şükela:  tümü | bugün
  • bankamatik kartımın kopyalanıp hesabımdan para çekilmesi suretiyle zarara uğramama sebep olan ilgililer hakkında nitelikli dolandırıcılık suçuna ortak olan bankadır.

nasıl mı?

her şey 29 temmuz akşamı 23.00 da cebbanktan dur la bir bakayım şu hesabıma dememle başladı. onca yorgunluktan bir iki gün istanbuldan uzaklaşıp kafamı dinleyeyim dedim. demez olaydım.

işlem menüsünde günlük 2 işlem yapıldığını gördüm hesabımdan. baktığımda 28.07.2016 saat 23.58 de maksimum limit olan ve bu limit nedeniyle de faizini kestiği 2000 tl lik bir işlem ve yine 29.07.2016 saat 00.02 de yine aynı şekilde 2.000 tl lik işlem yapıldığını görünce şok oldum.

bu çekimleri ben yapmamıştım.

derhal müşteri hizmetlerine bağlanmaya çalışırken ki bu yaklaşık 20 dk sürüyor. bir taraftan da zamana karşı yarışıyordum.

çünkü dün gece bu saatlerde soyulmuştum. 5 dk arayla yeni günü ve limiti bekleyen kurnaz dolandırıcılar tarafından.

üstelik hiç bir şekilde bir mesaj ve mail ile şüpheli para çekimi hakkında bilgilendirilmemiştim de. tekrar aynı taktik için saati beklediklerine emindim. uzun beklemeler ardından durumu izah ettim ve kartımın iptalini ve hesabımı bloke ettirmeyi başardım. ancak başımdan aşağı kaynar sular da dökülmüştü.

fakat müşteri hizmetleri anamın kızlık soyadından nüfus cüzdanı bilmem ne numaralarına kadar sorgularken bana bu çekimler yapıldığın da ulan kardeşim manyak gibi 5 dk arayla üst limiti de zorladın, sakın bundan bir bokluk olmasın dememişti.

asıl şov bundan sonra başlıyor....
    müşteri hizmetlerinin yönlendirmesi ile sitesinde gizlenmiş bir başvuru formu var başına gelen bilir, oradan buradan derken formu buldum, günlerden cuma akşamı bize faks çekin biz bi bakalıma bağladılar olayı, tabi başka bir çare olmadığı için adım adım dediklerini yaptım. o sırada antalyada bulunduğumdan cumartesi sabahı erkenden kalkıp internet kafe aradım. kale içinde zor bulunuyormuş hepsi bir yerde toplanmış. neyse pek bilmediğim bir şehirde bana söylenenleri yaptım. şimdi faks çekebileceğim güvenli bir yer bulmam gerekiyordu. formu doldurdum imzaladım. en güvenli yer olan antalya ptt ye gittim. elimde delil olması için ilgili numaraya gönderdiğimi gösterir faks geri dönüşlü olarak suretini de teslim aldım. en azından elimden geleni yapmış olmanın ve arkadaşlarımının da telkini ile günün bitmesini bekledim. ertesi gün tatili de yarıda kesip apar topar da istanbul'a geri döndüm. işlem yapılan yer sultanbeyli akbank atm 1 ve atm 2 kullanılmış. sherlock gibi taramanın sonucunda bu bilgiye ulaşmıştım. bu işlemler yapılırken kartımın yanımda olduğunu ve benim de istanbulda olmadığımı da eklemeliyim.

neyse, pazartesi yani bugüne geldik. önce günün başında müşteri hizmetlerini aradım, yine yaklaşık 30 dk bekleme sonunda en nazik ve açıklayıcı üslübumla kendimi ve bu yaşananları 3 ayrı kişiye anlattım. faksın henüz ulaşmadığı, mesai bitiminin sonunda gelmiş olacağını incelemeye girmeden ekrana düşmeyeceklerini söylediler. peki dedim. ancak içimde bir kurt hala kırt kırt devam ediyordu.

bu sırada ilgili meçhul şüpheliler ve banka hakkında cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulundum. bankaların çalışma tarzlarını ve bu tip işlemlerde mağduriyet gidermekten çok ne olmuş ya aa yok canım tarzlarını az çok biliyordum. yaşadığım süreç de bundan emin olmamı sağladı. bu arada şişlide bulunan şubelerine gittim, bireysel üst rütbeli görevlilerden birine yine nazikçe sordum, el cevap; "aa ilk defa karşılışıyorum böyle bir şeyle, emin misiniz siz çekmediğinize dedi."
    la nasıl ilk kez karşılaşıyorsunuz. dedim la yı atarak tabi, neredeyse hergün haberlere çıkıyor bu tarz durumlar. bunca rezalet fraud yönetimine sahipsin. bir şüpheli işlem belli, bilgi bile verme gereği görmediğin açık. neyse tartışma üslubunun fayda sağlamayacağını bildiğim için yasal prosedüre bağlı kalınacak şekilde hareket etmeye devam ettim.

en son az önce,gece vakti en azından müşteri hizmetlerine ulaşmak kolay olur diye bekledim .tek istediğim faks neticesi ile bildirimin bir kaydı olmalı ve buradan takip etmekti gelişmeleri.
    fakat fark etmiyor dostlar o 20 dk-30 dk yı dolduruyorlar yine seceremi verdim ve aldığım cevap; " faks mı ne faksı oldu?"
    "siz çekmemişsiniz ki gidin yarın yine çekin" diye üstelik bir de öğüt aldım.
    öğüt almaya bayılırım.

yine sakinliğimi koruyarak telefonu kapattım. yarın sultanbeyliye gidip suç çetelerine karşı tek başıma mücadele etmeye karar verdim.
    tabi hukuk çerçevesinde.
    kırmızı sana çok yakışıyor akbank.

müşteri memnuniyetinden ve güvenliğinden bu denli uzak, sorumsuz ve ilgisizce hareket eden bankanın yapmış olduğu rezalettir. ulan üç kuruş paramız var emanet ediyoruz türkiyenin en büyük bankasına. düştüğümüz duruma bak o değilde müvekkilin dava açayım diye gönderdiği masraf parasıydı o.

başına bu tip kart kopyalanması vs. durumlarına ilişkin gelen, gelecek olanları bilgilendirmek için süreci editleyeceğim. avukat olduğumdan işin hukuki olarak da takipçisi olacağım.

"ne faksı ya gelmemiş işte, tekrar çekin.
    belki 180 günde dönüş yaparız."

belki,
    belki...

edit: öncelikle destek olan tüm arkadaşlara teşekkürler. gerek özelden cevap veremediklerim, gerekse buradan yakınen ilgili gösteren herkese çok teşekkürler.

edit2: konunun hukuki sürecinde bu konuda ne yapılması gerektiğini bilmeyen herkes için takipçisi olacağım ve vazgeçmeyeceğim.

edit3: sosyal medya temsilci tarafından az önce arandım fakat hesabınız blokeli şimdi, "tehlikenin geçtiğini düşünüyorsanız müşteri hizmetlerinden arayın da kaldırsınlar" öyle görürüz ne olduğunu bilgisi geçildi. sinirlenmeyeyim diyorum ama gerçekten zorlama konusunda ustalaşan tutumlar devam ediliyor.

edit4: bazı arkadaşlar için telefonum ve bilgilerim günceldi, ilk bağlanıldığında 6 yı tuşladığınız da kayıp çalıntı kart menüsune 30 sn de ulaşıyorsunuz evet ama onlar mutlaka başka bir birime bağlıyorlar ve kayıtlı halde bunu ispat edebilecek durumdayım 20 dk. dan önce bağlantı sağlanmıyor evet günün her saati, hiç yoğunluk demesin.

edit5: bugün genel merkeze noter aracılığı ile ihtarname çekerek hukuki müracaatımı da bildireceğim. cumhuriyet başsavcılığı aracılığı ile dün başvuruyu meçhul şüpheliler ve akbank taraf gösterilerek başlatılmıştı.

edit6: gelişme oldukça buradan bilgi vermeye devam edeceğim. ve tekrar ediyorum herkes sözlük yazarı değil ciddi bir katılım gösterildi buradan ancak bankanın bu anlayışıyla bu mağduriyet herkesi bulabilir ben bu sorumluluğu taşıyarak hareket ediyorum bu da böyle bilinsin lütfen.

edit7: (02.08.2016-15.29)
    arkadaşlar gerçekten çok teşekkür ederim yakın ilginiz için, an itibariyle dilekçemin yanında savcılığa müşteki sıfatımla ifade verdim, elden takipli müzekkere ile hesabımın bulunduğu şubeye tutanağı teslim edip kamera görüntülerin tespitini de sağlayacağım. soruşturma aşamasından kovuşturma aşamasına geçtiği durumu da takip edeceğim. buradan da bu tip mağduriyetler yaşayan herkese bir parça faydam dokunması adına paylaşacağım. bu sorumluluğu taşıdığımı bilmenizi isterim.
    bu arada bana ulaşmaya çalışan herkese kapım açıktır, kimliğimi gizlemem söz konusu değildir. mesleğim gereği kamu görevi yapıyorum ve bu olay da benzerleri ile birlikte kamuya mal olmuştur. amaç her türlü önlemin alınması ve insanlara pratik bir çözüm sunulması anlayışının sağlanması olmalıdır.

bu arada sabah arandım ve ilgilenildiği bilgisi verildi, hep karşılaştıkları olaymış maalesef benim ilk dedim. ironi gibi ironi. her neyse referans numarası mailime geldi. bu taraftan da takibini sağlıyorum.
    emek harcayan, ilgili gösteren herkese bir kez daha teşekkürler.

şimdilik faks ayağını aştık bunun dışında yeni bir durum söz konusu değil.
    yeni bir gelişme olması durumunda yine editleyeceğim.
    selamlar herkese.

(bkz: edit) 8: sevgili sözlük halkı, herkese ayrı ayrı teşekkür etmeyi bir borç bilirim. az önce hesabıma çekilen tutarın yatırıldığını öğrenmiş bulunmaktayım. ayrıca yine müşteri memnuniyeti biriminden yetkili nazik biri beni arayarak bilgilerini paylaşıp gerekli özürleri diledi. sağolsun üslubu oldukça pozitifti yaklaşımı için kendisine buradan teşekkür ederim.
    bir teşekkür de ki en önemlisi yine bir sözlük suseri olan * olacak. halledeceğim dedi ve ilk haberi yine kendisi verdi. yaklaşımı için tekrar teşekkürler. bir teşekkür de * ya kendisinin verdiği taktiğin çok faydalı olduğunu belirtmeliyim hemen açıklayacağım birazdan aşağıda yine aynı şekilde * ye de teşekkür ediyorum.

tek tek mesajlara cevap vermeye çalıştım, atladığım isimler olduysa lütfen bağışlasınlar. tecrübeli bir mağdur olarak her türlü teşekkürü kendilerine bir borç bilirim.

şimdi gelelim bulunduğumuz noktaya;

bana bunların yaşanacağını söyleyen arkadaşlar olmuştu, dedikleri gibi oldu.
    mesleğimi bankalarda kartımı vererek işlem yapılmasını istemek gibi bir gaye ile kullanmakta değilim.
    bu durum bana bir sorumluluk yüklemekte olup olayımız artık kamuya mal olmuş bir olaydır. aynı sıkıntılara uğrayan, bu güçlü mecraya ulaşma şansı olmayan kişilere de yol göstermek boynumuzun borcudur. elbet sonuç almış olmanın mutluluğunu yaşıyorum. uzun yıllardır ilk ve tek kez sözlüğü bu anlamda kullandım gücünü görmüş olmak bu tebessümün asıl sebebidir.

hiç bir menfaat gütmeden buradan tüm ilgili birim ve yetkililere sesleniyorum. gerçekten a bankası b bankası değil. insanlar sizin müşteriniz ancak boyunlarına kement attıklarınız değildir. madem kapitalizm bu denli hayatımızın içinde her birimiz birbirimize mecburuz, diğer tüm saç ayakları ile birlikte win win yolunu tercih edebiliriz.
    hayat zor, para kazanmak güç. bir de zorluk çıkarmak tercih olmamalı;

1. insanlar sizi arıyorsa keyiften aramıyorlar. tüm bahaneleri kabul edebilirim belki ama üslup o kadar vazgeçilmez bir husus ki. bu her meslekte ve her alanda böyle. yardımcı olmak istediğini göster karşındakine. sen bir faks çek bakarız anlayışı maalesef ki bugün git yarın gelden bir farkı olmuyor. insanları bezdirmeyin teşvik edin. her alanda. bir işçi haksız sebeple işten çıkartıldığın da dava masrafları yüzünden dava açmaktan vazgeçecek harçlar önüne koyarsanız bu hak aramak değil, dur bakalım vazgeçer mi demektir. o insan yorgun, o insan zaten düştü, teşvik et hakkını arasın.

2. bu kadar kişiye ulaşacağımı tahmin etmiyordum. bu fırsattan sıkıcı olmayan bir sosyal mesaj daha vereyim, herkes birbirine yardım etsin, burada küçük de olsa bir örneğini sergiledik. sadece yaklaşım merkezine bunu oturtunca inanın kolay oluyor. ulan her şey mi ters gider dedirtmiyor -ben antalya da internet kafe ve faks için yer ararken dedim.- yönetmelikleri yüzünden faks gerekli dediler ama bu tip olaylar önce yönetmeliklerin sonra kanunların değişimine sebep olacak toplumu oluşturuyorlar. hak arayan bireyden muazzam bir toplum yaratabiliriz. bunu biliyoruz sadece biraz endişeliyiz. yalnız hissediyoruz.

3. ve uzatmayayım son; hakkınızı aramaktan asla vazgeçmeyin. asla.

hukuki sürecin arkasını bırakmayacağım.

özel edit: captain knucklesadlı düşünceli yazar arkadaşımızın önerisi ile; sözlüğün gücü mutlak ilkesinden yola çıkarak linki aşağıya bırakıyorum. her sıkıntının başka bir derdi aralamasına vesile olması bakımından. sözlüğün anlayış ve affına sığınarak.
    (bkz: ogretmen kumru konaka yardim kampanyasi)
  • rezalet gibi rezalettir. bankaların en az dolandırıcılar kadar suçlu olduğunı gösteren vahim olaydır. işin peşini kesinlikle bırakmamak lazım. başlığın güncel kalması için takipçisi olacağım. büyük geçmiş olsun dediğimdir.
  • harbi rezalettir. altın alıp babaannem gibi evin kuytusuda saklayacağım bundan sonra. bankadan daha güvenli olacağına eminim.
  • böyle rezalet entrylerini okuyup okuyup kin doluyorum yeminle.
  • her hesabımızı karta bağlamamamızı bize öğütleyen rezalet. tabii önce akbank'tan uzak duruyoruz. türkiye'de bundan daha kötü bir banka yok. tavsiyem daha çok yabancıların sahip olduğu bankalarla çalışmak. bizim kadar çürümemiş oluyorlar.
  • (bkz: #51279226)
  • bu rezaleti okuduktan sonra yarın ilk işim olarak akbank gold, akbank master card ve akbank free kredi kartlarımın iptali için akbank'ı arayacağım.
    canınız cehenneme sayın akbank.

edit: akbank'ı arayip kredi kartlarımı iptal ettirdim. kendilerine akbank ile kendimi güvende hissetmedigimi bu yüzden kredi kartlarımı iptal ettirmek istediğimi dile getirdim. mutlu muyum? hemde çok.
  • akbankla ilişkimi iyiki kesimişim derdirten rezalettir.
  • başıma ziraat bankası versiyonu gelmiş rezalettir.
    benim yaşadığım olayın tek farkı iki saat arayla farklı iki şehirden para çekilmesine rağmen bankam bunu bana bildirmemisti.miktar hemen hemen aynıydı ve sıfır ilgi gosterilmesi zaten aynı. ne zaman bankaya da dava açtım o zaman ilgilenmeye başladı arkadaşlar ve 3 ay sonra paramı alabildim.umarım en kısa zamanda parana kavusursun.
  • bu atmlerin kamera kayıtları olmuyor mu.. siz çekmiş olmayasınız demek yerine gün ve saat takibi ile o an parayı kimin nasıl çektiği gayet kolay tespit edilebilir.. sonra da "siz çekmiş olmayasınız" diyen dallamanın eline verilir kimin çektiği..

ayıp ulan.
hesabın var mı? giriş yap