şükela:  tümü | bugün soru sor
 • özet: bu enytry'de, ikinci dünya savaşının sonlarına doğru alman ordusunda er rütbesiyle görevliyken firar eden ve terk edilmiş bir araçta bulduğu yüzbaşı üniformasını kullanarak kendisini yüzbaşı olarak tanıtıp pek çok kişiyi kandırarak çeşitli savaş suçları işleyen willi herold'un gerçek hayat hikayesi anlatılmaktadır.

  --------------------------------------------

  çatı işçisi bir babanın oğlu olarak 1925 yılında almanya, lunzenau'da dünyaya gelen willi herold, 1943 yılında orduya çağrılmasına dek babası gibi çatı ve baca temizleme işlerinde çalışmıştır. er willi herold, 1943 yılında alman ordusundaki ilk görev yeri olan paraşüt indirme alayında, monte cassino ile nettuno'da savaşmak üzere italya'ya gönderilir.

  6 haziran 1944'te normandiya çıkarmasından* sonra almanya'nın geri çekilmesi başlamıştır. bu geri çekilmeden bir süre sonra willi herold'un birliği de konuşlandığı italya'dan, almanya'ya geri çağrılır.

  willi herold, almanya'nın 7 mayıs 1945 günü, ikinci dünya savaşında kayıtsız şartsız teslim olmasından iki hafta önce yani 1945 yılının nisan ayında firari bir er olarak gronau* yakınlarında amaçsız bir şekilde gezinirken, bir subaya ait olan ama terk edilmiş bir halde duran makam aracıyla karşılaşır. aracın içerisini incelediğinde bulduğu subay* üniformasını giymesinden kısa bir süre sonra kendisi gibi başka firari askerlerle karşılaşır ve onlara kendisinin gerçek bir yüzbaşı olduğu hikayesini yutturur.

  kendisinin yüzbaşı olduğuna inandırarak kandırdığı ve emri altına aldığı firari askerlerle birlikte amaçsızca gezerken yolu, 11 nisan 1945 günü aschendorfermoor hapishanesi kampına düşer. aschendorfermoor'da firari durumdayken yakalanmış veya çeşitli suçlardan hüküm giymeyi bekleyen tutuklu alman askerleri bulunmaktadır.

  kampın komutanlarına, kendisinin bizzat hitler tarafından kampa çeki düzen verilmek için gönderildiği yalanını söyler ve kamptaki bütün komutanlar dahil herkesi kandırarak yönetimi ele geçirir.

  sahte yüzbaşı willi herold aschendorfermoor kampında sekiz gün içerisinde doksan*tutuklu alman askerini infaz ettirir ve toplu mezarlara gömdürür. katliamlarına tam gaz devam etmekteyken kamp, ingiliz uçakları tarafından bombalanır ve yok olur ancak willi herold ve adamları bu bombardımandan sağ çıkmayı başarmışlardır.

  willi herold ve adamları alman topraklarında serseri mayın gibi gezerlerken katliamlarına devam edeceklerdir.

  doğu frizya'ya geldiklerinde kendilerine beyaz bayrak çeken bir çiftçiyi asarak öldürürler, ayrıca casus oldukları gerekçesiyle de beş kişiyi daha öldürürler.

  ingiliz ordusu tarafından iyice sıkıştırılan ve iç kısımlara çekilmeye zorlanan alman ordusunun ve askeri inzibatlarının yolu, bu olaylardan kısa bir süre sonra herold ve adamları ile kesişir. alman ordusunun askeri inzibatlarına yakalandığında aslında yüzbaşı olmadığı ve bir er olduğu anlaşılan willi herold ,norden*bölgesindeki askeri mahkemede yargılanır. ancak bir yolunu bularak oradan da firar ederek wilhelmshaven*isimli şehre gider ve burada baca temizliği ve çatı işi yapmaya başlar.

  ancak henüz bir ay dolmadan* herold, hırsızlık* şüphesi ile ingiliz askerleri tarafından tutuklanır. willi herold'ın ifadesi alınırken çelişkili ve tutarsız konuşmalarından sebep, ifadeyi alan ingilizler iyice meraklanır ve herold'ı daha derinlemesine araştırmaya karar verirler ki soruşturma sonucunda willi herold ve adamlarının işlediği bütün savaş suçları ortaya çıkacaktır.

  1 şubat 1946 günü aschendorfermoor hapishanesindeki toplu mezarlar açıldığında 195 kişinin cesedinin kalıntılarına ulaşılır. aynı yılın ağustos ayında willi herold ve altı adamı işlemiş oldukları* savaş suçlarından dolayı idam cezası alırlar ve cezaları 14 kasım 1946 günü wolfenbüttel'de giyotin ile infaz olunur.
 • (bkz: der hauptmann)