• kalori takibi yapmak için ideal bir akıllı telefon aplikasyonu.

türkiye'de satılan birçok paketli ürün veritabanında mevcut. olmayanları da basitçe kendiniz girebiliyorsunuz. kilo vermeye çalışanlar, ve vücut geliştirmeyle uğraşanlar için gayet şukela, yazana buradan teşekkürler.
  • diyet yapamayan tombişlerimiz ya da formunu korumak isteyen cicişlerimiz için inanılmaz faydalı telefon şeysi.

diyelim tutamadın koca ağzını yedin o koca dilim çikolatalı pastayı. aferin. normal bir diyet kurbanı görünmez kalori düşmanlarıyla savaştığı için, bu durumda ne bok yiyeceğini şaşırıp, tombik poposu üstüne oturup pişmanlık acıları çektikten ve pastayı sindirdikten sonra "amaaaann bozuldu. battı balık yan gider" diyebilir. hatta der ve abanır yemeklere.

oysa yazio kullanan kişi öyle mi? "hah hadi bakalım. el mi yaman bey mi yaman? yakarım o pastayı ben! yakarımmmmm!.." der, yazar oraya pastayı. ne kadar kalori içerde olduğunu görür, yerine ne kadar yürüyüş veya egzersiz yapması gerektiğini bilir. ya da bi sonraki öğünlerde ne kadar kısması gerektiğini bilir. hemen telafi edebilir bu durumu.

öyle listeli misteli diyet yapamayıp, zayıflamak isteyenler için ilaç gibi aplikasyon azizim. tombişlere duyrulur. *

edit:
    son birkaç aydır kilo konusunda yoğun araştırmalara girdim ve gerçekten de yediklerimizin kalorisinden çok içeriğinin önemli olduğunu anladım. kalori saymak sahiden de tarihe karışmış.
    örnek, 1 dilim tatlı 300 kalori, 1 tabak köfte de 300 kalori olsun. 1 dilim tatlı yediğinizde şişmanlarken, 1 tabak köfte yediğinizde zayıflıyorsunuz.

o yüzden kalori saymayı çok da şeyetmeyin derim. sağlıklı yemek, un ve şekeri kesmek, paketli gıda yememek, kızartma yememek bile inanılmaz fark ediyor.

hatta tam uygulayarak karatay diyeti yaparsanız, eski yediklerinizin 5 katı yerken, ve çok sağlıklı bir şekilde zayıflıyor. yağlarınız su gibi erirken, inanılmaz enerjik ve güçlü olabiliyorsunuz.

bonus:
    (bkz: that sugar film) belgeselini izleyin. kalori saymanın ne kadar da gereksiz olduğunu anlarsınız. hobi olarak gene sayabilirsiniz tabi.
  • kalori takibi , 21 gün şeker, kahve, çikolata vb yiyeceklerden uzak durma mücadelesi yapılabilen ve sağlıklı tarifler bulabileceğiniz bir uygulama.
    ayrıca iphonelarda bulunan sağlık uygulamasıyla entegre olarak günlük aktiviteyi de kalori olarak uygulamaya aktarabiliyor.
    yediğiniz yiyeceklerin miktarını uygulamaya girerken porsiyon yada gram kullanmanız gerektiğinden tam olarak gerçekte aldığınız kaloriyi yansıtmıyor ama en azından bir fikir verip sizi yeme konusunda dizginliyor.
    daha önce de böyle uygulamalar vardı fakat türkçe olarak yapılmış en iyi kalori uygulaması yazio.
  • kalori saymak içün değil makro takibi içün kullandığım,çok işe yarayan program.
  • ilk başlarda "arkadaş bir yerde bilmem ne peynir 100 kalori bir yerde 50 kalori hangisi doğru lan" diyorsunuz ama az çok ürünleri tanıdıktan sonra doğru olanı çözüyorsunuz. mağazadaki benzerlerinin neredeyse hepsini denedim ancak en iyisi bu programdır. (bkz: bence)
  • çok başarılı biraz da hareketi arttırınca gitsin kilolar !!!
  • 2 gün önce sayesinde cips yok rekabetine başladığım; cipsin yanina kola ve sigarayı da ekledigim uygulama. günlük yediklerimi ve verilerimi giriyorum. başarılı bir uygulamaya benziyor.
  • yediklerinizi takip etmenizi saglayan uygulamadır fakat çoğu besinin makro değerleri yanlış ancak kalori takibi için kullanilabilir.
  • fatsecret uygulamasının yanında çok dandik kalan kalori takip uygulamasıdır. aynı yemeğin farklı farklı kalori değerleri çıkabilir. hangisini seçeceğinizi şaşırırsınız. bu konuda fatsecret daha dengelidir. olay markaların varlığıysa birebir aynı değerleri ile fatsecret uygulamasında da bu mevcut. üstelik tüm değerleri bedava sunuyor.

ayrıca fatsecret sosyal medya tarzıyla diğer sağlıklı beslenen kullanıcıları görerek iletişim kurup motive olabiliyoruz. yazio ise hem reklamdan geçilmiyor, hem de pek çok özelliği ücretli. birçok kalori takip uygulamasını deneyen biri olarak samsung healt veya fatsecret dışında olan uygulamaları tavsiye etmiyorum.

edit:imla
  • kalori takibi için ideal bir uygulama.
    eğer her gün spor yapan biriyseniz bu uygulama size ekstra yemek menüleri fırsatı sunuyor.
    ayrıca benim söylemimle "vazgeç" köşesi var. "çikolata, şeker, alkol, sigara..." tarzı. buna bastığınız an sayaç saymaya başlıyor ve neyden vazgeçtiyseniz ne kadar süredir yemediğinizi görüyorsunuz her girdiğinizde.
    keşke kendi içerisinde yükledikleri egzersizler de olsaydı.

puanım 8/10.
hesabın var mı? giriş yap