• bazen falloş olmuş uyku düzenini bi hali yoluna koymak adına gerçekleştirilen daha doğrusu çoğu zaman gerçekleştirilmeye çalışılan bir eylemdir uykuya direnmek.mesela günleriniz sabaha kadar oturup,akşama kadar uyumakla geçiyorsa bu yönteme başvurabilirsiniz.sabaha kadar oturduğunuz (ya da çok geç vakte kadar uyumadığınız diyelim) bir günü hiç uyumadan geçirmeye çalışırsınız taki o günün akşamına kadar.böylece o uyumadığınız günün akşamı da erken bir saatte yatıp ertesi günün sabahında uyanabilirsiniz.ancak o uyumadığınız gün boyunca sarhoş gibi olursunuz.bi ota boka gülme,bi dikkatsizlik,sürekli esneme buna bağlı olarak sürekli gözlerden yaş gelmesi gibi durumlar olur.zaten bu yöntem çoğu zaman bi boka yaramaz,eğer erken saatte kalktığınız günün gecesi de sabaha kadar uyumazsanız.attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değmez hesaaaabı.ayrıca;
    (bkz: kaçabilirsin ama saklanamazsın)
  • (bkz: mimarlık)
  • eskiden hemen her genç gibi bunu yapıyordum. enis batur vaktiyle fransa'da bir otelin resepsiyonunda gececi olarak çalışırken galiba uyumadan yaşamayı falan denemişti de tehlikeli sınırlara yaklaşınca uyumuş muydu öyle bir şey hatırlıyorum. neyse o ayrı ve saçma sapan bir hikaye biraz.

malum, yaş hiç ölmeyecekmiş gibi ya da hemen ölecekmiş kadar genç gelirken sanki hayatı kaçırıyormuş gibi gelir. belli bir zaman sonra çok da bir şeyin kaçmadığı anlaşılınca işler normale dönüyor. dönüyor ama yahu bu sefer de metabolizma yavaşladığı için olsa gerek dalga geçer gibi uyku direnmeye başlıyor. eskinin 10 saat uyuyan genci, önce 8 saate ve ordan 7 saate düşüveriyor. uyumayı da severim ya da severdim ama bir yerden sonra galiba sevmek yetmiyor. değişim değişmeyen tek şey eyvallah da bari uykuda rahat bıraksaydın.
  • bebekler için hiç de kolay değilmiş bu.
    emmesi gerekiyordur, öpersin, kolunu bacağını oynatır, yanağını çekiştirirsin, konuşursun ikna etmek için sanki anlayacakmış gibi ama nafile.. geceden kalma bir ayyaş gibi ancak gözlerini yarılar ve tekrar uykunun derinliklerine kayar.
    (bkz: kiyamam)
    (bkz: uyusun da buyusun)
  • su saat itibariyle yaptigimdir efenim,

guzel bi film olan orangelove i izlemek akabinde bbc yapimi sahane bir belgesel olan human planet in ilk bolumunu seyretmemin akabinde icimde dogan "-asik olmali ve o kadinla dunyayi" gezmeliyim hissiyatiyla once asik olunacak kadin resimlerine bakmak sonrada surinam indan tutunda endonezyasina kadar dunyanin dort bir tarafini google earth le gezdikten sonra guzel bir sigara alti cikolata yemek ve karanlikta sigaramin kozune baka baka aklimdan gecen hayallerle "uykuya direnmek".

sabah uyaninca ofise gidip 1 haftadir bitirmedigim isleri bir gune iteledigimin farkina varmamin bu asik olacagim kadinla dunya turu seruvenimin arasina girmesi. uykuya direnmek...

uyudugumda gercekle yuzlesecegimin biinci. aslinda uyumanin kesin sonucu olan "uyanmak" eyleminin beni gerceklerle yuzlestireceginin bilinci yoruyor beni. o yordukca uyku daha bi agir geliyor. ama baslikta da dedigi gibi. uykuya direnmek.
  • günahtır.
  • hayallerini kurduğun şehirdeki çöpçü ortalığı süpürmeye çıkmışken, bir çöp halinde süpürülmekten kurtulmaya çalışmak
  • sızana kadar uyumayı reddeden kişidir. sızdıktan sonra da cümbür cemaat toplanıp davullar çalsanız uyanmaması muhtemeldir.
  • canı istemeyince uykuyla inatlaşma durumudur. bir meşguliyet olmaksızın oyalanarak icra edilir. en sonunda da sızılır. nerede akşam orada sabah pihuuuuu.
hesabın var mı? giriş yap