şükela:  tümü | bugün soru sor
 • beyin özürlü yazılımcıların müthiş bok yemesi.
  ulan hangi sik kafalı siber güvenlik uzmanı yazılımcı bok yemeyi attı ortaya?

  bu kuralın geçerli olduğu sitelere her girmeyi denediğimde sike sike şifremi unuttum adımıyla devam ediyorum, çünkü her iyi aile terbiyesi almış insan gibi, ben de 5-6 farklı şifre ile yaşamıyorum.
 • özellikle bankalar,bok var gibi hem son 3 şifreyi kabul etmiyor hemde 6 ayda bir yeni şifre istiyor. emailler apple microsoft telefon ev bankamatik derken beyin bi siktir git dedi artık. şifre defteri tutmaya başladım . bazen defter de bile “en son” notu düşmekten hangisi en son onu bile karıştırır oldum .
 • google authenticator muyuz amk her seferinde yeni şifre oluşturalım?
  tanım: yeni şifre oluşturmaktan bunalmış, haklı müşteri isyanı.
 • yeni şifrenin son 3 şifreden farklı olması yanında+ 1900 ve 2000 le başlayamaz+ doğum tarihinizi içeremez+ en az 1 büyük 1 küçük harf bulunması gerekmektedir+ en az 1 tane özel karakter(?-+ işaretleri gibi)barındırmalıdır+ türkçe karakter kullanılmamalıdır kombosu yapan hayvan oğlu hayvan siteler var amk. üstelik bunu 3 ayda 1 değiştirterek 2x kombo çekiyor yavşaklar.
 • her siteye veya uygulamaya o uygulamanın adıyla kombolu bir şifre verir, sonuna da ay, mevsim gibi güncel bir ibare eklerseniz dert olmaktan çıkacaktır.

  mesela twitter için; twitteryaz1986+ gibi.

  yaz1986+ her zaman sona gelecek şekilde sadece başını değiştirirsiniz. şifre 6 ayda bir değişeceği için ilkbahar,yaz,sonbahar,kış diye gidebilirsiniz.

  hatta bir şifreniz çalındığında hepsinin tahmin edilebilmesini de önlemek için telefon klavyesinde t harfinin rakamını, w harfinin rakamını kullanabilirsiniz. ya da bunun gibi hatırlaması kolay farklı bir şifrelemeyi.
 • password keeper tarzı programlar kullanarak içinden çıktığım çözüm.. 300 farklı (atmak için uydurmadım) siteye kayıt oldugumdan oturu ve sitelerin standart bir şifre istememesinden dolayi, yok noktasıydı, yok büyük/küçük harfiydi, örnekte olduğu gibi son 3 şifreniz hedesinden tamamen kurtuluyorum. (bkz: dashlane) kendisi istenilen algoritmada şifre üretebiliyor. bu konuda pek çok alternatif denedim. en son (bkz: dashlane) de karar kıldım. bir sorun olduğunda da ilgililer. eskiden (bkz: avast easypass) var idi öyle güzeldi. sonra onu (bkz: avast passwords) ile birleştirdiler. hiç güzel olmadı. ücretsiz çözümlerde var fakat ben onlara güvenemiyorum. bir şey ücretsiz ise ürün sizsinizdir diye söz var ya :) o hesap..

  --- referans içerir ---
  dashlane pro - 20$ değerinde karşılıklı 6 ay ücretsiz üyelik
  kazan kazan durumu :)

  pro'nun özelliği ise "sync" olabilmesi. telefondaki uygulamadanda kullanabilmeniz.. şifrelerinize her yerden erişebilmeniz..

  edit: duzeltme
 • beyin özürlü olmayan yazılımcıların değerli hesaplarımızı düşünerek yapmış oldukları zorunluluktur. günümüz çağında bankalar ve birçok şirketler günlük ve hatta saatlik olarak kendi şifrelerini değiştirirken sana verilen sınırı uçsuz beynini kullanamayıp bunu bir de acizlik olarak görmen o siber güvenlik uzmanı yazılımcıyı sik kafalı yapmaz. senin hesabın önemli olmayabilir. kırılması gereken en zor şifre ile oluşturulması için yapmış oldukları bu zorunluluk, ileri zamanlı düşünüldüğünde baş ağrıtmaz.

  zorunlu edit: daha önceden benzer başlık açılması rağmen (bkz: yeni parolanız son 10 paroladan farklı olmalıdır) benim vurgulamak istediğim mesaj anlaşılmamış olsa ki gecenin bu saatinde özelden mesajlar yağıyor.
  az biraz şifre kırma işlemlerinin nasıl işlediğini bilen biri (bu işlem uzun bir süre bile alsa) o şifrenin kırılabileceğini bilirler. bankalar ve diğer mecralara göre ise bunu önlemek amacıyla en makul sürenin 3-6-12 ay gibi sürelerde yenilemek olduğu yönündedir. zaten birçoğu da zorunlu bırakmaz. uyarı maili atarlar. unutulmamalıdır, bu kırma programlarının bulmakta en zorlanacağı şifreler verilen talimatlardaki +_*? gibi özel karakterlerin yer aldığı ve büyük-küçük harf barındıran şifrelerdir. en kolayları da sizin doğum tarihiniz,isminizin yanına sayılar, en sevdiğiniz film, çocuğunuzun adı ve üstte ki arkadaşın “sonuna mevsim ismi koyma” olayıdır. eski şifrenizin sonuna eklemeler ilave etmeniz sadece programı kaldığı yerden devam ettirecektir.
  2016 yılının en çok kullanılan şifreleri
  splashdata 2017 yılının en çok kullanılan şifreleri
 • eski şifremin harflerden oluşan kısmını hiç değiştirmeyip sondaki rakamlarını kademeli olarak artırarak aştığım problemdir. 5 farklı bankanın internet şubesini kullanıyorum ve hepsinin şifresi aynı.

  örneğin: eski şifre condenser01 ise yeni şifre istediğinde condenser02 yapıyorum.