besinci goz

  • azimli
  • mangal yürekli rişar (528)
  • 2444
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

ismail cem

aklıma sıcak ve samimi gülüşü ayrıca dürüstlüğüyle , içtenliğiyle kazınan insan.

bir gün kaldığım otelde kalıyordu rahmetli, belli ki gün boyu yaptığı görüşmeler yormuş lobide bol köpüklü türk kahvesini yudumluyordu, diğer elinde de hayatına mal olan hiç vazgeçmediği sigara.. elime fırsat geçmiş hiç kaçırır mıyım , direkt yanında aldım soluğu. oturabilir miyim dedim? patron ve ülkenin geleceği sizsiniz genç adam dedi, sen ne dersen o olur.. buyur otur bir iki laflayalım bakalım dedi. bunu söylediğinde samimiyetine güvenerek, hak etmeyen kişilere hiç kullanmayı sevmediğim bir şekilde hitap ettim: " bırak abi dedim bu siyasetçi laflarını, ne demek ülkenin geleceği biziz? bu cümleyi güvenmediğim ne kadar adam varsa kullanıyor, bari sen söyleme " dedim .. her zaman yaptığı gibi gülmeye başladı. nasıl yani? sence bu söylediğimde samimi olmadığımı mı düşünüyorsun? . "samimi olmadığınıza inansam zaten yanınıza gelmezdim, önemli biri olabilirsiniz, ama benim zamanım da önemli , neden boş yere kullanayım ki" dedim gülümseyerek. seninle sohbet güzel olacak besbelli, ne paylaşmak istersin dedi.

sirtaki yaptınız yunan dış işleri bakanıyla, bunu çoğu çevreler ( halk dışında) benimsemedi, gerek yoktu böyle birşeye dediler, hatta çok sert çıkan köşe yazarları oldu. bu konuda ne düşünüyorsun abi dedim? yahu ben de insanım , neden ben de eğlenmiyim ki? benim iyi vakit geçirmeye hakkım yok mu. kaldı ki ben mutlu olmazsan insanları nasıl mutlu edeyim ki dedi.

çok mu mutlusunuz dedim? başkalarının dertlerini dinleyecek kadar mutluyum dedi. kimse bana karışamaz, sirtaki de yaparım rakımı da içerim. görevi kötüye kullanırsam işte o zaman başkalarının müdahale hakkı doğar.

peki neden chp başkanlığını düşünmediniz hiç dedim? cevabı çok açık ve netti: bak genç adam dedi, evinde temizlik olmazsa bir süre sonra tavan köşelerinde örümcek ağları oluşur ve temizlik olmazsa gittikçe büyürler dedi. işte chp'de bırak temizlik yaptırmayı, o örümcek ağlarının daha çok büyümesini isteyenler bile var dedi. içim acıyor ulu önderin kurduğu bir partiyi böyle görmek, köklü bir değişim şart ve şu anda bu mümkün görünmüyor ama bunu er ya da geç o insanlar anlayacak, tek temennim iş işten geçmiş olmasın dedi.

sen çok iyi bir adamdın, bu ülkede bir daha samimi ve içten gülücüklerini görememek düşüncesi insanı kahrediyor. başka boyutlarda rakı içmek, en güzel sohbetleri yapmak dileğiyle.. rahat uyu..

devamını okuyayım »
24.01.2007 12:27