• tıpkı bone gibi yüzerken kullanılabilecek, kullanıldığı takdirde fayda ve havuzun dibi görülebilecek bir tür su gereci. yüzme gözlüğünü takarken kimi kriterler dikkate alınmalı, kimi testler yapılmalıdır. takarken gözlüğü asla camlarından tutmamalı, kenarındaki bantlar kavranmalı, burnun üstündeki bölüm gözlüğün yüze en uygun duruma gelmesi için ayarlanmalıdır. gözlüğün sizin için uygun olup olmadığını anlamanın en iyi yolu bantlarını kafanızın arkasına takıp sabitlemezden önce gözlüğü gözlerinize koyup bir an için olsa dahi orada durup durmadığına bakmanızdır. duruyorsa aradığınız gözlük odur. yüzme gözlüğüne deniz gözlüğü diyenler de vardır. üstlerine varılmamalıdır.
  • soğan doğrarken takıldığında da acayip işe yarayan çok fonksiyonlu bir alettir.
  • yuzme gozlugunun ve mayolarin yazlikta kondugu muhtemelen ahsap dolabin hep bir kokusu vardir. bu bir sure sonra dogal olarak gozluge de siler. (yumurtami taviktan tavuk mu yumurtadan) gozunuze gozluk gecirirken ve onun o igrenc lastigi sacinizi cekerken burnunuza gunes yagi+plastik+klor+"deniz" kokusu gelir. yillar sonra ansizin karisiniza cikar bi yerde bu koku. "oha deniz evi dolabi koktu" dersiniz, gulersiniz. canim.
  • buharlanmaması için yapılacak şey havuza/denize girmezden evvel içine bir güzel tükürmek ve bununla iç kısmı iyice ovmaktır.(bkz: igrenc) böylece uzun süre görüntü bulanmadan yüzebilirsiniz/dikizleyebilirsiniz.
  • benim gibi su altında gözünü açamayanlar için su altındaki yaşamı görebilmek için gayet kullanışlı bir gözlük.

havuzun dibini gördük, denizin dibini de görürüz umarım tabi ki canlı kalmak suretiyle. yoksa denizin dibini görmek kötü bir deyimdir.
  • gündelik hayatta gözlük kullanmadığım halde geçen sene açık deniz yüzme yarışlarında bitiş noktasını karıştırabildiğimi farkettiğim için artık benim de numaralı bir yüzme gözlüğüm var. kullanmaya başladığım günden beri havuzda antreman yaparken saati görebiliyor, kulvarın ucundaki insanların kim olduklarını seçebiliyorum. tek sıkıntısı havuzda yüzen sümük saçınımlarını da görmek, kısmet.
  • iyi güzel, takalım.. açarsın gözleri suyun içinde iyidir hoştur, rahattır, buğu yapar..
    ama "havuzda kafaya taktığım boneyle yeteri kadar yumurtaya benzemiyorum.." ve "bu ucubelik yetmez bana.." diyenler, bu gözlükle yumurta görünümlü sineğe benzemek adına dünya para* vermek isteyenler için;

(bkz: speedo)
  • oto marketlerde satılan buğu önleyicilerle denize gitmeden 1 er fıs yapıldığında tekrar kaybolmuş antifog özelliğini geri kazanan alet.

ama göze takmadan, bir suya sokup çıkarın, çünkü o sıkılan göze ne zararı olduğu bilimeyen bir kimyasal.

(bkz: ben buldum)

10 sene sonra muhtemel edit:

(bkz: kör oldum)
  • hepsi su geçirmiyor ve buğulanmıyor.
    (bkz: cehalet)
  • buğulanmaması için bildiğiniz sıvı el sabunlarından çok çok az, yüzeyi kaplayacak kadar, iç cama sürmek (parmakla) ve daha sonra bir suya daldırıp çıkarmak yeterlidir. takıp 1 saat kadar buğu yapmadan kullanabilirsiniz.
    uzun yıllardır yüzüyorum,buğu yapmaz vs diye satılan tüm gözlükler camındaki katman zaman içinde kaybolunca buğu yapıyor.
    satılan solüsyonlar pahalı.
    tükürük ise çok pratik değil.
hesabın var mı? giriş yap