• 27 ocak 2017'de yayımlanan, şubat 2017'de world music charts europe listesinde 1 numarada yer alan baba zula albümü. 13 parça ve 15 bonus dub düzenlemeden oluşuyor. toplama bir albüm olmasına rağmen tüm parçalar remiks, canlı kayıt, tekrar kayıt veya düetlerden seçilmiş ve daha önce bu halleriyle yayımlanmamış. mehmet güreli, özkan uğur ve brenna maccrimmon'ı düetlerle, arjantinli grup la yegros'u ise cariño şarkısına yaptıkları yorumla albüme dahil etmişler. ayrıca einstürzende neubaten'den alexander hacke de çöl aslanları'na yaptığı miksle albümde yer almış. albüm kapağı da pek güzel olmuş. buradan 20. yıllarını tebrik ederim. (:

albüm hakkında daha fazla bilgi için:
    https://baba-zula.bandcamp.com/
  • baba zula'nın şukela albümü. burada hiç dikkat çekmemesi ilginç. dinleyelim, dinletelim.
  • xy için vazgeçilmez olan
  • kadınların cinsiyet kromozomlarının sembolik gösterimidir
  • endiseyle yaklasmistim ilk imdb puanini gordugumde, ama merakla izletti kendisini. buradaki yorumlara bu sefer guvenip, izlemeye koyulabilirsiniz.

filmin adi, disi kromozom seysimiz bu arada yanlis anlasilma olmasin akjdjlas 4 kadin yonetmenin, 4 kadinin basrolunde oldugu, 4 kisa korku-gerilim filmlerinden olusuyor. benim favorilerim 1. & 4. film oldu:

--- spoiler ---

ilk filmde, kirmizi kutunun icinde ne oldugunu gostermemelerine hayran kaldim. delirdim gostersiner diye elbette gosterilmedi. sanirim burada, kadinlarin, dis gorunus takintisiyla alakali yeme bozukluklarina deginilmis. kadinin esi bagrindiktan sonra, hirsla tavugu issirmasindan onu cikardim? hani "bak, biz yapinca nasil oluyormus" gibisine sanki, anneye bir ders verdiler? bilmiyorum. diger goruslere acigim, tartisabiliriz elbette.

ikinci filmde, tam kara komedi yapilmis. vefakar ve cefakar annelerimizin, "aman agzimizin tadi bozulmasin", diye diye nelere katlandigi, neler cevirip, neleri goze alabildigi komik bi dille yansitilmis bence. ha sonunda noluyo, iyice bok oluyo isler ama olsun :/

ucuncu film; salak teen slasher'lara gonderme. ik dakkada baslangic, gelisme, ve bitis. tam o janra iste. bi mesaj goremedim.

dorduncu film ise; rosemary's baby'nin devami niteliginde olmus neredeyse. gerci ben, o cocuk, seytanin oglu mu, kurt adam mi tam anlayamadim ama sanki, seytan gibi geldigi icin rosemary'i cagristirdi. epey duygusal ve basariliydi. annelik iste ne de olsa seytan saaapsa bile :p

--- spoiler ---
  • yükselen türkçe hiphop'ta yerlerde sürünen bir xir albümü. gerçi hemen hemen bütün şarkılar düet. mixtape deseydiler keşke. basemode'dan bugüne dek çıkan en kötü iş sanırım. ne doğru düzgün bir flow var ne bir ritm. deneysel takılmaya çalışmışlar bazı yerlerde ama olmamış. twitter'da laf dizip sağda solda gangsta takılacağınıza az okuyun, izleyin de öğrenin kendinizi geliştirin wackler.
  • 2017 yılı yapımı korku, gerilim ve gizem filmi. film 4 farklı kadının yazıp yönettiği 4 kısa hikayeden oluşuyor. ımdb puanı bana kalırsa düşük verilmiş. her bölümü beğendim diyebilirim. filmler insanı merak ettiriyor ve o merakla bitiyor. kadın hikayeleri olması sebebiyle annelik duygusu fazlasıyla ön plana çıkartılmış. hikayeler sırasıyla:

kutu (bence en merak ettiren bölüm)
    doğum günü partisi (final sahnesi ve müziği harika)
    düşme (en bilindik senaryolardan)
    yaşayan son oğul (annelik duygusunun zirvesi)

ayrıca geçiş sahnelerindeki animasyon da oldukça ilginç ve yine bir hikayesi var.

filmde cinsellik ve çıplaklık yok.
hesabın var mı? giriş yap