• yök, sırf bu nedenle bile kapatılmayı hakeden, bilimle falan zerre kadar ilgisi olmayan, iktidar fahişesi bir kurumdur.
  • bu bölümden mezun ve aynı bölümde yüksek lisans öğrencisi biri olarak bir iki çift sözüm var sözlük.

şöyle belirtmeliyim ki mezun olmak çok zordu, kaç kere bölüm değiştirmeyi, yeniden sınava girip başka bir bölüme devam etmeyi düşündüm bilmiyorum ama her defasında vazgeçtim ve çok daha büyük bir istekle bu bölümü bitirmeye kendi kendime söz verdim. çok emeğim vardır, hala öğrenecek çok şeyim var. gittim üstüne formasyon da aldım, yetmedi yüksek lisansa başvurdum, akademik kariyer hayaliyle değil, edebiyat aşkıyla.

şu an kesinlikle fransızcayı kullandığım bir iş yapmıyorum. işimden memnun muyum, kesinlikle hayır. bölümden mezun arkadaşlarımın pek çoğunun da durumu böyle.

bu bölümden mezun insanların çoğu alakasız işler yapıyor, pek çoğu yabancı dil çıkışlı olduğu için ingilizcelerini kullanabilecekleri işler yürütüyor. durum tahmin edebileceğinizden de vahim. pek çoğu da işsiz. dikkatinizi çekerim, bilgi seviyesi yüksek işsizler.

bu açıdan bakıldığında, biz kendi aramızda yıllardır konuşuyoruz, bu bölümlere daha az öğrenci alınması gerektiğini, istihdam sağlanmadığını vs.

ama diğer taraftan belirtmek isterim ki, bu bölümde öğrendiklerimi başka hiçbir yerde öğrenemezdim. düşünce dünyasını, hümanizmanın doğuşunu, aydınlanma felsefesini... burada belki sayamayacağım pek çok şeyi..

bugün sahip olduğum dünya algısını, eleştirel felsefeyi, neredeyse tüm bilgi birikimimi bu bölümde öğrendim.

rousseau'yu, voltaire'i okutuyorlar bu bölümlerde. proust'u okutuyorlar.

ne gerek var ki.

bu toplumun tarihinde yabancı dil olarak fransızcanın çok önemli bir yeri vardır, bunları fransız kaynaklardan, edebi metinlerinden de görebiliriz. ancak buna bile ihtiyacımız yok.

he bu arada bir kitap tavsiyesi yapmadan geçemeyeceğim. madem bölümümüz de kapanıyor, bunun şerefine gelsin o zaman emile zola'dan (bkz: j'accuse)

ve şimdi karanlıklar. daha da dibe, lütfen.
  • sağda solda fransızca okudum dersem sikecekler desene artık. diplomayı yakalım abiler.
  • bunu beklemiyordunuz degil mi
  • fransızca elden gidiya!
  • şimdi ben radyo sinema televizyon mezunuyum. bu noktada devletimizin bir medya kuruluşuyla arası bozulunca diplomam geçersiz mi olacak ?

(bkz: yuh amk) vallaha bir yaşıma daha girdim böylesini hiç düşünmemiştim bile.
  • bak bak bahanelerine bak, mezunlar işsiz kalıyormuş. ulan mezunu işsiz kalmayacak diye tıp fakültesi hariç ne var ne yok kapatalım o zaman. özeli devleti ortalık cayır cayır işletme, fen edebiyat, mimarlık, mühendislik, sosyoloji, felsefe mezunu işsiz kaynıyor.

hayır söz konusu metni de bir kişi oturup okumamış. durun hadi sıkıntı çıkartan kısmını ben size çevireyim. kalanı için link aşağıda. işsiz güçsüz fransız dili edebiyatı mezunu varmış hem, otursunlar kalanı da onlar çevirsinler :)

http://www.leparisien.fr/…me-21-04-2018-7676787.php

"en conséquence, nous demandons que les versets du coran appelant au meurtre et au châtiment des juifs, des chrétiens et des incroyants soient frappés d’obsolescence par les autorités théologiques, comme le furent les incohérences de la bible et l’antisémite catholique aboli par vatican ıı, afin qu’aucun croyant ne puisse s’appuyer sur un texte sacré pour commettre un crime. "

"bu nedenle, incil tutarsızlıklarına ve katolik antisemitizmine artık bir son verilmesi kararı alan 2. vatikan konsülü gibi; kuran ayetlerinde yahudilere, hristiyanlara ve inançsızlara yönelik yapılan ölüm ve cezalandırma çağrılarının da eskide kaldığının vurgulanmasını teolojik otoritelerden talep ediyoruz ki kimse artık kutsal bir metne dayanarak bir suça imza atmasın."

kimse kurandan ayet çıkartılsın demiyor yani. altına da müslüman dahil bir çok farklı kesimden insan imza atmış. kaldı ki bu resmi devlet açıklaması da değildir, bir grup insanın fransa'da yaşayan müslüman din alimlerine çağrısıdır. katılırsın katılmazsın o ayrı da ergen gibi üniversite bölümü kapatmak nedir lan kezo? dünyada hangi aklı başında insan seni ciddiye alsın?
  • ne diyeyim ki?

kardeşler, dostlar, romalılar!

üniversitenin görevi size bir iş bulmak değildir. üniversitenin görevi sizin için bilgi üretmek ve bu ürettiği bilgiyi size öğretmektir. o bilgi ile sizin ne yapacağınıza karışmaz. bu sebeple "kapatın! zaten iş bulamıyorlar." cümlesi çok saçma.

ayrıca gavura kızıp oruç mu bozulur? tepki vereceğiz diye üniversite kapatmak nedir? bu kimin aklına geldi?

"bahane ettik" diyorsanız eyvallah ama tepki vereceğiz diye saçmalamayın.

yiyorsa, fransız kültür orada, onu da kapatsanıza!
  • lütfen bu tokat gibi yaptırımı hafife almayalım gençler. fransa'daki yakın arkadaşım lilian thuram 'dan aldığım bilgiye göre emmanuel macron kendine kahretmiş ve deli gibi recep ivedik izleyerek türkçe öğrenmeye çalışıyormuş kendini affettirmek için.
    tanım: dostun bir şey anlamadığı düşmanın da gülüp geçtiği zırva karardır.
  • dinlemeye üşenenler için samim akgönül'ün açıklamasının özeti:
    "1. söz konusu "fransiz entellektüelleri »nin imzaladigi yazi "le parisien" gazetesinde 21 nisan’da yayinlandi ve kimsenin haberi olmadi.
    2. yazi fransa devleti adina degil imzacilarin kisisel dusunceleri olarak yayinlandi.
    3. bu yazida kur’an’dan « bazi ayetlerin çikratilmasi » falan talep edilmemekte. soylenilen su: 1962’de katoliklerin yaptigi gibi, fransiz ıslam kurumlari kuran’daki hristiyan ve yahudileri öldürmeye yönelik ayetlerin kadük oldugunu açiklasinlar »
    4. bu çagri sadece kendilerini baglar fransa yetkililerini baglamaz. yani bu konuda mütekabiliyet falan isleyemez
    5. kaldi ki yök’ün böyle bir din konusunda yapilan açiklama ile ne alakasi var ?
    6. fransa’da türkoloji bölümleri ve lisans programi olmadigi kat’iyen dogru degil. fransa’nin iki üniversitesinde türk etüdleri tam program olarak bulunmakta. bunlar ınalco (ınstitut des langues et cultures orientales) ve strasbourg üniversitesi diller fakültesi türk etüdlerin bölümü. bu iki programda lisans 1’den baslayarak, master 1 ve master 2’den geçerek doktoroya kadar uzanan tam programlar var
    7. bu programlar türk dili, edebiyati, tarihi, sosyolojisi, cografyasi vs gibi çok disiplinli programlar.
    8. strasbourg türk etüdleri bölümünün lisans programi direktörü de kulunuz !
    9. ayrica birçok universitede (aix-en-provence, bordeaux, lille, lyon…) türkçe dili ve edebiyati, ve elbette tarihi, soyolojisi, siyaseti vs. ögretilmekte
    10. ayrica türkiye’de yeni fransiz dili ve edebiyati bölümlerinin açilmamasi kimi cezalandirmak ? elbette türkleri ! hem hocalari hem ögrencileri. fransiz dili ve edebiyati her bilim dali gibi bir bilim dali. yarin dünya kimyagerler federasyonu ıslam aleyhine bir açiklama yapsa, turkiye’deki kimya bölümleri mi kapatilacak ?
    11. uzun lafin kisasi yeni bir "portakal biçaklama » vakasiyla karsi karsiyayiz. ıçeriye gaz verilecek diye sabun köpügü gibi unutulacak bir olaydan 2 hafta sonra, seçim gündemini « tamam »dan uzaklastirmak için yapilan bir açiklama ve her zamanki gibi kendi ayagina kursun sikma."
hesabın var mı? giriş yap