şükela:  tümü | bugün
 • italyanca intikam demektir, ingilizceye ordan şeyettirmiştir...
 • bu esnada (bkz: v for vendetta) demek istiyorum.
 • kan davasi demekmis inculazca.
 • lat. vindicta (öç) dan türemiş sözcük.

  korsika'da bir zamanlar adaletin adıydı, çünkü ceneviz yönetimindeki ada, cenevizlilerin adaletinin çarpıklığı sayesinde (!) böyle bir yol bulmuşlardı adaleti yerine getirmek için. cenevizli aklı bir karış havada yöneticiler, ada halkının arasındaki çekişmeleri güzel güzel konuşarak (o dönemde böyle bir şey mümkün müydü, hiç sanmam) çözmek yerine, ellerine silah vererek, davaları ex informata conscience ile çözerek, barbarca bir yargı düzeni kurarak vendetta'yı körüklemişlerdi.
 • dota'da nerubian assasin'e verilmis bir skill olup kullanımı son derece basittir. bir nevi windwalk. verdigi damageler sırasıyla 225, 375, 525 dir. armorun altına vurur. critical strike gibi calısır...
 • call of duty world at war'un, azıcık call of duty 4: modern warfare'den (all ghilled up) çorlanmış gibi duran ama oyunun şüphesiz en güzel bölümü olan bölümü (sonu boktan oldu). hele bunu ilk oynayışınız sabah ezanının biraz sonrasına denk geliyorsa, oyunun başlangıcı ile balkona sigara içmeye çıkışınız arasında geçen süre hayatınızın en güzel anlarından biri olabilir; şayet benimki gibi siktiriboktan bir hayatınız varsa.

  ben daha call of duty 4'u oynamamışken ve hikayeyi bilmezken ipneliğine all ghilled up'ı bana oynatan arkadaşımı ipneliğine çağırdım, (cod world at war grafik saçmasıydı, adamın bilgisayarı modern warfere 2'yu kaldırır, bunu kaldırmazdı) açtım oynattım (bölümü), kendimce intikam almış oldum. vendetta (türkçe intikam) böyle bir şeydir!
 • konami'nin geliştirip dağıtımını yaptığı beat 'em up oyunudur. cobras isminde seçilebilen 4 karakteri olan bir çeteyiz ve klişe konumuz olan kızı kurtarmak için dead end isimli çeteyle dövüşe dövüşe ilerliyoruz.

  seçilebilen karakterler ve tipleri ile dövüş stilleri de aslında oldukça tanıdıktır: blood (eski boksör, mike tyson'a ithaf edilmiş), hawk (eski güreşçi, son derece güçlü bir şekilde hulk hogan'ı andırıyor), boomer (kickbox yapıyor, tahminen van damme izlenimi verilmek istenmiş), sledge (eski asker. bildiğin mr. t)

  asya versiyonu, dünya versiyonundan farklı olarak eşcinsel olgular içerdiğinden japonya dışına pek dağıtılmamıştır.

  arcade platformundaki oyun, 90'larda türkiye'de de çeşitli oyun salonlarında oynanmış ve sevilmiştir.
 • korsika'da kan davasi
 • küçük beyoğlunda içebileceğiniz leziz kokteyl. jack daniels, safari ve elma suyu ihtiva etmekte.

  yıllar sonra: artık içine alkol koymaktan vazgeçmiş gibiler. siz iyisi mi elma suyu isteyin de paranız cebinizde kalsın.
 • 2007 yılında hate isimli 3. albümlerini çıkarmış alman thrash metal grubu.