• italyanca intikam demektir, ingilizceye ordan şeyettirmiştir...
  • bu esnada (bkz: v for vendetta) demek istiyorum.
  • kan davasi demekmis inculazca.
  • lat. vindicta (öç) dan türemiş sözcük.

korsika'da bir zamanlar adaletin adıydı, çünkü ceneviz yönetimindeki ada, cenevizlilerin adaletinin çarpıklığı sayesinde (!) böyle bir yol bulmuşlardı adaleti yerine getirmek için. cenevizli aklı bir karış havada yöneticiler, ada halkının arasındaki çekişmeleri güzel güzel konuşarak (o dönemde böyle bir şey mümkün müydü, hiç sanmam) çözmek yerine, ellerine silah vererek, davaları ex informata conscience ile çözerek, barbarca bir yargı düzeni kurarak vendetta'yı körüklemişlerdi.
  • küçük beyoğlunda içebileceğiniz leziz kokteyl. jack daniels, safari ve elma suyu ihtiva etmekte.

yıllar sonra: artık içine alkol koymaktan vazgeçmiş gibiler. siz iyisi mi elma suyu isteyin de paranız cebinizde kalsın.
  • dota'da nerubian assasin'e verilmis bir skill olup kullanımı son derece basittir. bir nevi windwalk. verdigi damageler sırasıyla 225, 375, 525 dir. armorun altına vurur. critical strike gibi calısır...
  • korsika'da kan davasi
  • 1991 yapımı marjinal bir atari oyunudur.

oyunda cobras'ın 5 karakterinden birisi olan kate'i kurtarmak için savaşıyoruz. puanınız ise yok ettiğiniz düşman sayısına göre artıyor. zıplama tuşu yok. yumruk ve tekmeye aynı anda basıp kolu aşağı çekerseniz ya da ileri iterseniz karakterler özel hareketler yapıyor. düşen adama yerde de vurabilirsiniz. çok farklı atraksiyonlara sahiptir. molotof, briket, kova, kırbaç, bomba, silah, varil gibi birçok farklı ekipmanı düşmana karşı kullanabilirsiniz. oyundaki karakter isimleri blood, hawk, boomer, sledge olup, farklı güç dengelerine sahiptirler. zor oyundur. sadece iki kişinin dalmasıyla ölebilir, ölmek üzere iseniz yerde de dayak devam eder. oyunu tek krediyle bitirdiğinizde ekstra bir bölüm başlıyor ve tüm boss düşmanları karışık olarak gelmeye başlıyor.

oyunda (asya versiyonunda) birkaç bölümde olumsuz örnek oluşturabilecek davranışlara rastlanır. sado-mazo kılıklı düşman karakterleri sizi yakalarsa becerebiliyor ve hareket etmezseniz bu şekilde becererek öldürebiliyor. hatta yerdeyseniz işleme devam ediyor. boşta değilseniz direğe halleniyorlar. diğer bir bölümde de sakin duran köpeklerin yanından geçmeye başladığınız anda arkanıza geçiyorlar. oyunun bitiriliş videosu şöyledir
    not: bahsettiğim uygunsuz sahneler 8. ile 11.dakika ve 19. ile 21. dakikalar arasında görülmekte.
    edit: ekleme
    edit2: videoyu kanalımın zarar görme ihtimali nedeniyle kaldırdım.
  • call of duty world at war'un, azıcık call of duty 4: modern warfare'den (all ghilled up) çorlanmış gibi duran ama oyunun şüphesiz en güzel bölümü olan bölümü (sonu boktan oldu). hele bunu ilk oynayışınız sabah ezanının biraz sonrasına denk geliyorsa, oyunun başlangıcı ile balkona sigara içmeye çıkışınız arasında geçen süre hayatınızın en güzel anlarından biri olabilir; şayet benimki gibi siktiriboktan bir hayatınız varsa.

ben daha call of duty 4'u oynamamışken ve hikayeyi bilmezken ipneliğine all ghilled up'ı bana oynatan arkadaşımı ipneliğine çağırdım, (cod world at war grafik saçmasıydı, adamın bilgisayarı modern warfere 2'yu kaldırır, bunu kaldırmazdı) açtım oynattım (bölümü), kendimce intikam almış oldum. vendetta (türkçe intikam) böyle bir şeydir!
  • dinlediğim en iyi alman gangster rap şarkısı

(bkz: bushido)
hesabın var mı? giriş yap