• şahsa özel açılan akademik kadrolar
  • kendilerine yeni meslek bulacak kadar yaratıcı/yetenekli olmamaları... ayrıntılı bilgi için bakınız: meb bakanı ömer dinçer'in ataması yapılmayan 264bin öğretmene "bu kadar öğretmene ihtiyacımız yok, yeteneklerine uygun başka mesleklere yönelsinler" açıklaması!
  • - sevgili eğitim sistemi; sen öğrenciye daha ilk öğretim yıllarından başlayarak herşeyden önce kendini tanıyıp neleri severek yapabileceği konusunda fikir sahibi olmasını ve sevdiği alanda ilerlemesini sağlayacak bir bilinci aşılamak yerine, eğitim adı altında insanların tamamını aynı kefeye koyup hepsine aynı dersleri zorunlu kılıp okulları zombi üreten fabrikalara dönüştürürsen öyle olur. adam 19-20 yaşına gelir ama ne kadar başarılı olursa olsun ne yapmak istediğini bilmez, sağlıklı bir tercihi olmaz. sınavları geçecem mezun olacam da adam olacam, sonra her şey farklı olacak hayaliyle üniversitede yapması gerekenleri yapar yine, beynini bir sürü gereksiz çöple doldurur. sonra da çuvallar tabii, çünkü sen o saf çocuğu yanlış yönlendirdin, sevgiyle değil korkuyla büyüttün. sonuç: kendini kurtarma derdine düşmüş diğerlerini rakip olarak gören bir yığın insan. çözüm: kapitalist sistemin kuklası değil, kendin ol, birey ol, dıştan değil içten gelsin dinlediğin ses. fikir üret, iş yoksa yarat, çarpık ezberini boz, yeniden düşün. bozuk saat bile günde iki kere doğruyu gösterirmiş. o kadar yanlışın arasında az da olsa doğru bir şeyler yapma şansın olmuştur. o yanını keşfet ve ilerlet.
  • ünivesite mezunu olduğu memleketinin kötü bir gerçeğidir. hele bir de kpss gibi absürt işe alma bünyeye katma sınavları vardır ki işsizliğin süründürücü yanını çirkin bir şekilde resmeder , her sene yılmadan.
  • üniversite harçlarını gelir olarak gören, bu yüzden her sene on tane yeni üniversite açan, kafasına göre kontenjan arttıran, yetmiyor gibi açtığı apartman üniversitelerine kendi adını veren zihniyetteki yöneticiler yüzünden herkesin üniversite mezunu olması en büyük etkendir işsizlikte.
    ulan herkes üniversite mezunu olursa tamirciliği tezgahtarlığı ameleliği kim yapacak? korkarım yakında üniversite mezunu amele aranıyor asgari ücret artı ssk artı yol artı yemek diye ilanlar görmeye başlayacağız.
  • yeterince istihdam alanı sağlanamaması işsiz kalma sebebinin özü aslında. hal böyle olunca sağlam bir dayının olmaması veya kişinin kendini geliştirememesi, şanssızlık vs alt sebepler oluyor tabi.
  • şansa inanmayan biri olarak, üniversiteyi yalnızca ders çalışarak ve aylaklık yaparak geçirme hatasıdır diyorum.
  • kıllısını aramaları. evet biraz azla yetinelim gençler, sonra çoğalır her şey.
hesabın var mı? giriş yap