• gitar çalmaya heves eden ama "ne yapsam, neresinden tutsam da nasıl başlasam?" sorularında boğulan heveslilere tavsiyeler topluluğu...
    ilk iş olarak bir pena edinilebilir mesela.

(bkz: temelden girmek)
  • ara sira gitarinizi gezmege cikarin, cok faydasini goreceksiniz. (bkz: elinde gitarla istiklal de yurumek)
  • gitarimizi once elimize alalım, dogru tutus sekli ve oturus seklimizi de alalım...biliyorum sen de her gitara yeni baslayan gibi yorulmadan sıkılmadan, nothing else matters in giris notalarini katletmeye calismak ya da cizir cizir tinilarla knockin on heavens dooru tingirdatmak istiyorsun.

(bkz: yapma canim yapma arkadasim)

once bir tellere duzgun sekilde dokunmayi perdelere dogru basmayi ogrenki bu sarkilara gecebilesin...
    aglama bakiim hemen, parmak egzersizi deyip gecme tani dusun sana ilerde katacaklarini...
  • simdi o elinizdeki gitari telleri altta kalicak sekilde koltugunuzun yanina koyun, koltugun yanindada kalorifer olsun, bir diger koltuga kendiniz oturun, bira ve cips alin ve tv nin karsisina gecip zap yapmaya baslayin... haftanin her gunu gitari ogrenmek icin her elinize aldiginizda bunu tekrarlayin bi ay sonunda artik bi hobi edinmeye kesin karar verecek kadar asosyallesip gobek yaptiginizda kendinizi asip joe satriani olun.
  • iki akor öğrenip ben artık gitar çalıyorum şeklinde gezmeyin, daha binlercesi olduğunu aklınızdan çıkartmayın,
    parmak egzersizlerinden sıkılsanız dahi devam edin, parmaklarınızdaki nasırlar ilerleyen günlerde başarınız olacaktır
    en basit temel ilkeler olan doğru tutuş biçimlerini gereksiz görmeyin uygulayın
    solo atacağım deyip direktman kastırmalara başlamayın, başarısızlık hevesinizi kırabilir, ritim atmak ta güzeldir, armoni önemlidir
    gitarda çıkarttığınız her sesi duymaya çalışın, en iyi bildiğiniz parçalar dahi olsa,
    akortsuz gitara meyletmeyin, hiç çalmayı denemeyin, o güzel omini mini kulaklarınız bozulacak ve sesler karışacaktır
    bir de biraz ilerletince uğraşın didinin ve flamenco tekniğini öğrenin, size çok şeyler katacaktır
  • sabir, sabir, sabir.
  • bilen birinden (burdaki bilen biri buyuk harfli) ders alin.
hesabın var mı? giriş yap