• tanım: yeni nesil antidepresan.

öncelikle ilacın ilk entryde belirtildiği şekilde snri olmadığı, multimodal etkinliğe sahip olduğu; yani serotonerjik, dopaminerjik, kolinerjik ve histaminerjik ileti yanı sıra glutamat nöroiletimini de arttırdığı bilinmektedir. glutamat üzerinden de etki ettiği için bilişsel fonksiyonlar (düşünme, konsantre olma, karar verme becerisi, hafıza, dikkat...) üzerine olumlu etkileri yapılan çalışmalarda görülmüş. yan etkisinin az olması ve depresyon düzelse bile halen devam eden bilişsel fonksiyonlardaki bozuklukları toparlayabilmesi ve bunu depresyon tedavisinden bağımsız olarak yapabilmesi güzel gerçekten. umarım yapılan araştırmalardaki gibidir ve bunu klinik deneyimlerimde de görebilirim. yurtdışında uzun süredir var ama türkiye'de yeni bir ilaç olduğu için klinik deneyimim yoktu 4 yıl önce şu an var. anksiyete semptomlarının eşlik etmediği depresyon tedavisinde kullanımı güzel olmakta. cinsel yan etkiler bakımından temiz, klinik pratikte kaşıntı yan etkisinden muzdarip hastalarım olmuştur. yine tekrar ediyorum hiç bir ilaç firmasının reklamını yapmıyorum. kongrelere de kendi cebimden gidiyorum. öperim gül yanaklarınızdan.

edit: kısa ekleme 4 yıl için.
  • depresyon tedavisi için kullanılan antidepresan.*
    serotonin salınımını arttırarak depresyon belirtilerini hafifletmeyi amaçlar.
    (bkz: brintellix)
    (bkz: trintellix)
  • genel özellikleri:
    -şu an ödeme kapsamında ve rahat bulunuyor sadece 2x1 i kabul etmeme gibi sigorta kaynaklı sıkıntı var
    -titrasyon yani yarım başlama olayı gerekmiyor
    -cinsel yan etki diğerlerine göre daha az
    -diğer yan etkileri de daha az en sık bulantı ve alerjik yan etkiler oluyor gibi görünüyor
    -zihinsel(kognitif) işlevlere etkisi daha iyi(dikkat planlama gibi)
    -bilişsel yanlılık denilen depresyona sürükleyen düşünce hatalarını azaltıyor.

asıl entry girme nedenim olan günlük işlevlerde düzelme araştırmasında snrı ve ssrı ilaçlardan daha başarılı bulunmuş
    upsa ile ölçülen bu günlük işlevsellik şunları kapsıyor:
    ev işi/iletişim/finans/ulaşım/planlama eğlence aktiviteleri

birçok antidepresan ağlamaları vb düzeltse de bunlara etkisi zayıf kalıyor.

kimyasal özellikleri ile ilgili detaylar: serotonin taşıyıcısı blokeri(ssrı etkisi)+ serotonin 5 ht1a agonist+ 5 ht1b parsiyel agonist+ 5 ht1d, 5ht3 ve 5 ht7 bloker etki

son notlar:
    -anksiyete bozukluğu tek başına olursa onun için henüz önerilmiyor ancak anksiyeteli depresyonda kullanılabilir.
    -ilaç yan etki yaptı 2 günde mahvoldum diyenler dayanılmaz bir durum oluşmadı ise en az 5-10 gün kullanmalılar ona rağmen bir yan etki var mı bakmalılar. dayanılmaz br yan etki varsa da doktora bildirebilirler yanına kısa süre eklenecek bir ilaçla o yan etkiler azaltılabilir.
    -ilaç etki etmedi demeden önce doktorla konuşulması gerekiyor neden niçin kullanıldığını ve fayda edip etmemesi ile ilgili başka faktörlerin olup olmadığına bakmak gerekiyor
  • hatır hutur kaşındırtan ilaç.
  • olips’ten biraz daha etkili olan antidepresan ilaç. işlevselliği ve dikkati bozmaz, cinsel yan etkileri yok denilebilir. yaşlılarda tercih edilebilir.
    (bkz: brintellix)
  • hem serotonin geri alım inhibitörü hem de 5 ht1a aktivatörü antidepresan ilaç.
  • en sevdiğim antidepresan. çünkü diğer antidepresanlara göre etki mekanizması çok farklı. piyasa ismi brintellix. serotonerjik bir ilaç. aynı zamanda glutamat nörotrasmitterinin modülatörü yani düzenleyicisi. böylelikle bilişsel işlevler, öğrenme ve dikkatte diğer antidepresanlara oranla daha etkindir. 3-4 yıllık bir antidepresan. yanında staj yaptığım psikiyatrist ben bile yeni öğrendim sen öğrenci halinle nasıl biliyorsun demişti. merak işte.
  • vortioksetin aslında bir 5-ht modülatörüdür.

serotonin geri alımını inhibe eder. 5-ht1b, 5-ht3 ve 5-ht7 reseptörlerinin antagonisti, 5-ht1b reseptörlerine parsiyel agonist ve 5-ht1a reseptörlerine agonist etki eder.
  • serotonin 5 ht1a reseptör agonisti aynı zamanda serotonin uptake blocker ilaçtır.serotonin modülatörü olarak isimlendirilir.major depresyon tedavisinde kullanılır.(bkz: fonksera)
  • yaklaşık 3 aydır kullandığım ve başlangıç etkileri diğer preparatlara göre daha uzun olduğunu düşündüğüm multimod olmasıyla diğerlerine göre avantajlı. serotonerjik etki gösteren ve düşük dozlarda yüksek etkinlik sağlaması ile toksisitesinin az olduğuna inandığım, majör depresyon ve konfüzyon gibi bozukluklarda ve özellikle ilaç kullanımına bağlı bilişsel bozukluk/performans düşüşü gibi problemler üzerinde fda tarafından ve benim tarafımdan onaylanmış ilaç.

ancak ger görki libidoyu bitiriyor. en önemli özelliği ise diğer antidepresanlar gibi insanın zihnine bir sis indirip sersemletmemesi.

başlangıçta gerçekten zorlayan ve etkisinin görülmesi için sabredilmesi gereken başarılı bir antidepresan.

ssri veya snri ilaçları gibi kafanıza göre ve doktor teşhisi olmadan kullanılmaması gerekiyor zira çok farklı etki mekanizması var.

sanırım bu sebeple de piyasada pek bilinmeyen ve oldukça pahalı kendisi.

1- duloksetin 2- vortioksetin. farklı dönemlerde kullandığım bu ilaçların etken maddesini geliştiren ve gelişmesine yardımcı olanların her yerlerinden öpüyorum.
hesabın var mı? giriş yap