şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: samimiyet)
 • (bkz: mahalle maçı)
  (bkz: akşam ezanı)
  (bkz: salçalı ekmek)
  (bkz: taso)
  (bkz: bilye)
 • benim için 00'lı yıllarda barış manço'nun olmamasıdır.
 • her şeyi hissetmeden yaşamaları tek sebep. biz 80ler 90a yakınlar top tuttuk, ip atladık ; dokunarak hissettik. ezan okununca eve girdik ; duyduk hissettik. yemek resimlerini çekip cümle aleme nispet yapmak yerine , sokakta ekmek arasını bölüşerek saklambaç oynadık ; paylaşmayı hissettik. bir arkadaşımızın babası dışarı çıkmasına izin vermediğinde birlik olup izin kopardık ; dostluğu , birlikten kuvvet doğarı hissettik... biz daha neler neler yaşadık ama hep hissederek yaşadık. gördük , duyduk , dokunduk, tatdık, paylaştık , sevdik , sevindik... çocukluk ve gençlik diye bir kavram vardı mesela ve ikisinde de bilmedik hiç sanal ortam nedir. hissetmeden yaşamayı anlayamıyoruz o yüzden biz 80ler 90lar ... yani en azından ben hala anlayamıyorum... st
 • eski bir topçunun neden olduğunu söyleyebiliriz. evet evet, o aklına gelen.
 • internet çağı olmasıdır.
 • 5-10 sene sonra 2000liler sözlüğe hücum edince okur öğreniriz.

  bizim bulamadığımız bi' şey bulmuşlardır belki bu çağda.
 • gregoryen takvimi yani jülyen takviminin güncellenmesi ardından 00 ile biten yüzyıl başlangıçlarında şubat yine 28 gün çektiği içindir. papa gregor önceki uygulamada bir yıl gerçekte 365 gün 5 saat 50 dakika olduğu halde (kabaca) her 4 yılda bir sezardan beri 1 gün daha eklenmesinin yani her yılın 10 dakika daha uzun sayılmasının yüzyıllar geçince 10 günlük kaymaya sebep olduğunu (yine kaba bir hesap ile 1500 yılda takvimde mevsimlere göre 10 günlük fazlalık yani ileri kayma oluşur böyle) tespit ettirmiş matematikçilere o günden beri jülyen yerine gregor un yüzyıl başlarında veya 400 e bölünebilen yıllarda zamanı gelse de şubat 29 gün olmuyor 28 ile devam ediliyor bu hatayı minimize eebilmek için. hatta ilkin bir çok ülke 10 gün 11 gün ruslar daha sonradan 12 gün geri almıştır takvimlerini gregorien e geçilince.
  işte bu yüzden de çok sıkıcı bu yıllar şubat keyifsiz. *

  edit: ek bilgi.
  yahu taa sezar döneminde bile bir yılı tam olarak nasıl ve neye göre hesaplamışlar arkadaş (hesap doğru da uygulamada es geçmişler 10 dakikayı) teknoloji yok, dünyanın güneş çevresinde döndüğü bilinmiyor, bu bilinse de yörünge sabit değil güneş de değil nasıl yaplmış hem de teknolojisiz? sorusu gelirse diye.
  cevap: bir ekip kurar ve gün gece eşitliğinin olduğu andan itibaren (tabi bunu da hergün gözlemen ölçmen gerekebilir) sonrakine ve ondan da bir sonrakine kadar günleri sayar zamanı da ayrıntılı olarak örneğin iki ilkbahar ekinoksu arasında ölçersin. işte bu diğer herşeyden daha net bir doğrudan yıl hesabı yapabilmeyi mümkün kılar yörüngeyi kozmik gerçeği güneşin mi dünyanın mı döndüğünü bilmene bile gerek yok, o şekilde bulunmuş zaten.
 • 5 - 10 yil sonra anlatabilecek bir "gencken ne dolandik beraber" leri olmaya icin olabilir. teknoloji kil tuy derken asosyellestik iyice.
 • 00'lı yıl mı olur olm. bak 90lara bak bak bak sayıya bak 90. ağzı nasıl dolduruyor