şükela:  tümü | bugün
 • me$hur eseri kendi anilarini anlattigi the rise and fall of the third reich dir.
  aslinda eser demeyelim biraz iddiali oldu , amerikali gozuyle nasyonel sosyalist hukumet zamanini anlattigi kitabi, guncesi diyelim, ama tam gunce de degil, anilar falan. evet kararsizim .
 • nazi imparatorluğu'nun diğer kitaplardan farkını müttefik kuvvetleri'nin eline geçen resmi belgelere (ki her kitabın sonunda günceler de dahil hepsi açık şekilde yazmaktaydı yanlış hatırlamıyorsam) dayandırmaktadır. aynı zamanda kendisi bir süre nazi almanyası'nda da yaşamış ve halkın değişen alışkanlıkları ve devletle ilişkilerini de aynı seride sunmuştur.
 • ii. dünya savaşı başladıktan sonra almanya'yı son terk eden batılı yazarlardandır. bunda almanların kendisi üzerindeki baskılarının giderek artması da etkili olmuştur. aralık 1940'da almanya'dan ayrılmış, sonrasında nürnberg duruşmalarını izlemek için geri dönmüştür. 1993 yılında ölmüştür.
 • okumus oldugum kitaplarimin arasinda bulunan 3 ciltlik tugla kitabin yazaridir. nazi iktidarinin kurulus, yükselis ve yikilis olarak tarihsel dönemleri cilt cilt anlatilmaktadir.
 • üç ciltlik nazi imparatorluğu serisini gerçekten çok titiz hazırlamış. 2.dünya savaşı ve mevcut siyasal hareketler hakkında çok kitap ve makale okudum ama bu kadar kapsamlı bir kitap serisi daha önce görmemiştim.

  aşırı alman düşmanı diyeceğim ama adam amerikalı doğal olarak düşman olacak tabii bu konuda eleştirsem haksızlık etmiş olacağım.

  hitler ve okw tarafından ilgili cephelere gönderilen emirleri, bunların yanında özellikle italyan ve sovyet dış işleriyle olan gizli yazışmaları da barındırdığından insanın kafasından çok soru işaretini kaldırıyor.

  ayrıca gizli nazi deneyleri kısmı çok ilgi çekici, mutlaka okunmalı üçüncü ciltteki.
 • siyah kuğu olasılıksız görünenin etkisi adlı kitabın yazarı nassim nicholas taleb 'in bana en çok şey öğreten kitap olarak berlin güncesi : yabancı bir muhabirin günlüğü adlı kitabının adını verdiği yazardır. bu kitap sayesinde ileriye ve geriye dönük süreçler arasındaki farkı öğrendiğini belirtiyor siyah kuğu'da.bunun da kitabın günlük olayları sonrasında değil , meydana gelirken anlatıyormus izlenimini vermesinden kaynaklandığını belirtiyor.kendisi de lübnan iç savaşı sırasında bir bodrumda bu günceyi okurken kuramsal olmayan bir tarihin sergilenisini hissettiğini ve tarihi yaşıyormuş gibi görünen birinin yazdıklarını okuyormuş duygusuna kapıldığını anlatıyor.

  yine siyah kuğu'da anlattığına göre günlük shirer' in kendisi de daha sonra neler olacağını bilmiyorken elinin altındaki bilgiler sonraki gelişen olaylarla bozulmamisken yazılmış. mesela fransızlar hitler'in geçici bir fenomen olduğunu düşünüyorlarmis, bu da fransa'nın neden kısa sürede savaşı kaybettiğine işaret ediyor olabilir diyor.
  shirer 1941 yılında günceyi basarken kitapta geçmişe dönük carpitmalar yaparak yani baskıda geçmişte olup bitmeyen öğeleri kaldırıp halkın ilgisini çekecek olanları eklemiş olsa bile , taleb kendisine bu kitabın tarihin işleyişine dair bir sezgi kazandırdığını söylüyor.