şükela:  tümü | bugün soru sor
 • linux, mac os* ve windows üzerinde çalışacak yeni visual studio kod düzenleme aracı.

  https://code.visualstudio.com/
 • daha install aşamasında macos kültürünü ıskalamıştır. macos sürümü dmg yerine zip olarak dağıtılmaktadır.

  arayüzü de ciddi oranda brackets'a benziyor.
 • macos versiyonu 60 mb olduğundan dolayı herhangi bir pack vs. getirmiyor, run-compile vb. bir özellik de yok. en azından 5-10 dakikalık kurcalama süresinde görünebilecek bir yere konulmamış.

  bu haliyle ha sublime text'e, brackets'a .net syntax highlighter modülü kurmuşsun ha bunu değişen birşey yok.

  sevimli gözükmek için node.js desteği ve git koymuşlar içine.

  edit: 5-6 yıldan daha fazla süre takip etmemek microsoft'un yaptığı hataları, çırpınmaları görmemeyi getirmiyor. hadi len sen kim oluyorsun diyorsanız, stackoverflow'un 26 bin kişi ile yaptığı araştırmalarında c#'ın 2013'ten 2015'e ne duruma gelmiş olduğunu görebilirsiniz. halen .net pompalamaya devam edin. sonuçta dünya mersine giderken bizim tersine gitmemiz atasporumuzdur...

  http://stackoverflow.com/…per-survey-2015#tech-lang
 • (bkz: atom)
 • kurdum. acil sekilde php/js/css yazarken, vi kullanmak yerine kullanabilirim gibi. onu disinda bir ise yarayacak gibi degil henuz.
 • yillardir vi kullaniyorum. power user oldugumu dusunuyorum. kitaplar okudum, customize ettigim, renkler'den macro'lara, pluginlerden kisa yollara her seyiyle mukemmel hale gelmis bir vi setup'im var.

  ama hicbiri visual studio'da kod yazarken sahip oldugum rahatligi bana hissettirmiyor. sirf code completion icin vi ile 2 tane plugin kullaniyorum ama hala semantic tree'de sorunlar oldugu icin guzel calismiyor. hep sorun hep sorun. visual studio ise bence kaymak gibi bir development environment. amac editoru ogrenmek degil kod yazmak, is yapmak.

  kisisel gorusum vim/emacs varyasyonlari ile visual studio'yu kiyaslamak manuel vites vs otomatik vites tartismasi yapmak gibi. ozellikle linux'ta kod yazmak isteyen biri icin, visual studio gibi bir ortamin olmasi, hatta hazir olarak dagitim ile kurulu gelmesi cok guzel bir avantaj olabilir. ilk kategorideki programlar yalnizca editor. visual studio ise basli basina bir gelistirici araci. o yuzden size yillarin vi kullanicisi bir kardesiniz olarak soyluyorum, microsoft cok guzel bir sey yapmis. donation kabul ediyor olsalar para bile bagislardim tesekkur etmek icin.

  sorun su ki millet micsoroft'tan nedense tiksiniyor. sunun benzerini google yapsa ve chrome ile yaptigi gibi cross platform bir gelistirici cikarmis olsa, yere goge sigdirilmazdi. ama microsoft yaptigi icin, yine tipik basmakafa bilgisayarcilar elestirip bunu olumsuz bir gelisme olarak yorumluyorlar.
 • indireyim bakayim diyordum, zaten atom'un forkuymus. atom'u 2 aydir falan kullaniyorum, pluginleriyle beraber oldukca duzgun bir editor, ancak (ucretli de olsa), atom/brackets/sublime text uclusunden en saglami halen sublime text.
  neyse esas konu visual studio. ms tek platform windows'mus gibi davranmaktan vazgectiginden, android icin, ios icin office, mac icin visual studio gibi yenilikleri gormeye devam edecegiz. ms windows'u tek platform yapmaktan vazgecti, artik service isine yogunlasiyor. cloud services vb.
 • henuz editordur. crossplatformda .net böyle geliştirilecekse lanet olsun öyle geliştirmeye.
 • (bkz: brackets)