• en fazla 1 gb'lık filimdir. *
  • ingilizce altyazıları ile 1080p olduğu söylenen ve 7 gb boyutunda olan sürümü malum ortamlarda yerini almıştır.
  • malumlarda yerini almış olan 4 saatlik film serisi. malumdaki 7 gb'lık versiyon 4 saatlik olan, yani epey sıkıştırmışlar. aceleci bir manyak iseniz indirir izlersiniz, değilse hakiki 1080p hatta 2160p'li versiyonları bekler öyle izlersiniz. neticede tek olayı cgi olan bir film olacağı için izlemişken kaliteyi yüksek tutun da fazla hüsrana uğramayın. (bkz: kıps)
  • ilk 37dk izledim ve izlediğimiz filmle gerçekten alakası yok.

kurgusu çok farklı olmuş ilk filme göre uzun uzun detaylı anlatım ile çoğu sahne daha net.

sayılmaz ama koyalım.

--- spoiler ---

wonder woman banka sahneleri ilk filme göre daha şiddetli.

tekrardan izledim ve bitirdim.

wonder woman müziği çok gereksiz olmuş. bir yerden sonra gerçekten rahatsız ediyor.

birde ben mi kaçırdım anlamadım ama hırsız ve batmanin olduğu sahne yoktu, hatta o rolü oynayan adam bile 'benim bir dünya çekimim var' synder cut var diyordu, adamı komple kesmişler.
    --- spoiler ---
  • slow motion sahneleri normal hızında oynatsalar 1 saat kısalacakmış filmin süresi. şaka bir yana, ben beğendim. whedon'un justice league'inden çok daha iyi. bazı saçma zack synder klişeleri gene var ama açıkçası insan sıkılmadan izliyor 4 saat olmasına rağmen. ne olursa olsun bunu başarmak bile büyük olay.

--- spoiler ---

filmin konusu ve hikayenin gelişimi justice league'den farklı değil, kötü adam kısımları dışında. steppenwolf bu filmde orijinal filmdekinden çok daha etkili. onun dışında hikaye neredeyse birebir ilk filmi takip ediyor, ama esas fark bu film o konuyu çok daha başarılı bir şekilde işliyor. ilk filmdeki neredeyse tüm sahneler daha kaliteli versiyonlarıyla değiştirilmiş, bazı sahneler çıkarılmış, ve elbette bir çok şey eklenmiş. aksiyon sahneleri de orijinalinden çok daha iyi. filmin sonunda da yarım saate yakın yeni çekilen sahnelerden oluşan bir epilogue kısmı var. film direkt olarak olası bir devam filmine atıflar yapıyor olmasını da enteresan buldum, warner brothers devam filmi çekilmeyecek dedi ama belli olmaz, bu film tutarsa belki bi darkseid vs justice league görürüz ileride, bu filmde bunun için yeterli altyapı var.

--- spoiler ---
  • sonunda izleyebildim ve çok beğendim.

insanların dalga geçtiği slow motion sahneler zack snyder'ın ne kadar büyük bir çizgi roman hayranı olduğunun ve iyi bir iş çıkardığının kanıtı aslında. çünkü çizgi romanda diyalogları okurken ve aksiyon çizimlerine bakarken zihnimizde canlandırdığımız hızlı bir film sahnesi değildir. aksine o grafikleri kafamızda slow motion şekilde resmederiz. bence zack snyder filmlerinde bu yüzden bol bol yavaş sahne kullanıyor ve bunu yaparak da çizgi romanların mayasına sadık kalmış oluyor. bu yüzden adamın filmleri hep görsel şölen içeriyor. çünkü düşünüldüğünde biraz da görsel şölen olmak zorunda. neticede "görsel" romanlar filmleştiriliyor.

christopher nolan'ın batman serisi sinemada çizgi roman dalgasını başlatmakla kalmadı, marvel sinematik evrenini yaratacak olanlara da bir fikir verdi: çizgi roman filmlerini fanteziden çok gerçekçi bir zemine oturtmak. marvel filmleri bana göre bunu başaramadı çünkü ne kendini nolan'ın serisi kadar ciddiye alabildi ne de çizgi romanlara sadık kalabildi. haliyle ne gerçekçiliği sağlıklı bir şekilde verebildi ne de çizgi roman havasını koruyabildi.

işte marvel'in başaramadığını zack bu yüzden başarıyor bence. hikayeyi ciddiye alıp gerçekçi yaparken o çizgi roman fantezisinden ve atmosferinden de asla kopmuyor. o kopmayışı mükemmel bir detaycılıkta yarattığı kostümlerle, çizgi roman okurken zihnimizde çaldığımız gibi o arka plan müzikleriyle, slow motion sahnelerle, bütün incelikleri gözeterek yapıyor. böylelikle hem nolan'ın batman serisinden bir tık daha fazla bir çizgi roman havası yakalayabiliyor hem de marvel filmlerinden daha gerçekçi bir atmosfer yaratabiliyor. çünkü her iki elementi de eşit şekilde filmlerine yedirebiliyor. karakter derinliklerini bu yüzden iyi yakalayabiliyor.

bu noktada verilebilecek en güzel örneklerden biri judge dredd uyarlamaları. 95 yapımı sylvester stallone'un oynadığı film tam olarak bugünkü marvel zihniyetiyle çekilmişti mesela. 2012'deki versiyonu ise çok daha çizgi roman havasında çekildi. bu yüzden çok daha başarılı. ben iki filmi de ayrı severim fakat çizgi roman filmleri bu amacı gütmeli midir, tartışılır. bence gütmelidir. çünkü güdülmediğinde ortaya hasılat canavarı fakat içi boş bir sinema evreni* çıkacaktır.

bu bağlamda bu filmi şahane buldum. zack gibi bir vizyonu olan adamın neden daha doğru bir iş yaptığını ve christopher nolan gibi bir yönetmenden neden hep destek aldığını daha iyi anladım. filmi bu açıdan izleyen die hard çizgi roman fanları benim aldığım keyfi kesinlikle alacaktır.

--- spoiler ---

filmin en acı-tatlı anı hiç şüphesiz sondaki knightmare sahnesi. burada eğer devam filmleri gelecek olsaydı konusu ne olurdunun ipuçları veriliyor. öyle ki filmin sonunda tekrar geleceğiz diyen darkseid'ın sonunda dünyayı ele geçirdiğini görüyoruz. lois lane bir şekilde öldürülmüş ve bu superman'i karanlık tarafa çekmiş, onu dünyaya hükmeden faşist bir güç haline getirmiş ki tüm bunlar zaten batman v superman dawn of justice'de barry allen'ın zamanda geçmişe gidip bruce wayne'i uyardığı olaylar zinciridir.

aquaman ya ölmüş ya da darkseid'ın etkisi altına girmiş. batman, justice league'den geri kalanlar ve deathstroke + joker ile bu iki süper güce karşı savaşmaya devam etmiş. ayrıca joker'ın robin'i öldürdüğü ve harley quinn'in de batman'in kollarında, joker'a düşman bir şekilde öldüğü bilgileri de veriliyor. buradaki batman ve joker diyalogları çok iyiydi. hem bu ikilinin birbirilerine karşı mental olarak ne hale geldiklerini yansıtıyor hem de batman'in joker'a dahi ihtiyaç duyduğu bir dünyada olduklarını ima ediyor.

filmde bahsedilen anti-life da çizgi romanda geçen anti-life equation. buna göre darkseid bu denklemi kullanarak insanların zihnini ele geçiriyor ve umudun ve özgür iradenin olmadığını dikte ederek kitlesel kontrol sağlıyor. birkaç hikayede farklı şekillerde işlenmiş olmasına rağmen snyder devam filmleri yapacak olsaydı bu versiyonu kullanırdı sanıyorum. hatta bu filmde superman'in karanlık tarafa geçmesinin tek sebebi lois'nin ölümü bile olmayabilir. belki darkseid bu kaybı fırsat bilip bu anti-yaşam denklemini superman'in kulağına fısıldadı ve clark kent'i kötülüğe dönüştürdü. kim bilir...

ayrıca ben affleck'in gerçekleşmeyen batman solo filminin, joe manganiello'nun geçenlerde bahsettiği üzere deathstroke'un bruce wayne'in hayatını alt üst ettiği bir hikaye üzerine kurulu olmasını da deathstroke ve lex luthor sahnesinden anlıyoruz. affleck'in bu fikirden yürüyüp oldukça karanlık bir senaryo yazmış olmasına şaşmamalı.

--- spoiler ---

netice itibariyle anlıyoruz ki zack snyder, işler yolunda gitseymiş ortaya harika bir evren çıkarabilirmiş. her ne kadar zack, ikinci ve üçüncü justice league filmlerinin storyboard'larını beş sene önce bvs çekimlerinden sonra tamamlamış olsa da, bu filmin bize anlattığı en önemli şey bu.

filmin sonunda bizlere gösterdiği knightmare sahneleri de bununla alakalı büyük ihtimalle. çünkü geçenlerde verdiği röportajda anlattığına göre orijinal jl serisi için bol bol knightmare sahneleri çizmişler. "çekemeyeceğiz o yüzden bari bu filmde birazını gösterelim" diye düşünmüş muhtemelen. ki zaten joker sahnelerini de bu kafayla eklediğini söylemişti. joker bir şekilde bu filmde olmalıydı derken büyük ihtimalle beş sene önce çizdiği storyboard'ları düşünüyordu. yine son röportajlarından birinde seriye devam edeceğine dair ortada bir plan olmadığını söyledi. ancak bu film bile onca olaydan sonra gün yüzü görebildiyse, olmaz olmaz dememek lazım. o zamana kadar da şimdilik man of steel, batman v superman dawn of justice ve zack snyder's justice league üçlemesi ile yetineceğiz gibi görünüyor.
  • temkinli yaklaşmıştım ama olmuş bu film. hatta çok iyi olmuş. şayet tıpkı bruce wayne'de olduğu gibi cyborg'un de gördüğü post apokaliptik görüntü referans alınırsa çok daha etkili bir devam filmi gelebilir.

--- spoiler ---

artılar
    - bir defa ilk filmde sevmediğim ne kadar şey varsa zack snyder hepsini çıkarmış. superman'in el kamerasıyla çekilmiş shrek çeneli görüntüleri yerine epik bir başlangıçla başlıyor film.
    -superman siyah kostümüyle arz-ı endam ediyor ve diriliş sahnesi çok daha anlamlı olmuş. hem onun sahneleri hem de ekibin geri kalanının aksiyon sahneleri daha heyecanlı ve anlamlı.
    -filmde cyborg'ün önemi artınca senaryo daha çok derinlik kazanmış. bu sevindirici.
    -maskesinin arkasından sırıtan, espiri yapan batman bu filmde yok.
    -rengarenk efektler yok. özellikle finaldeki savaş sahnesi flash sayesinde çok daha dramatik ve kanlı bir şekilde sonlanıyor. bayıldım!

eksiler
    -snyder'ın hiçbir zaman sevemeyeceğim klip tadındaki müzikli sahneleri filmde bir kaç kez yer alıyor. ilk başta sevimli görünse de sonrasında ne gerek vardı diyorsunuz. özellikle doksanlı yıllarda müzikle sinema sanatını güzel bir şekilde kullanan onlarca film varken...
    -bol klipli görüntüler demişken, tabi boşluklar böyle dolunca, az diyalog bol ağır çekim görüntüler kaldığı yerden devam ediyor. daha fazla derinlik snyder!
    -steppenwolf hala bildiğimiz kötü adam. filmin zayıf halkası olmaya devam etse de, darkseid'ın bir kaç kez görünmesi hikayeyi toparlamış diyebilirim. steppenwolf'a hem görsel anlamda çizgi romanlardaki görüntüsüne sadık kalınarak daha az cgi kullanılsa, hem de karaktere daha derinlikli diyaloglar yazılsa bu film epic bir film olabilirdi.
    -müzikler genel olarak güzel olsa da, wonder woman ve amazon tema müziği kendini tekrar ediyor.
    -anladık mercedes filme sponsor olmuş da, markanın logosunu arka arkaya üç kez göstermek pek de hoş olmamış.

--- spoiler ---

eksiler fazla gibi görülebilir ancak ilk filmle genel olarak alakası olmayan, hem batman v superman'den hem de justice league'den çok daha güzel bir film var karşımızda.

7.9/10

edit:düzeltme
  • gayet guzel olmus olmasi gerektigi gibi olmus. film uzun oldugunda yonetmene kisalt kirp cikar demediginde baya iyi oluyormus.

--- spoiler ---

zack snyders justice league cikti bat tank nerede orospu cocuklari!

kacirdim mi lan? yoktu degil mi?

edit: harbiden kacirmisim ya.. ama aksiyonsuz kisa sahne oldugu icin o bat tank nerede kalsin orda..

--- spoiler ---
  • filmi izledim bence gayet güzel filim ilk filim gibi kopuk sahneler yok darkseıd'ı görmek gercekten güzel normalde bir marvel hayranı olsamda dc nin bu ciddi havası olan filmler gayet güzel ve basarilı.demeki zack'e sure vereceksin ve yap diyeceksin adam bu iste gayet başarılı ve izlenmeye değer bir yapım.
  • yorumlar ekşide bile bu yönde olumluysa dc evreni için aradağımız umut ışığını yakalayacağız galiba heyecanlandım be...
    malum ortama 7gb olarak gelmiş 4 saatlik film bu kadar düşükse görüntü kimbilir ne haldedir,yarını beklesem daha kaliteli görüntüye ulaşabilir miyim? ya da ne kadar beklemem gerek
    edit:izlendi beğenildi,kaybolan yıllar için ve gelmemesi olası devam filmleri için üzüntülü hale bürünüldü.
    buradaki bazı troll sivilceli veletleri takmayın gidin izleyin çok iyi bir film olmuş başta 4 saatten benim bile gözüm korktu ama inanın hiç "aman ya bitmiyor mu neyse yarın devam ederim" haline bürünmedim su gibi aktı izlerken.
hesabın var mı? giriş yap