şükela:  tümü | bugün
 • heykelin gerçek adı utku anıtı'dır...

  önden bakılır ise; arkada tarihi belediye binası, fonda afyon kalesi görülebilir. özellikle kışın çok güzel bir manzara oluşturur.
 • "ayakta olup türk gücünü simgeleyen" ama değerli bir arkadaşımızın "adam yiyen heykel" diye andığı figür ellili yıllarda bir tür sünnete tabi tutulmuştur.
 • mustafa kemal'in çıplak olarak tasvir edildiği tek heykel olması itibariyle hayli dikkat çekicidir.

  linki de vereyim tam olsun:

  http://www.sanalmuze.org/images/zah06.jpg
 • (bkz: #20097079)
 • ana cadde üzerindeki zafer müzesinin tam karşısında ve anıtpark'ın içindedir. arkasında valilik ve hükümet konağı binaları vardır. afyon çarşısına da çok yakındır. afyon içindeki tarihi her yer oklarla, tabelalarla işaretlenmişken bu heykelin yerini gösterecek hiçbir tabela yoktur. benim gibi ana cadde üzerinde arabayla gidip gelip de bulamayabilecek olanlara duyurulur.
 • kaidenin üstünde çaresizlikle yatan düşmanı ezen türk askerini temsil eden figürün penisinin 1950 yılında ironik bir biçimde kesilmesi, bir tür oidipus kompleksi olarak yorumlanabilir. utku anıtının dikildiği alan, büyük taarruz kararının da alınmış olduğu noktadır. zafer'den 15 yıl sonra orada bulunan paşa camisi yıkılarak (laiklik be :d) bu anıt yapılır ve gösterişli bir törenle açılır. ama 13 yıl sonra sağcılar, kemalistleri alt edip iktidarı ele geçirerek türk'ün penisini keser. uranüs ve kronos; kronos ve zeus; oidipus ve laios; kara han ve oğuz kağan; dirse han ve boğaç han; rüstem ile sührab arasındaki evrensel baba oğul çatışması burada da gözükür. aristokrasiden aldığı iktidarı kitleye hediye eden baba, trajik bir hata yapmıştır. çünkü kitle henüz ergenliğini tamamlamadığı için neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilmemekte ve dinli soytarıların oyuncağı olmaktan kurtulamamaktadır. bunun için eline geçirdiği ilk fırsatta babasını hadım eder. çingeneye beylik vermişler önce babasını asmış hesabı yani.
 • çok mükemmel bir anıttır. türk milletinin gücünü en iyi şekilde yansıttığı için atatürk tarafından hakkında "büyük utkuyu anlatan en iyi eser" yorumu yapılmıştır.

  insanın tüylerini ürperten böyle bir güzel bir heykele atatürk döneminde sahip olmaya şaşırmamak lazım gelir.