırktan bir oyuncunun umaykut adı verilen (aslında merkez binasının bir üst versiyonu kendisi) binayı inşa etmeleri ve seviye 10 yapması. eğer hiç bir oyuncu bunu başaramazsa server kendisini 100 günde bir resetliyor ve yeni bir sezon başlıyor.

  oyunda hiç para harcamadan devam etmeniz mümkün olduğu gibi, eğer umaykut dikmek istiyorsanız para harcamayıp elmas almadan (elmaslar çeşitli bonuslar veriyorlar, kaynak gelirini artırmak, savunmayı artırmak vs gibi) bu işi becermeniz imkansız gibi, bütün server size dalabiliyor çünkü.

  başarılı olmak için çok uzun süreli oyunda bulunmanız gerekiyor, özellikle umaykutu kurmak gerçek bir konsantrasyon ve birlik işi ve eziyet kısmı burada devreye giriyor.

  oyuncular arasında türklerden çok apaçilerin bulunması ve hepsinin aq aq aq diye sohbette seviyeyi tavana vurdurmaları, kızılderililerin aslında türk olduğu gerçeğini burnumuza burnumuza sokmuyor değil.
 • yok birlik kur yok klana git falan diyerek iyice boku çıkarılan oyun. aslında müthiş bir uç beyliği oyunu olabilirmiş. birbirleriyle anlaşan birlikler veya kendi arasında savaşan birlikler olmalı falan. yani bireysele dayanmalı bu oyun diye düşünüyorum.

  bir de bu oyunda inşaat olayı acayip yavaş. yahu türkler inşaat olayının dalağını yarmış insanlar inşaat niye bu kadar yavaş anlamadım gitti.

  bahsettiğim türden online bi oyun olsa çatır çatır oynayacam ama yok işte. biz yine age of empires ve medieval total war'a kaldık galiba.

  bunun biraz daha basiti var facebook'ta medieval empire diye. o da sarmıyor artık.
 • facebook versiyonu her 3 dakikada bir çakılmakta, inşaat bitsin çakılır, saldırı yaparsın çakılır. yukarıdaki oyna butonuna basmaktan imanım gevredi.

  türk dünyasını birleştir dediler olur dedik gaza geldik de ama nereye kadar be güzel kardeşim.
 • buhara'da yeni sezona başlayan oyun.