şükela:  tümü | bugün
  • aslı `türkiye'de var sisteminin orta hakemin ve yan hakemlerin üstünde yetkilendirilmesi gerekliliği` olan başlık...

şu andaki mevcut var protokolüne göre, var sisteminin başındaki hakem sahada görevli hakemi yönetemiyor, sadece öneride bulunabiliyor...

türkiye gibi istifa kültürünün olmadığı, insanların buzağının üstünde bile yakalandığında, bu buzağıyı buraya kim getirdi lan ben hiç farkında bile değilim yada ben çıplak şekilde ve ayaklarımı açarak geziyordum, o arada hiç farkında olmadım bu buzağı ayaklarımın altına girivermiş diyebilecek karakterde olduğu bir ülkede, hakem denilen art niyetli yorumlar yapmaya, kararlar almaya müsait bünyedeki elemanlar var sisteminin kölesi olmalı... var sistemi hakeminin orta hakeme izleyin bence hocam tavsiyesi önermesinin değil, derhal git izle ulan diye emretmesinin gerekliliğidir...

zaten bu sisteme başından beri karşı olan, eski köye yeni adet geldi, teknoloji çıktı namertlik bozuldu fikriyatına sahip hakemler tarafından, pek çok maçta, bir çok pozisyonda var sisteminin başında maçı 8 kamera ile pozisyonları ileri geri izleyerek net şekilde gören hakemin izle önerisine rağmen hakemler inatla bana ne izlemeyeceğim diyebiliyorlar... bu fikriyattaki orta hakemleri, var hakemlerinin astı olarak görevlendirirseniz yani ancak var sisteminin öneri değil emir vermesini sağlarsanız kötü niyet sahibi hakemlerin, art niyetli kararlarının önüne geçebilirsiniz...

zaten gollerden ve penaltılardan sonra oyunun çok durmasının nedeni de bu var hakemi, ve orta hakem arasındaki izleyin hocam , bana ne izlemeyeceğim ben gördüm diyaloglarıdır... bunların arasında yaşanan bu inatlaşma nedeniyle bazı gollerden sonra beş dakika tartışıyorlar ve beş dakikanın sonunda ya hiç izlemiyorlar yada gidip bir de hakemin pozisyonu izleyip karar vermesi bekleniyor 2-3 dakika... bu süre esnasında oyun duruyor ve oyuncular soğuyor...

halbuki orta hakem tüm gol ve penaltı pozisyonlarında yada sakatlık yüzünden sahaya giren doktorlar nedeniyle zaten maç durmuş yada oyuncular gol sevinci yaşarken, var hakemi izleyin diye emrettiği anda hemen var ekranına gidip kart gösterilmesi gereken pozisyonu ve penaltı ve golden önceki faul, el, korner, aut, çizgi, taçın kimden çıktığına dair pozisyonu bir izlese maçlar bu kadar durmayacak....en fazla 1-2 dakikada oyun santradan yada ceza atışının yapılacağı noktadan başlayabilecektir...

henüz emekleme aşamasında olan bu var sistemi, bu teknoloji, tüm spor branşlarında yaygınlaşması gereken mükemmel bir teknolojidir... ileri zamanlarda sürekli olarak geliştirilecek ve sportif ahlaksızlığı tamamen silecektir sahalardan... ancak bu şekilde var hakemleri, orta hakemlere öneride bulunmaz, emir verir ve yönetirse sadece 1 açıdan pozisyonu gören sahadaki hakemin imtiyazına ve gönlündeki renklere göre yorum yapmasının önüne geçebilirsiniz...

haa bu sistemde de ancak şu konuda sıkıntı yaşayabilirsiniz, hem orta hakem hem de var sisteminin başındaki hakem ortak olarak art niyetli karar verebilir diyebilirsiniz... burada da bütün sorumluluk var hakeminde olduğu için var hakeminin, hakemlik hayatına son verilir... ancak bu şekilde var sistemini yakın bir gelecekte maçları yapay zeka yönetene kadar sahada olan hakemlerin üzerinde kontrol mekanizması olarak yetkilendirebilirsiniz... bu şekilde mutlak olarak şu andaki var protokolünden çok daha sağlıklı sonuçlar elde edilir... elbette maçların ve pozisyonları doğru ve dürüst olarak sağlıklı şekilde yorumlanmasını istiyor, maçların skorlarına müdahale edilmesini istemiyorsanız...

ancak bu şekilde 14 nisan 2019 fenerbahçe galatasaray maçının hakemi ali palabıyık gibi hakemlerin açık seçik bilinçli, arzulu, şehvetli, ihtiraslı, tutkulu, hevesli ve istekli hatalar yapmalarının önüne geçilebilir...

üstelik ali palabıyık adlı hakem müsveddesinin ve diğer hakemlerin aynı takım aleyhine yaptığı ilk bilinçli ve art niyetli hatalar da değil, bu sezon bu maçta aleyhine yapılan fahiş hatalar... bunu bütün sezon boyunca aynı takımın aleyhine defalarca yaptılar... ilk kez vara gitmeyi reddetmiyorlar özellikle bu takımın maçlarında ...

buradan kendisine ve kendisi gibi art niyetli tüm hakemlere kendisinin ismiyle şunları söylemek istiyorum... ulan ali palabıyık , sana var sisteminin başında 8 kamera ile pozisyonu izleyen adam pozisyonda faul var, el var diyor... aynı konuda yan hakemin de aynı şeyleri söylüyor... (aynı şeyi aynı ali palabıyık yine galatasaray çaykur rizespor maçında linnes'in son dakikada ceza sahasında düşürüldüğü pozisyonda da yapmıştı...daha önce hüseyin göçek adlı hakem müsveddesi de var hakemleri ve yan hakemin ısrarla uyarmasına rağmen galatasaray lehine karar çıkacağı için penaltı poizsyonunu izlemeyi inatla reddetmişti ilk yarıdaki galatasaray konyaspor maçında... )

peki bu ali palabıyık tüm bu uyarılara rağmen ısrarla ne diyor... bana ne lan bana ne ben izlemiyeceğim...bu golü ben vermek istiyorum... hem ben gördüm pozisyon temiz... var sistemi buna emir veremediği için kendi heves ve arzusuyla, şehvetiyle, tutkulu olduğu takımın lehine ısrarla izlemiycem işte, izlemiycem bana ne bana ne ben bu golü vermek istiyorum diyebiliyor... ve bunu aralarında dakikalarca tartışıyorlar... o anda oyun duruyor ve soğuyor...

ulan ali palabıyık orada var hakemi 8 kamera ile yapılan çekimle, ileri geri oynatarak izleyip yapılan faullü müdahaleyi ve elle oynamayı tüm detaylarıyla görüp, sana pozisyonu tekrar izlemen gerektiğini, ayağa basma ve el olduğunu söylüyor, sen nasıl ekrandan tekrar izlemeye gerek olmadığını söyleyebiliyorsun? bu art niyet değildir de nedir?

tanım : türkiye'de var hakemlerinin, orta hakemlerin üzerinde görev almasının futbol maçlarındaki orta hakemlerin, art niyetli kararlarını engellemek için gerek şart olması...
  • "sakın hakem deme. hakemin üstünde bir hakem vardır."

genel olarak türkiye böyle bir yer işte. fazla detaya gerek yok sanırım.
  • getirilmesi halinde sistemin adı vdr* olacak olan.
  • gerçekleştiği takdirde fetöbahçe'yi doğrudan küme düşürecek uygulama olur.

14. bile bitiremezler ligi artık. fetö bittiğinden beri yalpalıyorlar zaten, bununla fişleri çekilmiş olur...