• okul bitmeden yapılan kısa dönemli, genelde 3 aylık, stajdır.
  • üniversitelerin kendi belirledikleri iş günü kadar yaptıkları* uygulamalı eğitim.

bu yaz temmuz ayında muğla yeniköy termik santralinde yapacağım
  • hayır neden işkence olsun? eğer okuduğun bölümü seviyorsan ve yapacağın işten memnunsan işkence yerine çok faydalı bir döneme dönüşüyor. henüz öğrenci olduğun halde başka kendi bölümünden sonra ise diğer bölümlerden tecrübeli insanlarla tanışma fırsatı buluyorsun. hatta 10 yıllık çalışanın bile girmediği toplantılara katılıp tecrübe edebiliyorsun. ayrıca bir iş kapısı da açılmış oluyor. dediğim gibi sevmek ve nereden baktığınız ile alakalı bir durum.
  • yazın bu zamanlarında resmen psikolojik işkenceye uğratan staj türüdür. bazıları naylon yapıyor ama ben daha farklı düşünerek "ya vermişler böyle bir şeyi adam gibi yapalım bari 1 ay zaten ne olacak" dedim. bazıları suratıma "ohahahoah salak seni" der gibi baktı. ben staj başlamadan önce de arada işe gidiyordum iş çıkıyordu. daha önce de lisede 9 ay staj yapmıştım o da naylon falan değildi alnımın akıyla yaptım onu da. yazları da 1 ay sabit çalışırım. hani birazdan anlatınca zengin bebesi hayatında ilk defa çalışmış tribe girmiş demeyin.

öncelikle para almadığımız bir staj türü bu, bunu belirteyim. şimdi burayı ağlama duvarı olarak kullanıp sümkürücem buraya biraz. şimdi efenim benim staj yeriyle aramda servisle aşağı yukarı 1 saatlik yol var. ben bu durağa da yaklaşık 20dk da yürüyerek gidebiliyorum. bunların hepsi şuna tekabul ediyor 6:30 da kalkıyorum. kahvaltımı da yolda durağa giderken yürüyerek yapıyorum poğaça falan. bu arada benim departmanda 2 kişi çalışıyor ve ilk defa beni almışlar stajyer olarak. ilk stajyer benim yani daha önce böyle bir tecrübesi yok o bölümün. ilk ve tekim yani. şimdi ilk gün yeni geldiğim için biraz gezdirildi bana fabrika. bu arada o iki çalışana da değineyim. ikisi de çok iyi insanlar. gerçekten iyi davranıyorlar rahatlar bana karşı. strese sokmuyorlar adamı.

buraya kadar ufak ufak ağladım şimdi hönkürme zamanı geldi... arkadaş ben ömrü hayatımda bak kaç yaşıma geldim. bu kadar sıkıldığımı hatırlamıyorum. doğal olarak adamlar bana iş veremiyor çünkü bölüm öyle bölüm ki işi bilmen lazım yani stajyere verebileceğin bir iş yok. al sende şunu yap diyemiyorsun. sende şunun ucundan tutluk bir durum yok. ilk gün telefonla oynamaktan telefondan soğudum yani kusucam artık telefonu görürsem. adamlar da sıkıldığımın farkında ama napsınlar yani napabilirler ki. leptobun varsa getir dediler. ertesi gün götürdüm. internete bağlandık. adam öğreneyim diye bana temelden başlayacak şekilde yönetmelikleri açtırdı. bunları oku günün sonunda tartışırız dedi. tamam güzel okuyayım da bunun da bir limiti var. 9 saat buradayız ben 9 saat yönetmelik hukuk okuyamam ki. zorluyorum kendimi yok dikkatim dağılıyor artık okuduğumu anlamamaya başladım. mecbur saldım bir yerden sonra yine telefon. hayır açıcam leptopdan bir şeyler video, sosyal medya,oyun vs gibi şeyler. büyük ayıp olacak adamlara. laps diye görücekler ekranı youtube falan izliyorum. adam lafını etmese bile bi bozulur yani ulan bu napıyor diye. mecbur bilgisayara da dokunamadım. evden bölümle alakalı kitap getirmiştim onu okudum baya ama yani yok gitmiyor abi okumak istemiyorum bir şeyler artık.

diğer stajyerlere bakıyorum onlar tek değil arkadaş olmuşlar. patronları daha önce stajyer aldığı için ne yaptıracaklarını ne iş vereceklerini biliyorlar. bana dese ki amele git şu çimentoları 40 derecede taşı tamam abi diyip giderim. yeter ki boş oturmayayım ben zaten sabit oturabilen bir insan değilim ben koşturucam aga çalışırken. masa başı zaten bana göre değil. bir de üstüne masa başı + iş yok olunca yaşlanıyorum ben o masada. ruhumu teslim ediyorum dakika sayıyorum. o masa ruhumu çekiyor böyle. 10dk geçtiğini görünce seviniyorum. bir de bizim masa öyle bir yerde ki kimseyle konuşamıyorsun herkes çok uzak sana. en köşedesin ve üçlü masa. zaten stajyerleri anca serviste görebiliyorum. işdeyken gördüğüm kişilerle de aramızda minimum 5 10 yaş var yani adamla ortak bir şeyimiz yok ki muhabbet edelim konuşalım arkadaş olalım. fotokopi bile çekmiyorum yani o derece sıfır iş ya sıfır. sadece bölümün hakkında şeyler okuyabiliyosun o masada. zaten final haftasından çıktım ben artık okumak istemiyorum yasaları falan. neyse 30 gün kafayı yiye yiye gideceğiz artık yapacak bir şey yok. umarım ileride bana bir iş bulurlar da ben de onunla uğraşırım zaman geçer. ya da kral gibi gelip youtube facebook falan takılabilirsin ya sorun yok rahat ol falan dese. yoksa ben gerçekten saçımı falan dökücem sıkılmaktan.

1 hafta sonra gelen düzenleme: yine aynı devam ediyorum iş yok. hatta bu sefer beni oradan kaldırıp öbür uca attılar. adamlarla herhangi bir bağım kalmadı yani. öbür en köşede yine oturuyorum öyle bu sefer adamların kendi aralarında konuştukları işi de duyamıyorum o da yok artık. ancak bu hafta hazırlıklı geldim. bir tane daha 2 yıllık okuyacağım için başladım bölüm araştırmaya üniversite araştırmaya falan bunların hepsinin puanını falan yazdım. yani sayfalarca bir şeyler yazdım araştırarak. hepsi üniversite, puanlar, bölüm,dersler falan. bütün gün bunlarla uğraştım bir de yanına ilk defa iş verdiler dosya düzenleme işi. tarihe göre sıraladım. birkaç oyun araştırdım steam indirimde şu an malum. ancak bende konu kalmadı arkadaşlar .d daha araştıracak vakit geçirecek bir fikrim yok ve sabrım da yok. telefonla uğraşmaktan elim gözüm seyiriyor artık yani birileriyle koyu koyu muhabbet etmeyeli günler oldu. 9 saat boyunca bir masada bomboş oturamam. duvarı mı izleyeceğim oturup robot muyum ben? yeter bu da can artık hiçbir şey yapmadan bir insan 9 saat masada oturabilir mi akıl alıyor mu bunu?

napıyonuz lan 1 hafta sonra geldim yine: mevzu aynı devam ediyor. adam yanıma gelip amele saat 1 de hazır ol sahaya gideceğiz çok sağlam şeyler var hazır ol diyor. tamam abi diyorum. saat 1 oluyor yanımda geçiyor gidiyor beni çağırmıyor. sonra geri geliyor yarın bütün gün aksiyon var hep sahadayız diyor. adam galiba beni yanına alıyor sanıyor .d neyse ki artık sıkılmaya karşı bağışıklık edindim. artık sıkılamıyorum o duygumu yitirdim. yalnız baş parmağımın ucunu artık hissetmiyorum. o kadar fazla telefonla uğraştım ki. kitap götürüyorum arada okuyorum o da uyku yapıyor. neyse yarıladık az kaldı az. şu kadar daha gelicem bitecek ya diyip sabrediyorum. diğer adamla artık ilişkiyi tamamen kestik sıfır muhabbetimiz var. günaydın bile demiyor artık göz göze bile gelmiyoruz. diğeri de ayıp olmasın diye geliyor laf atıp gidiyor. yemeğe bile başkalarıyla gidiyorum artık. orada napıyorum doğru düzgün kimse bilmiyor ben dahil .d neyse haftaya görüşürüz yine.

yıllar sonra gelen edit: ben bu mesleği yapmam deyip 2 sene okuduğum bölümü falan hiçe sayıp bambaşka bir alana yöneldim. şu an bu alandan çok keyif alıyorum okurken. ama iş hayatında nasıl olacak bakalım keyif alacak mıyım. yine staj var bu bölümde ama bu sefer bir dönem boyunca yapıyorsun stajı. en kötü yine gelip buralara ağlarım hüü diye.
  • avukatlık mesleği için; kişinin kariyerinde hiçbir işe yaramayan, ofisin ucuz hatta bedava işgücü için kullandığı gençlerin de saf gibi atladığı staj türü.

genç öğrenciler tüm yazlarını sırf prestijli hukuk bürolarını cv'lerine eklemek için heba ediyor ancak işte size acı gerçek, kimse cv'de nerede staj yaptığına bakmıyor.

şuan ismini veremeyeceğim ama her hukuk öğrencisinin hayalini süsleyen o bürolar (evet ismi aklına gelen o yerler) sırf angarya işleri yaptırmak amacıyla kullanıyorlar.

bir de eş dost akraba torpiliyle gelenler var. en kalın ve karmaşık dosyalardan birini önüne koyuyoruz oku öğren diye. neden? stajyerle uğraşmak istemeyip gariban oyalansın diye.

gerçekten kaliteli staj yapmak istiyorsanız küçük bürolara girin. orada patronlar sizi kanatları altına alır, daha birinci elden ve pratik bilgiler edinirsiniz. ismi duyulmuş prestijli ofislerde de sadece fotokopi çekip çeviri yapmakla uğraşırsınız ya da kalın bir dava dosyasıyla bir ay cebelleşirsiniz.
  • "iyi bir şirkette 2 ay staj yapmak mı yoksa orada 1 ay ve başka yerde 1 ay staj yapmak mı daha iyidir?" sorusunu merak ettiğim staj türü
    ölçeklerimiz:
    -deneyim
    -iş olanakları
    -cv'de güzel durması...evet
  • gün itibariyle asgari ücrete tabidir
hesabın var mı? giriş yap