• yazdıkları 3 5 satır kod için utanmadan onbinlerce lira para isteyen yazılımcı kişilerin piyasada istedikleri gibi at koşturdukları dönem çok şükür ki yakın zamanda sona erecek.

yazılımcı sayısı az olduğu için adam istediği fiyatı çekiyor çünkü ona mahkum olduğunu biliyor. yeni eğitim projeleriyle dijital dönüşüm alanında atılan adımlar sayesinde daha adil bir fiyatlandırma ile çok daha kaliteli ürünlerin ortaya çıkacağına inanıyorum.

yok öyle mrint(hello) yazıp 5.000 dolar para almak.
  • o kadar kolaysa sen de yaz sen de kazan.
    (bkz: kedi uzanamadığı ciğere murdar der)
  • o adamların kendilerini yetiştirmek için heba ettikleri gecelerin bilmeyen bir dangalağın yorumudur. sen git nargile falan iç, vatana millete gram faydan olmaz.
  • mesele azlık ya da çokluk meselesi değil. piyasada onlarca php developer var. onlarca front-end developer var, son 3 ayda 30'un üzerinde mülakata girmiş durumdayım. önüne koyduğumuz challenge'ları yapamıyorlar. 30 tane junior adamın olacağına 2 tane senior software engineer'e sahip olmak firma için daha büyük avantaj.

özellikle bazı yazılım konularında cs eğitimi almak gerekiyor. bu eğitimi tr'de iyi üniversiteler bile veremiyor. sen bu adama ne anlatacaksın.bir düşünün bakalım.

edit : çok soru aldım.düzeltme yapmamda fayda var. yazılım firmalarında ik'ı geçmeniz hiçbir anlam ifade etmez. cto veya team lead ile görüşürüsünüz. bu görüşme sonucunda bilgi durumunuz değerlendirilir. bizim firmada öncelikle challenge gösteririz, review ederiz. teknik mülakata alırız. ekip onaylarsa maaş teklifi ik tarafından gönderilir.

amazon vs. firmalarla görüşmeler çok daha detaylı oluyor. teknik mülakatı geçseniz bile departman direktörüne kadar bir sürü interview oluyor. bu tarz yöntemlerde var.

https://www.youtube.com/watch?v=d35llntkcps
  • tam tersini düşünerek uzun dönem boyunca gözde bir sektör olacağını düşünenlerdenim. rekabet artabilir belki ama rekabetin olmadığı bir alan var mı?
  • başlık sahibi arkadaş teknolojiden çok uzak belli ki... klasik ekonomici yorumu yapılmış :) arz mı arttıyoruz burda :) gel ben sana anlatayım durumu ayıp değil öğrenmiş olursun.

yazılımcının sayısının artması iş yoğunluğunu düşürmeyecek çünkü o kadar çok yazılım projesi var ki türkiye'deki talebi doğru düzgün karşılayamıyoruz bile. çoğu büyük projeye yazılımcı olmadığından girilemiyor. yazılımcı sayısı artarsa (muhtemelen aralarında iyileri de olacaktır) bizlerde daha büyük projelere başlarız.. belki de senin dediğinin aksine maaşlarımız düşmez daha büyük işler olduğu için artar ;)
  • siz bu işi kolay mı sanıyorsunuz? ne güzel oturduğu yerden konuşmak.
  • 1 milyon yazılımcıymış age of empires'ta oduncu basıyor sanki
  • nitelik önemli olduğu için 1milyon , 50milyon bize farketmez. hiçte eteğim falan tutuşmadı hatta karantinada baya sıkılmıştım okuyup okuyup gülüyorum. dünyanın en kısa ve en komik fıkrası bence :)
  • beyaz yaka, ucuz işçiye dönüş(e)mez. bizim çomar tipi kapitalistler bunu bir türlü anlayamadılar.
hesabın var mı? giriş yap