• oset mutfagindan gozlemeye benzer lezzetli bir yemek..sac uzerinde boll tereyagli guzel bir ic karisimi olan gozleme.. genelde patatesli olur. ispanaklisida var.. her aklima geldiginde annemi ne kadarda ozlemisim dedirten turdendir..
  • kimi yerlerde kolaylık için "çerkez gözlemesi" diye geçer. yufkadan değil hamurdan yapıldığı ve içine bolca püre konduğu için sıradan gözlemeden çok daha yumuşak ve lezzetlidir. şekli yuvarlak olup, genelde üç veya beş tanesi üst üste konularak pizza gibi sekiz parçaya dilimlenir ve üst üste dilimler bir tabağa konarak servis yapılır. mutlu bir olay için tek sayıda, mutsuz bir olay için çift sayıda pişirilir. genelde "hayırlı olsun" demek için götürülen özel durumlarda üç tane pişirilir ki buna "ırte ciri" denir. dilimlemesi bile törenle yapılır, o sırada okunan kendine has bir duası vardır. her parça piştikten sonra yağlandığı gibi, tabaklara alındıktan sonra da üzerine eritilmiş tereyağı dökülmesi makbuldür. patateslisine "kartofcın", ıspanaklısına "çsaharacın", kabaklısına "naşcın" denir.
  • (bkz: delilah)
  • uzun suredir yemedigim beni kahreden sey. allahim aklima mukayet ol.

http://www.tr.kafpedia.org/index.php?title=velibah
  • kimi yerlerde belibah diye de geçen ya da benim sağırlığımdan dolayı ismini hep yanlış anladığım yemek.üst kattaki çerkez komşularımız sayesinde tanıştığım çocukluktan beri her yediğimde ağzımın sularını akıtan dehşetengiz yemektir de ayrıca.özellikle pateteslisini tek geçerim ki öğrendim ıspanaklısı da varmıs ama yememde sevmemde zati.yıllardır yediğim bu şeyle tanışmama vesile olan komşularımıza teşekkürü de buradan bir borç bilir,ellerinden öperim.
  • hoşmerim gibi bir hikayesi olup olmadığını merak ediyorum. hoşmerim tatlısında bir kadın tatlı uyduruyor, sonra da hoş mu erim diye soruyor, adı öyle kalıyor felam ya bu gözleme de bir çerkes hatunu tarafından uydurulup sonra eşine "veli bah yaptım yemeği" demesi ile adı velibah kalmış olabilir. her şey olur.
  • (bkz: veli bach)
  • (bkz: dagobah)
  • hamurişi. emek isteyen çerkes yemeklerinden biridir. yumak halindeki hamurun içine patates konulup,yumağın içine hapsedilir ve hamur dairesel ve incecik açılır. sac üzerinde çevirerek pişirildikten sonra üzeri tereyağ ile sıvanır. eşsiz bir lezzet. buyur burdan bak
  • hamur ve patatesin ne kadar muhteşem bir ikili olduğunun en güzel kanıtıdır;ayrıca dünyanın yaşanabilir bir yer olduğunu gösteren yiyecektir benim kalbimde.
hesabın var mı? giriş yap