• zevkli bir tercih diyebilirsin mesela, ama hazlı bir şey yoktur. haz duyulur haz alınır. zevk de alınır alınmasına da haz dediğin şey keyiften öte tatmindir benim için zevk biraz da eğlenmeyle o anla ilgili, haz sanki bi mili saniye bile öncesine de olsa geçmişle ve yavaşlıkla ilgili. zevkse anlık denip geçilebiliyor. bilemedim. bir eylemi zevkli hale de getirebilir insan, ama haz duyucam diyip haz duyamaz, haz duyulan şey süprizlidir şaşırtır. nefes alırken dişlerinin arasından havanın girip göğüs kafesinde rahatlaması gibidir haz. yutkunma gibi bişeydir. zevkin böyle bi karşılığı yok.
  • zevk daha somut olan durumlar için hissedilirken haz tamamen soyut durumlar içindir desek.

çikolata gördüm seçerken zevkime göre seçerim tadı değil sadece paketi, sunumu da önemlidir
    yerken ise güzelse eğer beynimin haz merkezini uyarır.
  • şöyle denebilir belki: ikisi de yer yer birbiri yerine kullanılmakla birlikte hazzın bedensel duyular için; zevkin ise zihinsel bir süreç için kullanıldığını söyleyebiliriz. sanattan zevk alınır mesela ya da göz zevki denen bir şey vardır ve bunlar bedene dayalı bir tatminden çok soyut bir sürece işaret eder. haz ise eylemlerden ve durumlardan anlık duyumsamalarımızı ifade eder. kısaca haz hedonist manada duyumsamayı zevk ise zihni/ruhsal duyumsamayı ifade eder.
hesabın var mı? giriş yap