şükela:  tümü | bugün
  • alış-verişte indirim istemekten tutun, devlet dairesinde işini gördürmeye çalışmaya kadar geniş bir alevlenme sahasına sahip hastalık.

nüfus müdürlüğüne ikamet naklim için gittim. sıram geldi, işim yapılırken, başka bir memur geldi, işimi yapan memura bir vatandaş hakkında dertlendi:

- herif önce kartını verdi. doktormuş. ulan doktorsun diye sana farklı mı davrancaz. benim için önemli olan, adın hasan'sa adının hasan olması, doktor olman değil ki. doktor olmanı niye kullanıyosun ki? zaten herkesin işini yapıyoruz.

daldım ve dedim ki:

-mesela ben de doktorum ama kullanmıyorum :p (smiley olsun diye değil, dilimi gerçekten çıkardım)

güldüler. sanırım inanmadılar :/ (smiley olsun diye)

edit: başlığı açtığımda "ünvan" kelimesinin doğru yazılışının "unvan" olduğunu bilmiyordum. öğrendiğimde de böyle bir başlık açtığımı unutmuşum, bu başlık kalmış öylece. bugün bir sebepten tekrar karşılaştım bu entry'mle. başlık düzeltme talebi gönderdim. gerekçesini de tdk büyük sözlük'le anlattım. gelin görün ki yine hangi saçma sapan "sözlük tabusu"na takıldıysa bu talep, reddedildi. başlığa bakıp hakkımda "mal" diye düşünmeyin diye yapıyorum bu açıklamayı. mal değiliz, öğreniyoruz, öğrendikçe değişiyoruz. "mal" olan sözlük.
  • bazen çok eğreti durabiliyor. sarıyer belediye başkanı şükrü genç'in her yerde isminin önüne "inş. müh." yazdırması gibi.
  • avukatlar arasında öyle bir hastalıktır ki mesleğe adım attıkları an "ben stajyer avukat" diye beyan etmeye başlarlar. bu durumda akla gelen ilk cevapsa titrini s.keyim olur genellikle.
  • (bkz: beyaz yakalıyım ben)

en salakçası bu olmalı...
  • almanlarda pek yaygındır.
  • bunların twitter versiyonları da var. kullanıcı isimlerinin başına "prof.", "doç." ya da "av." yazıyorlar. bir nevi "unvanı gorun ve gelin" gibi seviyesi magma dolaylarında bir mesaj var sanki. ve bu hiç hoş değil. şunu da bilmeliler ki, insanlar unvanınıza değil yazdıklarınıza bakar, boşuna değerinizi düşürmeyin.

unvan dediğin nedir ki? bu ülke ne unvanlılar gördü içi boş, ne unvansızlar gördü derya deniz...

güzel olanı, unvanın varsa bile yazmazsın, insanlar yazdıklarından kıymetini anlarlar. işte o zaman senin unvanın belli olur.
  • doktorlarda çokça görülür ama sanırım meslekte böyle bir dal olmadığından tedavisini de bilmezler. halbuki psikiyatri var bak. kişilik bozuklukları ile falan ilgileniyor.
  • sosyal medya şu bu bir yere kadar ama ankara karşıyaka mezarlığında başında av. yazan mezar taşlarını görünce insanı şaşırtan hastalık.