• "yabancı ülkeler"/"uzak diyarlar" anlamına gelen tamlama.
  • aslında yad kelimesi arapçada el anlamında olduğu için el eller tadında bir tamlamamızdır, tıpkı vücut bulmak gibi
  • yad eli şeklinde tekil kullanımına rastlanabilir.
  • "zor, bu sefer
    tam unutuyorken hapisten kaçtı keder
    anlasam, onda ne vardı da bende yoktu
    yok mu, bensiz bir yer
    dağılıyorum her gördüğümde daha beter
    bu sefer, zindanları mumla arar oldum

yad eller yangın
    koca bir aşk alev aldı
    dert başa sardı

yad eller aldı
    beni senden
    taşlara taşlara çaldı

her dönüşün,
    bir umut oluyor ah o kaçak sevişmeler
    ardından, göz göze gelmeye korkar oldum
    kalsan bin beter, bir canım kaldı o da suçlu ve pişman
    al onu da, ben zindanları mumla arar oldum

yad eller yangın
    koca bir aşk alev aldı
    dert başa sardı

yad eller aldı
    beni senden
    taşlara taşlara çaldı"

şeklindeki sözlere sahip bir manga şarkısı.

şöyle
  • manga`nin son albumunden cikan cok kaliteli bir hit. bu sarki yurur gider.
  • söz: ferman akgül, demir demirkan
    müzik: yağmur sarıgül, ferman akgül, demir demirkan
    düzenleme: yağmur sarıgül

evet, buna yakın şarkılar bekliyoruz manga'dan. şehr-i hüzün sonrası dinleyici olarak toparlanmak ve kabullenmek bizim için de zor oldu ama her hâlleriyle sevmeye de hazırız yaptıklarını sanki bir yandan...
  • manga'nın 20 nisan çıkışlı yeni şarkısı şarkı için
    yaptıkları en iyi şarkılardan birisi olmaya aday bi bakın derim
  • olmuş dediğim manga şarkısı. sözü müziği ayrı güzel olmuş. klibi de ayrıca güzel. klip spa ile başlıyor ve akdamar adası efsanesiyle devam ediyor. efsaneye göre;

vaktizamanında bu adada yaşayan ermeni baş keşişin, güzelliği dillere destan tamar adında bir kızı vardır. adanın çevresindeki köylerde çobanlık yapan bir genç bu kıza âşık olur. genç çoban tamar'la buluşmak için her gece adaya yüzer. tamar ise her gece, karanlıkta yerini belli etmek için onu bir fenerle bekler.

bundan haberdar olan kızın babası, fırtınalı bir gecede elinde fenerle adanın kıyısına iner ve sürekli yer değiştirerek gencin boşuna yüzüp, gücünü yitirmesine sebep olur.

yüzmekten gücünü yitirip, yorulan genç çoban boğulur ve boğulmadan önce son nefesiyle "ah tamar!" diye haykırır. bunu duyan kız da hemen ardından kendini gölün sularına bırakır. o günden sonra ada ah tamar! ismi ile anılmaya başlanır.

efsane klipte çok güzel anlatılmış. aşk ve kötülük duyguları mehtap ve yangınla anlatılmaya çalışılmış. her dönüşte fenerde buluşan sevgiliyi son seferde soğuk suların ve kayaların beklediği bu efsane spa'yı da duygulandırmış . iki gencin güzel performansları da eklenince son zamanlarda izlediğim en güzel klip olmuş.

yad eller yangın
    koca bir aşk alev aldı
    dert başa sardı

yad eller aldı
    beni senden
    taşlara taşlara çaldı

klip: https://www.youtube.com/watch?v=w86nwinfogk
  • ilk dinleyişte sevdiğim şarkı azdır. bu o az şarkılardan biri oldu. on numara. helal olsun çocuklara...
  • şarkı fena değil. manga'nın eski şarkıları ayarında hiç değil lakin şöyle bir durum var: youtube'la nasıl bir reklam anlaşması yaptılarsa eskiden songül karlı sütyensiz'le sonlanan döngüde artık bu şarkı var.

ahmet kaya açıyorum bu var sırada, maç özeti açıyorum yine sırada, komikli video izliyorum yine sırada. ya bi sal beni artık ya. tamam yad eller yangın amk anladık yeter.
hesabın var mı? giriş yap