şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 110 bin nufuslu south bend ve 100 bin nufuslu mishawaka sehirlerinin arasinda 1842 yilinda kurulmus amerika'nin en saygin universitelerinden biridir. amerikan futbolu takimi tam bir efsanedir, tarihte en iyi ikinci kazanma yuzdesine sahip ve en cok mac kazanan ikinci takimdir. amerika'nin ilk universite bandosu notre dame'da kurulmustur ve 110 yildir araliksiz her macta devre arasi sovlarini yapmistir. universite'nin renkleri altin sarisi ve lacivert(ozel gunlerde yesil (bkz: fighting irish)), maskotu leprechaun'dur.
 • bu seneki mezunlar gununde obama konusma yapacak. obama, katolik kimligi ve ogretileri ile uyusmadigi icin ogrenciler tarafindan yanlis bir secim olarak gorulmekte.
 • amerika'nın önde gelen üniversitelerindendir. 1842 yılında kurulmuş bi' katolik okuludur. ancak umrumda olan kısmı bu değil tabii ki.

  bu adamların bi' amerikan futbolu takımı var ve kolej futbolu liginin en iyi takımlarından. garip olan kısmı bu değil tabii ki. şimdi, bakın;

  bu bi' üniversite takımı ve maçlarını oynadığı stadın kapasitesi 81.000... evet, yanlış görmüyosunuz, seksen bir bin...

  http://img69.imageshack.us/…75/notredamestadium.jpg (stadın çevresindeki bölge de üniversitenin kampüsü bu arada, üniversiteye ait yani).

  olayın daha da ilginç kısmı ise şu;

  bu takım yılda yaklaşık 105 milyon dolar kazanıyor ve bunun 21 milyon dolarını üniversiteye veriyor, akademik araştırmalar için, katkı niyetine...

  sistem süper işliyor;

  başarılı liseli sporculara takımlarında oynamaları için bedava burs teklif ediyorlar. sporcu da, nfl ve güzel bi' üniversite hayatı için bu teklifi kabul ediyor ve bunun karşılığında hem üniversite hem de kendisi kazanıyor...

  ülke genelindeki üniversitelerde olay genel olarak böyle işliyor zaten...

  gel de özenme...
 • amerikan üniversiteleri (büyük ihtimalle dünyadaki tüm üniversiteler) arasında bir kişiye en yüksek ücreti ödeyen okul.
  notre dame futbol takımının koçu, charlie weis, yıllık 7.2 milyon dolar alıyordu; -du diyorum zira kovdular 2009'da, takım gümleyince.
  vay anasını. 7.2 milyon. bırak profesörü falan en kral president almıyor öyle bir çek.
 • fall 2018 için kabul aldığım üniversite. bikaç okul arasından burayı seçeceğim gibi duruyor. öğrenci sayısının ''state'' üniversitelere göre az olması ve yüksek fiyatları nedeniyle türkiye'de çok bilinmiyor fakat abd'de saygın bir okul olarak kabul görüyor. 'graduate' seviyesinde az öğrenci alıyor olması rankinglerini olumsuz etkiliyor olsada eğitim anlamında butik ve güzel imkanlar sunuyor. kalitesinin yanında kampüsünün güzelliği ve bulunduğu konum nedeniyle de abd'deki üniversiteler arasında iyi bir opsiyon.