şükela:  tümü | bugün
  • başlığın tam halinin; "ankara emniyet müdürlüğü’ne bağlı çevik kuvvet şube müdürlüğü’nde görevli polislerin birbirlerine, ‘patron, başkan, abi, kanki, kral, abla, hacı, toprağım’ demesinin yasaklanması" olduğu hededir.

bu kelimeler yerine çevik kuvvet polislerinin kendisi ile aynı yıl göreve başlayan personele ‘devrem’, kendisinden önce göreve başlayan personele ‘üst devrem’, kendisinden sonra göreve başlayan personele ise ‘alt devrem’ şeklinde hitap etmesi isteniyormuş.

her kuşu tutmuşlar, bir kalmış devrem misali...

kaynak*
  • medeniyet böyle bir şey işte.
    oh, nihayet bize de geldi.

(bkz: nuriye gülmen)
    (bkz: semih özakça)
  • alt devrenin üst devreye abi deme zorunluluğu vardır çevik kuvvet birimlerinde. bu zorunluluk ortadan kalkmış oldu böylece.

bu uygulama da cemaatten kalma bir adetti ve gayet de çirkindi. özellikle 21 yaşında pmyo'lu polise atanamamış öğretmen olan 29 yaşındaki pomem'li polisin abi demesi biraz saçmaydı nitekim.
  • abilerden, ablalardan ağzı yananların yasağı sanırsam.

ama doğru karar olmuş tabii.
  • bu tarz ifadeleri, seslenmeleri beğenmeyebilirsiniz. hoşunuza gitmeyebilir. ama devlet bunu yasaklayamaz. herhangi bir kurum buna sınırlandırma getirmemeli. benim en iyi dostumdur istediğim gibi hitap ederim ona.
    iş yerinde laubaliliğe ben de hoş bakmıyorum ama bu demek değildir ki yasaklanmalı bu tarz ifadeler. bırakın insanlar istediği gibi hitap etsin birbirine. rahatsız olan dile getirir onunla istediği gibi konuşurlar.
    devlet kurumlarından tutun da özel şirketlere varana kadar iyice baskıcı olmaya başladı işverenler.
  • neyse ki bunların içinde minnoşum kelimesi yok.
  • bunları diyorlarsa zaten yazık.

isabetli yasaklamadır.
  • ah ah, bir de tıp fakültelerindeki abi-abla hitapları kalksa. ulan konsültasyonda hoca "nedir durum?" deyince gençler "abi şöyle, abla böyle" diyorlar ya tilt oluyorum.
  • bu ülkeden ne yazık ki hiç beklenmeyecek ve doğru bir hareketti.. gözlerim yaşardı.