• mental enlightenment , mindless oblivion
  • fragmanı düşen film. iphone ile çekilen film 23 mart'ta vizyona girecek.

https://www.youtube.com/watch?v=u7kzrt_chh0
    poster
  • az önce izlediğim, gayet güzel ve sinir bozucu gerilim filmi. kötü karakterin hiçbir sempatik yanı olmadığı için herhangi bir şekilde hoş bir duygu hissedemiyorsunuz ona karşı.
  • senaryosu jonathan bernstein ve james greer tarafından yazılan steven soderbergh tarafından yönetilen gizem, drama türünde çekilmiş 2018 yapımı film.

filmin tamamı iphone 7 plus ile 4k kalitesinde çekilmiştir.

filmde, isteği dışında akıl hastanesine yatırılan genç bir kadının, hastanede yüzleştiği en büyük korkusunun gerçek mi yoksa, yanılsama mı olduğu ele alınmaktadır. bence konu seçimi itibariyle gayet çekici olsa da, senaryosu biraz yetersiz.

ayrıca, filmde akıl hastanesinde yatan hastalara nasıl bir kapitalist bakış açısıyla yaklaşıldığı görünce, bir kez daha bu çarpık düzene küfrü bastım...
  • 7/10

rahatsız edicilik bakımından başarılı bir gerilim filmi. izleyiciyi sürekli diken üstünde tutuyor. ortalarda durağanlaşsa da son 10 dakikası nefes kesici. cep telefonuyla çekilmiş olması eksi veya artı bir şey katmıyor bence filme. clair foy ise rolünün hakkını vermiş.

***spoiler***

adam kadını izleye izleye kliniği bulmuş. tesadüf falan değil. ilkin ben de kadın cidden deli sandım. ancak olay sonra ortaya çıktı. filmin başında gösterilen bir silah mutlaka kullanılır, kuralı iki kez geçerli oldu: kaşık ve haç.

***spoiler***
  • gerilim filmi demek yanlış olur. rahatsız edicilik dersek 7/10.

eski sevgilisinin kendisini takip ettiğini düşünüp yerini yurdunu değiştiren genç kadın her yerde eski sevgilisini görmeye başladığını hissetmesiyle bunun bir paranoya olduğunu duyma ihtiyacı ile bir psikolojik tedavi merkezine gider. fakat bu tedavi merkezinde başka işler dönmektedir ve kadın buradan bir daha çıkamayacaktır.

filmin cep telefonu ile çekilmiş olması artı ya da eksi bir şey katmamış. o yüzden filmin bu yönü ön plana çıkarılmamış zaten. oldukça iyi film.
    izleyiniz.
  • soderbergh apple'ı iyi silkelemiş. hakkında yorum dahi yapmak istemiyorum çünkü bu bir film değil. 1 buçuk saatlik bir video kaydı.
  • izledik bitti.
    yer yer olaydan kopartıyor izleyiciyi.
    orası kötü.
    tokat gibi çarpan hiç bir yeri yok.
    orası en kötü.
    kategorisi gerilimmiş.
    gerilmedik.
    o da kötü.
    başroldeki karı fena götürmüyor işi.
    ama bir yönetmen olayı var.
    o iyi.
    vasatın üstü.
    film
    1
    bilemedin 2 tık.

6 küsur.
  • festivalin en ilgi çekici, gidildiğine pişman etmeyen filmlerinden biriydi, bunda claire foy'un performansı büyük rol oynuyor.

telefonla çekildiği için filme karşı hem merakım hem de ön yargım vardı ancak ilk dakikalardan sonra kayboldu.

imdb puanı 6,5. benim puanım ise 7/10.

--- spoiler ---

kadını zorla hastaneye yatırdıklarında bana yapılmış, haksızlığa uğruyormuşum gibi sinirlenip gerildim. sonrasında ben de kadın deli mi acaba diye düşünmeye başladım, ancak buradan sonra klişelerin içine ister istemez düştü film. kadına takıntılı olan adamın takıntısı uğruna insanları öldürmesi ki buna sözde sevdiği kadının annesi de dahil cidden kanımı dondurdu.

--- spoiler ---
  • izleyecekler için tavsiye: altyazısını goldbergon & rabiadelpueblo ikilisi hariç kim çevirmişse, onu bulup izleyin. bu kadar rezalet bir çeviri görmemiştim uzun zamandır.
hesabın var mı? giriş yap