• tabelaların arkasına saklanan sürümün bi alt versiyonu.
  • devletin tuzak kurarak ceza vermesi hukuka aykırıdır. ülkede adalet yok o ayrı konu.

örnek: `http://www.cesimparlak.com.tr/…42954-e-201414281-k/`
  • mantıklı yayalar da araç sahipleri de akıllı olacak. bence doğrusu, şudur bir de yaya yolunu kullanmadan karşıya geçmeye çalışan yaya için pusuyu kurmak lazım
  • doğru bir uygulama ile suçluları tespit eden devlet memurlarıdır.

keşke her kanun, kural, kaide aynı şekilde denetlense ve kim olursa olsun gereken yaptırımlar uygulanabilse.

yayalara geçiş üstünlüğü veren bu kural özelinde ise maalesef bir takım kafa karışıklıkları var. örneğin yaya ve araçların yoğun kesiştiği yerlerde, trafik lambasının dibinde kendisine yanan kırmızıyı görmezden gelip yola atlayan ve geçiş üstünlüğüne sığınan sığırlar var veya üst geçidin altında yoldan yürümek isteyenler var.

ilgili kanunun 74. maddesi derki "sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar."

yani eğer yaya iseniz ve sürücünün size geçiş önceliği sunmasını istiyorsanız, önce görevli kişi veya trafik işaretine uyacaksınız, eğer bu ikisinden biri yoksa geçiş için kavşakların giriş, çıkışlarını veya yaya geçitlerini veya okul geçitlerini kullanacaksınız.

ufak bir canlandırma...

-bizim orada bir yol var iki arka sokakta da okul var yola mal gibi atlayabilir miyim, sayın yargıç?
    -evladım, trafik işareti veya levhalarıyla o bahsettiğin yerin adı kavşak, yaya geçidi, okul geçidi vb. bir sıfatla tanımlanmış mı?
    -hayır sayın yargıç.
    -e o zaman siktirgit, az ilerideki kavşaktan geç karşıya.
  • rastgele yerden karşıdan karşıya geçen yayaya da ceza kesilirse başarılı olacak uygulama. zira bunlar da hem kendilerini hem otomobilleri tehlikeye atıyorlar.
  • antalya bu konuda enteresan işlere imza atıyor. şehrin belli kavşak noktalarında kamera olmasına rağmen sağ olsunlar yaya üst geçidine kamerayla pusan ve hız cezası kesen bir yapı var. enteresandır.
  • çok iyi bir iş yapmaktadırlar. destekliyorum.

1. yolda hız neyse ona göre süreceksiniz;
    2. yola yaya çıkarsa du-ra-cak-sı-nız! (*)

bunu öğreneceksiniz.

ulan bana yanan yeşil ışıkta bile üzerime gelenleri gördüm. geçen yıl, hanzonun teki, 9 ve 6 yaşındaki iki çocuğu katletti.

insan yaşamı her şeyin üzerindedir. nokta.

(*) otoyol gibi yaya trafiğinin olmadığı, yayaların yola çıkmasının yasak olmadığı yerlerde.
  • hemen karşı çıkanlar var dövlet tuzah kuramaz diye abi bu zihniyet olduğu müddetçe istedikleri kadar ceza yazsınlar bir sikim olmaz bizden. ulan burada can meselesi var bu cezalar olmazsa benim yaşlı teyzem yaşlı dedem bilmem kimin arabasının altında can verecek. haberlerde bahsediyorlar yaya geçidi önceliği yayanın diye e zavallım bunu dinliyor geçmeye çalışıyor ama akılsız orospu çocukları yüzünden ezilme tehlikesi geçiriyor.
  • devlet çalışıyo lan ne güzel
  • yapılanı uygun görmüyorum. kameradan izlersin yazarsın cezayı. bu nedir ? bu kadar mı yokluktayız yahu.

edit: sığırların avrupadan bir çok örnek göstermelerini gülerek okuyorum. orada benzinin ne kadar olduğunu bilmiyorlar galiba. bizde dur kalk 3 lira yakıyor.

bakın. bunun eğitimle falanda alakası yok. insanın kafası rahat olmalı. her dur kalk ta benzini düşünmemeli.

edit2 : bir çok amip küfretmeye başlamış bile. adam ya okumuyor yada anlamıyor. mobeseden izle yaz cezayı yada görürsün yol vermediğini o zaman kesersin senin insanları tuzağa düşürmeye hakkın yok.
hesabın var mı? giriş yap