• yuzde de kaslar vardır, onlar da çalıştırılır ve çalıştırılırsa kan dolaşımı hızlanır, deri beslenerek canlılık kazanır. yuz kasları aşağı doğru sarkmaz. vardır böyle bir şey, doğrudur. abartmak ve elştirmek saçmadır. yoganın içinde zaten yüz için yapılan bazı egzersizler mevcuttur. yuz yogası, başka bir isimle güzellik yogasının istanbulda en bilinen ismi, turkiyenin en iyi en deneyimli yoga hocası olan adnan çabuk'un eşi lourdes çabuktur. 50 yaşın üzerinde, torun torba sahibi olmasına rağmen 30dan genç gösterir.
    kim olduğuna bakmak için;

http://www.siddashramyogacenter.com/…des-cabuk.aspx
  • birkaç yıl önce lourdes çabuk'un kitabını alarak başlamak istediğim bir şeydi bu ama sonra üşendim, kaldı gitti öyle. bir hafta önce zeynep şensoy diye birinin eğitimlerini gördüm youtube'da. bir deneyeyim ne çıkar deyip daldım olaya. yani ben bu kadar kısa sürede böyle değişim olacağını bilsem çok önceden yelken açardım bu denize. antin kuntin iş gibi gelirdi içten içe ne yalan söyleyeyim. bir haftada suratım değişmeye başladı, vay anasını arkadaş. fark edenler oldu ama kimseye de söylemiyorum sırrımı. ehuehu. bundan sonra ayrılmaz ikiliyiz yüz yogası.

edit: hala devam ediyorum ve gün geçtikçe daha da ışıltılı hale geliyor cildim. yapın, yaptırın. yüzünüz nefes almıyor şu an emin olun. müthiş rahatlatıcı bir olay bu.

2021 editi: çok soran oluyor devam ediyor musun diye. maalesef ki hayır. bu kadar istikrar bana bile fazla çünkü. yaparsanız fayda görür müsünüz, evet. ama bir yere kadar bence. bir yerden sonra ameliyat desteği almak gerekli ki buna da bütçem ve mantığım elvermiyor şahsen. velhasıl yerçekiminin ellerine bıraktım şimdi kendimi. mutlu olmaya bakıyorum sadece, yaşadığım anın tadını çıkarıyorum. yaşlanma karşıtı tüm medyaya rağmen yaşlanmayı da artık güzel buluyorum, en azından bununla kavga etmiyorum. sevgiler hepinize :)
  • birçok kaynaktan çelişkili şeyler okuduğum için başlamaya totom yemiyor.

1) bazı doktorlar cilt altındaki kasların güçlendirilmesinin ters etki yaparak uzun vadede kırışıklıkları çoğaltacağını, gergin yüz kasların daha yaşlı bir ifadeye sebep olacağını söylüyor. bu düşünceyi savunan doktorlar savlarını botoks ile destekliyorlar. yani cilt altındaki gergin kaslar kırışıklık görünümünü desteklediği için botoksla gevşetilen kas, yüzü kırışıksız ve dinç gösteriyormuş.

2) kırışıklıklar ve sarkmalarda iki temel faktörün etkin olduğu söyleniyor: yaşa, beslenmeye, genetiğe bağlı kolajen kaybı ve mimikler. mimiklere sebep olan şey ise yüzümüzdeki kaslar. yani kırıkşıklığı açacam diye daha fazla mimik yapıp vaktinden evvel yaşlanmak olası.

3) cildi genç ve dinç gösteren kıymetli deri altı yağ tabakasını, yüz kaslarını güçlendirerek kaybetme riski var. ideal kilonuzdayken yediklerinizi kısmadan her gün kas güçlendirici egzersizler yaptığınızı düşünün. kas kitleniz artarken vücudunuzun yağ oranı azalacaktır.

4) yüz yogası konusunda örnek gösterilen defne samyeli'nin botokslarını ve dolgularını görmemek için kör olmak lazım. ismi geçen diğer hanımların da çoğunlukla genetiğinin ekmeğini yediğine, bir kısmının ise bize açıklamadığı başka anti ageing yöntemlere başvurduğuna inanıyorum.

5) yüz yogası cidden mucizevi bir yaşlanma karşıtı teknik olsa bile hareketleri yanlış yapıp sakata gelme durumu var.

yoga, yaşlanmanın altında yatan esas sebebi; yani kolajen kaybını önlemeyi hedef alan bir yöntem değil. dolaylı yoldan kolajen üretimini desteklediği iddia edilen bir yöntem. egzersizler sayesinde kan dolaşımını arttırdığını ve bu şekilde kolajen yapımını hızlandırdığını iddia ediyor. benzer sonuçlara seçeceğiniz güzel bir esansiyel yağ+ lenf dranajı masajı yaparak, çok daha risksiz bir şekilde ulaşabilirsiniz. bir başka yöntem ise yapay yollarla*** yüz altı dokusuna zarar vererek cildin sıfırdan yepyeni kolajen yapmasını indüklemek. gerisi laf-ü güzaf.
  • linkteki fotolardan gorebileceginiz uzere, genclestirmeyi birak yuzun sekli semalinin degismesine neden olan yoga turu.

kadinin resmen goz sekli degismis:
    http://www.carolynsfacialfitness.com/maria

bu kadin 62 yasindaki haliyle benden daha genc gosteriyor cok ciddiyim. ya da benim durumdan cikardigim cok yaslaninca koyu uzun saclarla genc kiz havasi yakalanabilir.
    http://www.carolynsfacialfitness.com/carolyn
  • iki kas arasindaki cizgiyi onlemek icin egzersiz
    gulus cizgilerini yok etmek icin egzersiz
    boyun cizgilerini yok etmek icin egzersiz
    gidiyi yok etmek icin egzersiz1egzersiz2
    goz alti morluklari icin egzersiz
  • şimdi bu iş uzun süredir revaçta. ben de izliyordum. ara ara çok büyük yanlışlar içerdiğini düşündüğüm videolara da denk geliyordum, yapmaya başladığından beri ağzını yüzünü düzeltmiş insanların yorumlarını da okuyordum derken, pandemi nedeniyle bizi eve tıktıklarında vaktim oldu ve dedim şu işi baştan doğru düzgün araştırayım.

olayın mantığı basit: yüz kaslarımızı çalıştırıyoruz, dolayısıyla yüzümüz simetrik hale geliyor, sarkmıyor, kan dolaşımı hızlandığı için cildimiz güzelleşiyor, alttan destek geldiği için de çizgilerimiz düzeliyor. güzel. mantıklı. kaslar için kullanılan "use it or lose it" mottosunun yüzümüze de uygulanabileceğini söylemişler. yılların sporcusu olarak benim kafama yattı.

araştırmalarım kapsamında 3 kitap okudum. temel referanslarım bunlar:

1. the ultimate guide to the face yoga method - fumiko takatsu
    2. danielle collins' face yoga - danielle collins (tenisçi olan değil. ben de başta öyle sanmıştım :))
    3. the yoga face eliminate wrinkles with the ultimate natural facelift - annelise hagen

kitaplarda meditasyon, vücut yogası ve acupressure mevzularına da girmişler. bu "doğunun bilgelikleri" işleri beni aşırı baydığından oraları atladım. size uyuyorsa ayrıca araştırmalısınız. bu yazıda sadece egzersiz meselesini ele alacağım.

oturup roman okur gibi okumadım bunları, bayağı ders çalışır gibi not çıkararak, pozları deneyerek geçtim 3 kitabı da. tam 1 hafta uğraştım. önce zaman kaybı mı diye düşündüm ama vaad o kadar büyüktü ki bu 1 haftayı harcamayı göze aldım.

vaad: sabah akşam onar dakika çalışarak, bedavaya, doğaya ve başka canlılara zarar vermeden yaşlanmanı yavaşlatabilirsin, güzelleşebilirsin.
    el netice: bence işe yarar bu. yaradı da. ama çok değil.

bu kitaplardan bence en iyisi fumiko'nunki. çevirileri var mı bilmiyorum.

zaten her sabah uyanınca ve gece yatmadan önce esneme hareketleri yaparım, ki bence kesinlikle herkes yapmalı bunu, bir de yüz egzersizi yapmak zor görünmedi bana. şimdi bire bir şunu yapın bunu yapın demeyeceğim çünkü ne böyle bir eğitimim var, ne de yüzlerimiz birbirinin aynısı. benim göz çevrem ve alnım yaşıma göre (37) çok iyi durumda. oturmuş kırışık hiç yok, gülünce olanlar da olsunlar bi zahmet. yukarıdaki kitapların yazarları koro halinde en kolay bozulan ve en zor toparlanan yerin göz çevresi olduğunu söylüyorlar. öte yandan ağız çevrem (işte car car konuşup durursam olacağı buydu) ve boynum nispeten kötü durumdaydı. bu aslında büyük avantaj, alın ve göz bölgesinde çok az kas varken, ağız çevresi kas dolu. ben programımı bu doğrultuda oluşturdum. benim gibi yaşı geçmişler nereleri dertli daha rahat tespit edebilirler, öte yandan 18 yaşında yapayım diye düşünüyorsanız, fumiko'nun kitabında (referans 1) yaşı büyük aile bireylerine bakmanızı önermişler. benzediğiniz aile büyüğünüze bakın bakalım, neresi daha kötü durumda. o bölgeyi daha ciddi çalıştırmanızda fayda olabilir.

yukarıda kitabını paylaştığım kişilerin youtube kanalları da instagramları da var. kitapları okumakla uğraşmadan direkt buralara da dalabilirsiniz. ben kestirme yollardan hazzetmeyen biri olarak okudum. kimsenin okuduğunu sanmıyorum bu kitapları.

botoks olayına ben çok karşıyım. hiç girmediğim ve girmeyeceğim bir iş. kitaplarda yüz kere falan yazmışlar, botoks yaptırıyor olmak yüz yogasına engel değilmiş. ancak botoks zamanla sinirleri ortadan kaldırdığı için yüz yogasını yapamayanlar oluyormuş.

neyse efenim, ben kendime iki ayrı program oluşturdum. biri on dakika kadar sürüyor, ellerimi kullanmama gerek olmadığı için duş alırken falan yapıp aradan çıkarabiliyorum. diğeri 20 dakika kadar sürüyor. video falan izlerken yapıyorum. 10 dakikalık olanı her gün yapıyorum, diğeri de yine haftada 5 gün falandır. 3 yıllık süreçte elde ettiğim sonuçlar:

işe yarıyor. ama çok da yaramıyor. mucize beklemeyin. sarkmayı kesin engeller. yanaklarım ve gıdım taş gibi oldu. göz çevremde bozulma zaten yoktu ve olmadı da. cildim iyi durumdaydı, hâlâ iyi. benim hiç aksatmadığım bir cilt bakımı rutinim de vardır. güneş kremi ve güneş gözlüğü olmadan evden çıkmam. günde 8-9 saat uyurum. içkim sigaram yok, spor yapıyorum, sağlıklı besleniyorum vs. bu kadar iyi hayat tarzı olanın yüz yogası yapması yapmaması nasıl bir etki yaratır bilmiyorum gerçekten ama bence işe yarıyor ya. hem bedava, hem vakit almıyor. alışana kadar bir ay falan uğraşmak gerekiyor, sonrası çok kolay gidiyor. bence biraz araştırın ve yapın. harcadığım zaman değdi.

bir de böyle işlerle hep kadınlar ilgilenir ama jaw'larını düzelten bir sürü erkeğin videolarına da denk geldim. bence beyler de bu konuya bir bakmalı.
  • yüz yogası yapmaya karar verdiyseniz alanında uzman, kendini kanıtlamış kişileri bulmanızı tavsiye ederim. instagramda yasemin şengül hanımefendiyi takibe almıştım. iki kaş ortasındaki kırışıklık için gösterdiği hareketleri bir süre yaptım. bu sefer de kaşımın kenarlarında derin çukur oluştu, bıraktım. sayfayı incelediğimde farklı şikayetler gördüm. birisinin yüzünde sarkma olmuş mesela. dikkatimi başka bir şey daha çekti. hanımefendinin konuşurken kaş ortası ve alnı hiç hareket etmiyor. oralarda hiç mimik yok. sonra sayfaya yüklediği ilk videoya baktım. konuşurken alnında ve kaş ortasında hareketler, kırışmalar oluyor ama yeni videolarında bunlar yok. itham etmiyorum ama botoks tarzı bir işlem yaptırıp yaptırmadığından aşırı şüphelendim. sayfayı takipten çıktım. o yüzden her gördüğünüz kişinin söylediği hareketleri yapmamanızı tavsiye ederim.
  • yaklaşık 5-6 haftadır ders çalışırken, iş yerinde toplantıları dinlerken, dizi izlerken yaptığım hareketlerle yüzümde büyük bir fark yarattığımı düşünüyorum. dördüncü haftadan itibaren etkisini görmeye başladım ve açıkçası bu sonucu hayal bile etmemiştim.

esas sorunum hafiften sarkmaya başlayan yanaklar ve yavaştan kırışıklık olarak beliren gülme çizgisi olduğundan yanak bölgesini sıkılaştırmaya yönelik hareketlere yöneldim. instagram, youtube videoları sayesinde tekniğini kavradım. özellikle takip ettiğim bir sayfa yok ama faydalı bulduğum birkaçını buraya bırakıyorum. vandenbroek.life faceyoga.nihan

bazı hareketlerin daha çok kırışıklık yapabileceğimi düşündüğüm için kendimce güvenli bulduklarımı belirleyip düzenli olarak tekrarladım. ayrı bir zaman belirlemedim, özel bir vakit ayırmadım. anlayacağınız en güzel tarafı boş zamanlarda yapabiliyor olmak fakat istikrar önemli. ha bir de ilk günler ayna önünde yapmanız çok önemli, zira farketmeden yeni kırışıklıklar yaratmanız mümkün.

benim bu kısacık süreçte yanaklarım toparlandı, şekillendi, kırışıklığa neden olan ağırlık ortadan kalktı. kırışıklığın başladığı noktada hafif bir karartı kaldı, zamanla onun da yok olacağını düşünüyorum. hareketlerin yanağımı nerden nereye taşıdığımı çok net görebiliyorum ki bu inanılmaz bir şey. zamanla yogayı yeni hareketlerle tüm yüzüme yaymaya çalışacağım. zaten yanaklarla pek işim kalmadı gibi görünüyor.

not: kırışıklığın durumuyla ilgili de önümüzdeki günlerde entryi güncelleyeceğim.

edit: uyguladığım yüz hareketlerini aşağıda paylaşıyorum.

https://www.instagram.com/…oybi/?igshid=ymmymta2m2y (bence en etkilisi bu, ağzınızda bir şey tutmanıza gerek yok)

https://www.instagram.com/…iqvd/?igshid=ymmymta2m2y

https://www.instagram.com/…a5w0/?igshid=mdjmnzvkmjy

https://www.instagram.com/…ddjs/?igshid=ymmymta2m2y

https://www.instagram.com/…ochp/?igshid=ymmymta2m2y

https://www.instagram.com/…iey8/?igshid=ymmymta2m2y

https://www.instagram.com/…afhp/?igshid=ymmymta2m2y

https://www.instagram.com/…sv5s/?igshid=ymmymta2m2y

https://www.instagram.com/…ja0i/?igshid=ymmymta2m2y

edit2: ve beklenen edit geldi. evet, yaklaşık 2.5-3 ayın sonunda nazolabial çizgimden kurtuldum.
    bu arada reklam yapmak gibi bir amacım yok ama 32 yaş hediyesi olarak kendime faceyoganihan'ın yüz yogası eğitim paketini aldım. bu da tamamen instagramda yeni hareketler kovalamaktan yorulup daha düzenli bir şekilde uygulamaya başlamak istememle alakalı. ayrıca şunu da belirtmeliyim ki yanağımdaki değişimin paket satın alımıyla alakası yok. yukardaki hareketleri düzenli uygulayarak da başarabilirsiniz. benim yeni hedefim alın kırışıklıkları. hepinize kolaylıklar dilerim.

edit3: çevremdeki insanlar farketmese de uzun zamandır görüşmediğim bir arkadaşım yanakların nereye gitti diye mesaj atmış. yeni tanıştığım arkadaşlarım eski bir fotoğrafımda yanaklarımı görünce şaşkınlık geçirdiler, bişektomi mi yaptırdın esprileri döndü. ilk zamanlardaki kadar vakit ayıramasam da devam ediyorum.
  • düzenli uygulama ile şöyle bir değişime uğradığım hede.
    görsel

edit: gelen sorulara toplu bir yanıt vereyim. ilk 1 ay başlangıç seviyesinde devam ettim. sonrasında orta seviyeye geçiş yaptım. bu 1.5 ayda aldığım sonuç. youtubeda yogadayoga kanalını takip ediyordum. (ilk hafta her gün, sonrasında haftada 3 gün olacak şekilde.)
  • yaklaşık olarak bir haftadır yaptığım halde cildimde görülür bir biçimde gerginlik oluşturan mükemmel aktivite.
hesabın var mı? giriş yap