• çok uzun zaman boyunca yapıldığında dişlere hasar veren, aşındıran, sonunda da kıran insan tipidir bunlar. stres falan diyorlar... bilinçaltı pörtlemesi vs...
    ancak ağzınıza özel yapılmış dişlikle bi rahat uyku yüzü görebiliyorsunuz. ancak bu işin bokunu çıkaranlara hiç fayda etmiyor. alt çene kalıbınıza göre üretilmiş plastik dişliği de sıkım sıkım sıkabiliyorsunuz uyurken. şahsen bu illet yüzünden bütün ön dişlerim yeniden yapıldı, zira uçlarını unufak etmişim sıkmaktan. üstelik çeşitli rivayetlere göre ağzımda ağızlık varken de dişlerimi gıcırdatmayı başarmış bir ırkın ahvaliyim.
    demek ki güneye yerleşip bi kır lokantası falan açabilmeyi başarırsam gece rahat rahat uyuyabilirim. ama ben biliyorum kendimi orada da yok adisyon hesabı tamam mı, et az mı pişmiş, yan masadaki adam pilavı beğenmedi mi, yüzünü buruşturdu yerken gibi bir sürü kıl tüyden gece
    sıkar sıkar kırarım ben bu kaplamaları da... evet ulan kırarım... yaklaşmayın, sinirliyim....
  • eğer önlem almazsa bir sabah uyandığında çenesinin çıkmış ya da kilitlenmiş olduğunu farkedecek insanlardır. ağrılı ve yaşam kalitesini düşüren bir süreçtir. önce dişçinize ardından psikiyatristinize bir uğrayın. ikisinin de sizin için çok güzel planları var.

(bkz: gece plağı)
    (bkz: lustral)*

diş gıcırdatmak; elinizde olmayan bir durum olmasına karşın, siz dişlerinizi gıcırdatırken sizi duymuş olan birisi sabah bunu söylediğinde kendinize sinirlenebilirsiniz. çünkü gün içerisinde yaşadığınız ve çoğunlukla paylaşamadığınız sorunlarınız gece açığa çıkmıştır, her ne kadar siz gün içinde halledebildiğinizi, kafanıza takmadığınızı düşünseniz de bu sizin uydurmanızdır ve psikolojiniz bunun hiç de öyle olmadığını kendi fizyolojinizi kullanarak size ifade eder. sorunlarınız olduğunu kabul edin, kimseyle paylaşamıyorsanız da yardım alın. diş sıkmasının, gün içerisinde pc kullanırken bile farkında olmadan yapabileceğiniz bir eylem olmasına izin vermeyin. bir dost.
  • yanında yatıyorsanız distotion effecti yaratacak kadar abartı gelecek bu ses, sizi anfi içinde kilitlenmiş bir iskandinav faresi modunda kabuslar görmeye itecektir.
  • baska bir versiyonu uyurken agzini sapirdatanlardir. agizlarinin ortasina gecirip sonra da uyur gezer taklidi yapilmasi gereken insanlar.
  • sabah arka dişlerinin sızlamasıyla uyanırlar genelde. gün içindede dişlerini sıkarken bulabiliyor bu insanlar kendilerini.
  • bu insan grubuna ben de dahilim. artik ne kadar insan derseniz, pek insanligim kalmadi bu illet sayesinde.
    10 senedir itinayla gicirdatirim dislerimi. hic de arastirmak aklima gelmedi ne ve neden oldugunu. taa ki bir sabah cenemin ciktigini farkedene kadar. 2 yumrukta cenemi yerine soktuktan sonra oturdum google'in karsisina. ebay'den 2 dolara bir agiz koruyucusu aldim. 3 gun sonra seffaf, plastik bir sey getirdi postaci. bu arada cenemdeki agri da gecmek uzereydi. zimbirtinin kullanim kilavuzu basit. zimbirtiyi 95 derece suya at, 10'a kadar say, agzina sok (agziniz yanmaz korkmayin), agzinin seklini alinca soguk suya tukur. tamam dedim, yaptim bunlari ve agzima takip uykuya daldim. sabah kalktigimda yastigimin ustunde buldum koruyucuyu. nedeni de cok bariz; agzimin seklini tam olarak aldirtamamisim zimbirtimiza. bu sefer adam gibi agzimin tam seklini aldirtip oyle soguk suya attim ve zimbirtiyi agzima sokup uyudum. sabah kalktigimda cene agrisinda bir farklilik yoktu. 3 gun gecti, 5 gun gecti, benim cene hala her sabahki gibi. yani son 10 senedirki gibi. sonradan farkettigim uzere zaten cene agrisini giderecek diye bir sey vadetmiyormus bu zimbirti. sadece dis minelerini koruyormus.

gelelim stres kat sayima;
    "kuyruklu yildiz dunyaya carpacak, 3 gunumuz kaldi" deseniz, "ooo iyi ya 3 gun varmis, neler yaparim ben o 3 gunde" diyecek kadar rahat ve genis bir adamim. cocukken topum insaata kacmadi ama bana iyi sopa atan bir ilkokul (artik birlesik yaziliyor galiba bu kelime) ogretmenim vardi. ogretmen fobim var yani. hatta rastgele bir ogretmen yerde can cekisse ustunden atlar yoluma giderim. (ogretmen emeklisi valide hanim haric) tirnaklarimi da yerim ama oyle deriye kadar inmem. manikurunu bozmam yani sekilli yerim. bunlarin disinda kaygisiz, dertssiz, tasasiz bir adamim.
    aha bugun de basim agriyo bu illet yuzunden. bakalim yarin ne olacak...
  • çok emin değilim ama sanırım benim bu. her sabah çene kemiğimde meydana gelen ağrının başka bi açıklaması olamaz diye düşünüyorum. çaresi var mı ki bunun?
  • pratik; fakat ne kadar etkili olduğu bilinmeyen bir çözümü, bol bol elma tüketip, sakız çiğnemekmiş. böylece gündüz yeterince yorulan çene, gece gıcırdamak için derman bulamazmış kendinde.
  • boğaz ağrısı için gidilen doktora ağzınızı açamamaya neden olur.
  • gölcük depremini yaşamış, depremde sevgilisini ve sevdiklerini yitirmiş insan.
    üniversiteden bir arkadaşım. sağlam çocuk, delikanlı, dürüst bir adam. birgün davet etti, ev arkadaşlarının da misafirleri vardı, bayağı kalabalığız. tipik öğrenci muhabbeti, bira, çerez, cips, vcd de film vesaire. uyumaya arkadaşın odasına gittik. gece gıcırtı ve daha sonrasında çok sık tıkırtılar. doğrulup arkadaşı uyandırdım seslerin ondan geldiğini bilmiyordum. "böyle böyle sesler geliyordu" dedim. "benden geliyor o sesler aldırma" diye başlayıp depremi, yitirdiklerini ve peşinden başlayan stres, kaygı ve korku ile ortaya çıktığı belirtilen bu durumu anlatmıştı. yıllardır görüşemedik. umarım iyileşmiştir.
hesabın var mı? giriş yap