şükela:  tümü | bugün soru sor
  • --- spoiler ---
    idamla ilgili tekliflerini meclis'e getireceklerini ve dört siyasi parti grubundan destek isteyeceklerini söyleyen bbp genel başkanı mustafa destici, "abdullah öcalan ya da benzer şekilde hükümlülerin durumu ne olacak?" sorusuna, "idam cezası gelirse idam edilir. bunun önünde engel yok" yanıtını verdi.
    --- spoiler ---

kanunu nasıl geçmişte işlenen suçlar için işletecekler diye düşündüm, sonra lan sende o düşündüğün hukuk devletinde olur guguk devletinde her şeyi ileri geri yapabilirsin ddyip düşünmekten vazgeçtim.

kaynak

edit : kaynak eklendi
  • destici beyanı.

öcalan'ı idam etsin dolar isterse 20 tl olsun en az 15 sene daha iktidarda kalır hükümet.
  • zaten yargilanmis cezasi kesinlesmis biri degil mi o?
    bi kere daha mi yargilayacaklar, pek olasi gelmedi bana.
  • bence önce assınlar, sonra elektrikli sandalyeye bağlasınlar, sonra zehirli iğne yapsınlar, sonra da giyotin. arada birkaç kez daha idam edebilirler, daha sonra mezarını açıp tekrar idam işlemlerini uygulayabilirler. en sonrasında da tekrar yargılasınlar.
    ciddiye alanlar için uyarı:ironi içerir..
  • şu anda kimseye zararı dokunmayan, hatta devletin pkk üzerinde az da olsa otorite kurmasını sağlayan bir şahsın idamı için söylenen söz.

bu laf aslında bir nevi popülizmin tanımıdır. sıradan insanlar fayda zarar analizi yapmadan duygularıyla bir şeyler talep edebilirler. devlet ise duygularıyla hareket edemez. fayda zarar analizini yapmak zorundadır. bbp gibi, politik spektrumda almak istediği bölge mhp ve akp tarafından parsellenmiş partiler bu tarz popülist söylemlerle çıkış yapmaya çalışırlar. bu söylem ve eylemlerinin devlete zarar verme ihtimali de umurlarında değildir, zira devleti şu anda yönetmedikleri gibi yakın zamanda da yönetmeyeceklerdir.

benzerini, akp tabanına hoş görünmek için bahçeli mitinglerinde erdoğan'a ip atarak yapmıştı. ne oldu peki? referandum'a bile sokmadılar, çünkü mantıksızdı, popülistti.

her ne kadar yönetim şeklini beğenmesek de akp'nin 16 yıllık ülke yönetme tecrübesinden ötürü bu tuzağa düşeceğini sanmıyorum. fakat teklif olarak bu yasanın meclise gelmesi bile doğu illerinde çok kişinin öleceği büyük olaylara sahne olur. koban protestolarını mumla ararız. dahası, bu teklifin gelmesi durumunda ekonomik sıkıntıları unutturup sağ seçmen nezdinde güven tazelemek için akp'nin evet vermek zorunda kalma ihtimali de var. o zaman allah yardımcımız olsun.

ek: popülizmin kölesi olmuş insanlar tarafından öcalan'ı savunmakla suçlandım. bölge halkının ciddi bir kısmının önder kabul ettiği adam yirmi yıldır senin uygun gördüğün gazeteleri okuyor, uygun gördüğün kanalları izliyor ve uygun gördüğün insanlarla konuşuyor. pkk bu adamı alanen karşısına alamadığı için rasgele eylem yapamıyor, yaparsa da bölge halkından destek görmüyor. var olan durumda pkk ciddi şekilde paralize olmuş durumda ve öcalan'ı idam ettiğiniz an bu durum bitecek.

bir de idam edilirse çıkacak olaylarda 10000 gösterici ile 500 polis ölse "bizden 500 gitti ama onlardan 10000 indirdik" diye sevinecek misiniz? kandan beslenmenin tanımı budur.