• avukatlar ve öğretmenlerden sonra mali müşavirlere ve bağımsız denetçilere verilebilir.
  • pilotlar
  • fizyoterapistlerdir.
    mesleği öyle bir duruma düşürdüler ki, gidip bir daha dönmemek istiyoruz çünkü.
  • suriye'lilere vererek, mis gibi kurtulabiliriz bunlardan.
  • hicbiridir. avukatlarla baslayan bu muhabbet malesef ulke icin kotu bir gostergedir. hukumetin ab ile uyum ve vize serbestisi talebi politikasindan uzaklasma belirtisidir. bunu boyle okumak lazim.

vizeyi kaldirtmaktan vazgecip, cakalca herkese yesil pasaport dagitmak ileride mutlaka yanlis tepecek bir uygulama. tipki dolar artmasin diye piyasaya tl vermeyip swap faizlerinin firlamatilmasi gibi gunluk bir politika.

yoneticilerin adam akilli bizi su ortadogu batakligindan cikartip, nasil ab ile en azindan vize entegrasyonunu saglarim diye calismasi gerekiyor. ab ye alinmayacagimizi ben de biliyorum ama vize serbestisi o kadar imkansiz degil aslinda. devletin bu politikadan bir anda vazgecmesi en aptalca islerden birisi olur.

swap ile alakasiz geribildirimi uzerine editi:

swap ile alakasiz bunun farkindayim. benzerlik su, ikisi de tamamen politik olan secim yatirimi hamlesiydi. dolarin cikmasina akillica onlem buldugunu sanarak yaptiklari hamle, ulke risk endeksini tavan yaptirdi, borsayi batirdi 2 gunde. pasaport vaadi de ne yesil pasaport mantigina uygundur, ne de etkileri hesaplanmis bir hamledir. dunyanin tek akillisi biz degiliz mesajini swapta nasil aldiysak, bunda da alabiliriz her an elimize.

ha ben bu vaadin icerigini incelemedim. mesela meslekte 15 yilini doldurmus, varlik teminati gosterecek kosulu vardir, kismen mantikli olur. yine de turist olarak gidenin ulkeyi terk etmeme, teror faaliyetine bulasma vakalarini yasatacak cok kisi var nerdeyse her meslek grubunda. yeni mezun avukata verirsen o pasaportu, gider iltica eder ulkemde hukuk yok, can guvenligi yok vs. diyerek. ben olsam yapardim.
  • hepsidir.

toplumun belirli kesimlerine böyle imtiyazlar sağlamak yerine, hak, hukuk, adalet ortamı sağlansa, modern dünyayla 20. yy kavgaları edilmese de her vatandaşımızın ab üyesi ülkelere 3 ay turistik serbest dolaşım hakkı olsa, keşke!
  • herkese versinler vize serbestisi ile uğraşmazlar böylece.

bu döviz oranlarıyla istersen kimliksiz gidebilirsin yasası çıksın yine de kimse gidemez, giden geri dönemez.
  • serbest meslek erbablarına
  • öğrencilerdir. başka zaman gezilmiyor.
  • mühendis, doktor, mimar ve akademisyenler için olmazsa olmazdır. diğerleri yurt dışına anca gezmeye çıkar. öğretmen ve avukat yurt dışına çıksa en fazla instagramına fotoğraf koyar.

dediğim başlık.
1019 entry daha
hesabın var mı? giriş yap