selim alai

  • 2344
  • 81
  • 5
  • 0
  • evvelsi gün

erdem uygan

yok dönekmiş yok efendim şöyleymiş böyleymiş tartışmalarına girmem, lakin az evvel facebook hesabına bir gözgezdirdikten sonra kendisine bir iki kelam etmek istedim. muhtemelen okur buraları:

şimdi sayın abim. seni çocukluğumdan beri severim, halen de öyledir. lakin hesabından paylaştığın bir iki meseleye pis kafam takıldı.

demişsinki: tek anayasa vardır o da kurandır. bak sayın abim. neye inanırsan inan, namaz mı kılıyorsun, oruç mu tutuyorsun ne yapıyorsun beni hiç ilgilendirmiyor. ama sen toplumsal hayata çıktığında seninle benim aramdaki iletişimi organize etmesini beklediğimiz bir ortak metnin yalnızca senin inandığın tanrıdan gelebileceğine beni ikna etmeye çalıştığın zaman -ki bu ikna çabası şuan ırak taraflarında cihat çağrıları ile devam ediyor, istersen o tarafa doğru kayabilirsin- ortaya bir problem çıkıyor. zira ben senin inandığın tanrıya inanmıyorum. zira god is dead, you know, tanrı öldürüldü, tanrıyı öldürdüler. şimdi sen diyosun ki; insanlar arasındaki ilişkileri yalnızca insan üstü bir varlık düzenleyebilir. tamam güzel söylüyosun da ben öyle bir varlığın olduğuna inanmıyosam ne olacak. öldürecen beni mecburen öyle değil mi, ya da bana dikte edecen kutsal metnini. olmaz sayın abim, olmaz. beni öldürebilirsin ama ben sana boyun eğmem. beni öldürürsün bana dert olur, ama sana boyun eğmem sana dert olur anlıyomusun.

yine demişsin ki; müslümanların birlik olmasında korkuyorlar, rabia falan filan. sayın abim evet ben müslümanların birlik olmasından korkuyorum. ırak'a bak, ortodoğuya bak, sivasa bak, afrikaya bak, yapılan katliamlara bak. ben korkuyorum sayın abim. ama gerçek islam bu değil öyle değil mi? gerçek islam tam da bu sayın abim, başka islam yok zira 21. yüzyılda.

son olarak demişsin ki; can yücel solcular için müslümanları anlayamazlar zira hepsi dangalak demiş. sen de bunu vurgulaya vurgulaya bi hal etmişsin kendini. bak sayın abim. ben komünistim, ateistim, eşçinselim, çingeneyim, ermeniyim. evet sana göre dangalağım. dangalağın allahıyım hatta. ama ne var biliyomusun? ben senin var olman için herşeyi yaparım. ama sen ne yapıyosun biliyomusun? senin inandığına inanmayan herkesi yok ediyosun. ha sana şimdiden söyliyeyim. alışsan iyi edersin, burdaydık, burdayız, burda olacağız.

selametle sayın abim.

devamını okuyayım »
03.07.2014 23:21