şükela:  tümü | bugün
  • insanoğlunun hem bireysel hem de toplumsal gelişiminde en büyük engellerden biri. hayallerini satanların sığındığı, güvenli sandıkları liman.
  • özellikle türkiye'de milyonlarca müridi olan akim. türkiye'nin cok büyük cogunlugu isinin gerektirdigi en temel bilgilerden ve yeteneklerden yoksun olarak islerini yapiyor, aslinda daha cok yaptigini saniyor. bu vasatliklarina da hep bir bahaneleri olur. kendilerini gelistirmek icin 1 dakikasini ayirmayan tipler yaptiklari hatalarin sucunu hep baskasina atar. hic bir zaman suclu onlar degildir. türk insanin en belirgin özelligi zaten hic bir zaman elestiri kabul etmemesi ve hic bir zaman da hatali olmamasidir.

bir de bunlari savunan tipler olur. bu tipler de ayni savunduklari kisiler gibi niteliksizdir. kendilerinin niteliksiz oldugunu bildiklerinden dolayi da diger müridleri koruma icgüdüleri devreye girer. en sacma savunma argümanlari ise "sen onun yerinde olsan daha iyisini yapabilir misin?"dir. ben o meslegi icra etmiyorsam o yeteneklere ve bilgiye sahip olmak zorunda degilim, yani onun yerine o isi yapmam gerekmiyor. beni elestirmek istiyorsan yaptigim is üzerinden elestirebilirsin. ben kendi yaptigim isi en iyi sekilde yapmak zorundayim. baskalarinin isini onlardan iyi yapmak zorunda degilim. o kisi de kendi isini en iyi sekilde yapmak zorunda. kisinin yaptigi is topluma olan borcu veya katkisidir. toplumlarin amaci insanlara görev dagilimi yapip, herkesin belli alanda uzman olmasini saglamaktir. tarihte insanlar uzmanlasma yoluna giderek cok daha verimli calisabileceklerini kesfetmisler. bunun sonucu olarak da insanlar yasadiklari toplumun ihtiyaclari dogrultusunda meslek gruplarina ayrilmislar. ben kendimin dokturu, mühendisi, avukati vs olacaksam toplumda niye yasiyorum? vasat sevicilerden mantikli bir argüman beklemek de pek akil kari degil aslinda.

bu tipler gercekten nitelikli insanlar görmedikleri icin de (edirne'den ileri gitmezsen nitelikli insan görme sansin %0.01 falandir) bu vasatlari överler.

türkiye'nin hic bir sey üretememesinin ve bugün oldugu konumda olmasinin en büyük nedeni bu tarz kisilerdir. bir de bunlarin kendilerini egitimli sananlari vardir. ülkedeki bazi kesimleri suclarlar ülkenin bu durumu icin ama kendilerinin onlardan farki olmadigini, kendilerinin de niteliksiz/vasat oldugu görmez veya görmek istemez. maalesef türkiye'nin vasat seviciligi birakmadan ilerlemesi mümkün degil.