şükela:  tümü | bugün
 • sozde aciklamaya calisilmis, ancak cevap verilememis bir fenomen.

  --- spoiler ---

  komşu gezegenimiz olan venüs birçok yönden tuhaf bir gezegendir. öncelikle tüm gezegenlerin aksine doğudan batıya doğru döner. yani venüs’te güneş batıdan doğar. ekseni etrafındaki bir turu 243 günde tamamlarken güneş çevresindeki tam turunu 224 günde tamamlar. yani venüs’te bir gün bir yıldan daha uzundur. birçok bilim adamı, güneş'in gezegen üzerindeki güçlü çekiminin bu uzun günlere neden olduğunu düşünüyor. ancak bilim adamları, hala venüs’ün ters yönde dönmesi konusunda şaşkın. fransız araştırma enstitüsü astronomie et systemes dynamiques, konuyla ilgili bir teori açıkladı. mevcut teoriye göre, venüs diğer gezegenler gibi aynı yönde dönüyordu şu an olduğu gibi. diğer bir deyişle, gezegenin dönme yönü değişmedi; ancak diğer gezegenlere bakıldığında sadece farklı yönde dönüyor. bilim adamları, bunun nedeninin gezegen üzerindeki güneşin çekme gücünün fazla olabileceğini ve bunun güçlü atmosferik gelgitlere neden olabileceğini tartışıyor. venüs’ün kabuğu ve çekirdeği arasındaki sürtünmeler ile birleşen bu gelgitler ters dönmeye neden olmuş olabilir. alexander correira ve jacques laskar ise, venüs’ün aslında en baştan beri ters yönde dönmediğini iddia ediyor. correira ve laskar’a göre, gezegenin dönüşü sekteye uğradı ve yön değiştirdi. yukarıda bahsi geçen etkilerin yanı sıra diğer gezegenlerin neden olduğu gelgitlerin etkisini de dikkate alarak ekip, gezegende yaşanan evrim nedeniyle venüs’ün ekseninin değiştiği sonucuna vardı. ters yönde dönsün ya da dönmesin, ikisi ters yönde de dönse dört sabit dönüş yönüne sahip gezegenden biridir. araştırmacılar, “venüs’ün ters yönde dönen iki gezegenden daha kararlı olanı olabileceğini” de ekledi.

  kaynak: scientificamerican.com
  --- spoiler ---
 • tam bir fikrim yok ama güneş sistemindeki diğer gezengenlerin tersi eksen eğikliğine sahip olması olabilir. yani eksen eğimi sağa doğru (/) olması gerekirken tam aksi yönde (\) olması olabilir. tabi bu benim kıçımdan sallamamdan ibaret hangi gezegenin nereye eğik olduğunu bilmiyorum.

  eğer salladığım şey doğruysa ilk görevim venüse kıblenin nerede olduğunu göstermek olacak.
 • venüs ,kadını temsil eder. tersliği bu yüzdendir.
 • (bkz: sazan.avi)
 • çok basit soru. allah öyle istediği için.

  (bkz: nobel ödülüm nerde orospu çocukları)
 • belki o düz dönüyordur. ters dönen biz olabiliriz dir. bunun cevabı. :/
 • venüs baştan aşağı garip bir gezegendir. 1 günü 243, gün 1 yılı 224 günde tamamlar yani 1 günü 1 yıldan daha uzun sürer. kendisi güneşe merkür'den daha uzak olmasına rağmen yüzey sıcaklığı merkür'den fazladır. oldukça hareketli bir hava durumuna sahiptir. su yerine asit yağmurları ve fırtınaları olur. genç bir gezegenin sahip olması gereken jeolojik aktivitelere sahiptir ve bunlar tüm hızıyla devam etmektedir. konumuza dönersek bilim adamlarından bazıları dönüş hareketinde ki garipliği venüsün uydusunun olmamasıyla bağdaştırıp konunun üstünü örtmeye çalışmışlardır ama bence hepsi bok yemelidir. benim teorim: venüsün, güneşin çekimine kapılan büyük bir cisimle(kuyruklu yıldız vb.) munasabete girip biraz darbe aldığıdır. bu garip volkanik hareketleri de açıklamış olurdu. şaka bir yana kadınlara benzemiyor da değil.
 • immanuel velikovskynin hakkında sağlam teoriler ürettiği doğa olayı

  (bkz: worlds in collision)
 • şoförün ingiliz olmasından kaynaklanan durumdur.