• haklarını sonuna kadar arayacaklar tabi! bu zamanda aile geçindirmek kolay mı... umarım istediklerini elde edecekler
  • yeter ama sikerim artık grevinizi dediğim grevdir. vatandaşı madur ederek grev olmaz böyle kardeşim. iş yavaşlatırsın, seferleri aksatırsın, turnikeleri kaldırırsın, kısacası vatandaşa değil iş verenine zarar verirsin.

biri diyor %30 zam verdim kabul etmediler, diğeri diyor %26 istiyoruz vermiyorlar. biri diyor 3500-4000 tl maaş alıyorlar, diğeri diyor 2500'ü gören yok. her kafadan ayrı ses çıkıyor. banane sizin çekişmelerinizden amk ülkede bu kadar işsiz varken, ekonomik kriz döneminde zam beğenmemek nedir. bana kalsa grev bitmiş olsa bile kovarım hepsini tüm kadroyu yenilerim. nedir bu her sene her sene.
  • muhalif geçinen emek düşmanlarının vatandaş mağduriyeti, seçim dönemi, işçinin gözünün doymaması gibi akıl tutulmasından ibaret bahanelere sığınarak biteceği günü iple çektiği grevdir. tüsiad'da yaptığı konuşmalarda burjuvalara grev yasağının propagandasını yapan iktidarın son ana dek izlediği ve mevcut riski göze alamadığı için yasakladığı grevdir. evet izban grevi ertelenmemiştir yasaklanmıştır. bahsi geçen 60 günlük erteleme süresinin sonunda işçinin yeniden greve gitmesi mümkün değildir. 6356 sayılı sendikalar ve toplu iş sözleşmesi kanunun 63. maddesi “grev ertelemeleri” başlığını taşısa da aslında bu bir yasaklamadır. ilgili mevzuata göre bakanlar kurulu, grevleri 60 gün süreyle erteleyebilir. grevler bakanlar kurulu kararıyla durdurulduğunda, tarafların anlaşmamaları halinde grevlerin yeniden başlaması konusunda hukuken olanak yoktur. bu nedenle, 60 gün içinde taraflardan ya anlaşmaları beklenir ya da toplu iş sözleşmesi, yüksek hakem kurulu tarafından sonuçlandırılır. bu yapılmazsa sendikanın toplu iş sözleşmelerindeki yetkisi düşer. dolayısıyla yapılan erteleme değil, açıkça grevin yasaklanmasıdır.

fatih yaşlı meseleyi güzel özetlemiş.

"grev nedir, nasıl yapılır, grevler nasıl etkili olur bir fikrin yok, o yüzden izban işçisi greve gidip tam da grevin amacına uygun bir şekilde hayatını olumsuz etkilemeyi başardığında, hemen düşmanlarına benziyorsun, hemen mağdur edebiyatına başvuruyorsun. izmir’in rantını yemede hem iktidarla hem birbirleriyle kapışanlara “işçiye hakkını ver, halkı mağdur etme” demek yerine yine komplo teorilerine sarılıyorsun. neredeyse her yıl seçim olan bir ülkede, toplu sözleşme nedir, ne zaman yapılır bilmediğin için, “bilerek seçim dönemine denk getirdiler, zamanlama manidar, grevin arkasında iktidar var, sıkıysa başka yerlerde yapsınlar” diyebiliyorsun. sonra grevin arkasında olduğunu iddia ettiklerin grevi yasaklayınca şaşırıp kalıyorsun, dur şuna da bir kılıf uydurayım diye düşünüp “amaçları zaten grevi yasaklayıp kahraman olmaktı” diye saçmalıyorsun."

"akrep gibisin kardeşim,
    korkak bir karanlık içindesin akrep gibi.
    serçe gibisin kardeşim,
    serçenin telaşı içindesin.
    midye gibisin kardeşim,
    midye gibi kapalı, rahat.
    ve sönmüş bir yanardağ ağzı gibi korkunçsun, kardeşim.
    bir değil,
    beş değil,
    yüz milyonlarlasın maalesef.
    koyun gibisin kardeşim,
    gocuklu celep kaldırınca sopasını
    sürüye katılıverirsin hemen
    ve âdeta mağrur, koşarsın salhaneye.
    dünyanın en tuhaf mahlukusun yani,
    hani şu derya içre olup
    deryayı bilmiyen balıktan da tuhaf.
    ve bu dünyada, bu zulüm
    senin sayende.
    ve açsak, yorgunsak, alkan içindeysek eğer
    ve hâlâ şarabımızı vermek için üzüm gibi eziliyorsak
    kabahat senin,
    — demeğe de dilim varmıyor ama —
    kabahatın çoğu senin, canım kardeşim! "

[http:// https://www.birgun.net/…akrep-gibisin-kardesim.html]
  • iki tarafın da birbirine iftiralar attığı, hangi tarafın doğru konuştuğunu anlayamadığımız grevdir. bu grev sebebiyle kızılay kan bağışlarında ciddi azalma olmuş. sadece işe giden insanlar değil, hayatı tehdit altında olan hastalar bile mağdur oldu kısacası.

işverene zarar verilen grev türünün yapılamaması ise ülkenin iğrençliğinin bir diğer yönü. parasız sefer yapsan, esas hedefin olan patronların canını yakabilirsin ama bu yöntem yasak.

bu arada konuyla alakalı olarak; keşke her işçi greve gidebilse, hakkını savunabilse. ülkede grev yapma yasağı olan milyonlar var.
  • adalet ve kalkınma partisi iktidarı sürecinde ertelenen 16 grevden biridir.

bu grevin izmir'lileri çok mağdur ettiği söylenmekte. chp'li belediyenin sürdürdüğü işçi karşıtı propoganda karşılığını buldu; en nihayetinde, bu propandanın etkisi ile izmir halkı grevdeki işçilerin yanında durmadı ve bu sayede işverenlerden biri olan chp'li belediyenin de isteği ve desteği ile grevin ertelenmesinin zemini hazırlandı.

sayın cumhurbaşkanı izmir'lileri bu grevden kurtarmış oldu.

izmirliler bu zokayı yutar mı bilinmez (çoğu yutmuş gözüküyor) ama ilk günden itibaren, özellikle chp’li belediyenin yürüttüğü grev karşıtı propagandanın karşılık bulduğu bir gerçek.

neydi izmir’de greve karşı yürütülen propaganda?

izban grevi, seçimlerin hemen öncesine denk gelmişti ve bu akp’nin chp’ye izmir’de kurduğu bir komploydu. şirket yarı yarıya ulaştırma bakanlığı ve izmir büyükşehir belediyesi ortaklığıydı. yani hükümetin de söz hakkı bulunuyordu. üstelik sendikanın başında sayın erdoğan’ın has adamlarından biri vardı. işçiler greve çıkarak böyle bir siyasi komploya alet olmuşlardı. bu propaganda izmir halkının, komik sayılacak ücretlerle koca bir kenti bir uçtan diğer uca taşıyan izban işçilerinin yanında durmasını önemli ölçüde engelledi.

oysa ortada hakları için mücadele eden işçiler var. grev yapıyorlar. en güçlü olan silahlarını kullanıyorlar. grev üretimin durması, hizmetlerin aksaması demek. böyle olursa sonuç veriyor. başka neden grev diye bir şey olsun ki zaten? izban grevi bu açıdan son dönemdeki en etkili işçi grevlerinden biri oldu. izmir’de hayatı etkiledi. bu etkiden kaynaklı mağduriyetin sorumlusu grevi yapan işçiler değil, işçilerin taleplerini karşılamayan chp’li belediye ile ulaştırma bakanlığı idi.

izmirliler şu soruyu birbirlerine sormak zorundalar. belediye işçileri ücretlerine istedikleri zammı alabilmek için grev yapmak zorunda kalıyor, bunun için birçok çok yasal engelle karşılaşıyor ama belediye başkanı ulaşıma zam yaparken tek bir zorlukla, engelle, yasal sınırlamayla karşılaşmıyor. izban işçisinin zam istemesi yasak, kocaoğlu’nun ulaşıma keyfi zam yapması serbest! bu işte bir tuhaflık yok mu sizce de?

grevi yasaklayan sayın cumhurbaşkanı, yasaklatan da kocaoğlu’dur. izmir’de iki gündür trenle yeniden şehir içi yolculuk başlamış olabilir ancak izmir halkının, akp ile işbirliği yaparak kenti yönetmeye çalışan chp belediyeciliğinden kaynaklı mağduriyeti devam ediyor.*

http://haber.sol.org.tr/…-savas/magdur-izmir-254468
  • bu grev sayesinde sosyalist tayfanın neden halka inemediğini gördüm benim için tek artısı budur. siz gidin milyonlarca insan yerine 300 tane insanın keyfini düşünün ki bu adamlar yüzde 30 zammı beğenmiyorlar. ulan kpss de 95 alıp memurluğa atanan üniversite mezunu adamın aldığı para 2019 zammıyla net 3198 tl fakat lise mezunu gişeci zamlarla 3600 tl yi beğenmiyor. bu ülke size fazla gençler gidin kübaya falan yerleşin yüzde 1 oy bile fazla size de neyse.
  • fatih yaşlı;

"...grev nedir, nasıl yapılır, grevler nasıl etkili olur bir fikrin yok, o yüzden izban işçisi greve gidip tam da grevin amacına uygun bir şekilde hayatını olumsuz etkilemeyi başardığında, hemen düşmanlarına benziyorsun, hemen mağdur edebiyatına başvuruyorsun. izmir’in rantını yemede hem iktidarla hem birbirleriyle kapışanlara “işçiye hakkını ver, halkı mağdur etme” demek yerine yine komplo teorilerine sarılıyorsun. neredeyse her yıl seçim olan bir ülkede, toplu sözleşme nedir, ne zaman yapılır bilmediğin için, “bilerek seçim dönemine denk getirdiler, zamanlama manidar, grevin arkasında iktidar var, sıkıysa başka yerlerde yapsınlar” diyebiliyorsun. sonra grevin arkasında olduğunu iddia ettiklerin grevi yasaklayınca şaşırıp kalıyorsun, dur şuna da bir kılıf uydurayım diye düşünüp “amaçları zaten grevi yasaklayıp kahraman olmaktı” diye saçmalıyorsun."

https://www.birgun.net/…akrep-gibisin-kardesim.html
  • izban çalışanlarının aldıkları maaş az bir maaş değil, madem maaş ile ilgili sıkıntıları var, o zaman bıraksınlar, çalışmasınlar! bu kadar insanı mağdur etmeye kimsenin hakkı yok! yaptıkları yüzünden bütün izmir halkını karşılarına aldılar.
  • kesin olan şudur ki, bu süreçte ya izban yönetimi yalan söyledi ya da izban çalışanları.

izban yönetimi tarafından bakarsak, izbanın 1 ay çalışmaması nedeniyle epey zarar etti izban yönetimi. yani 300 izban personelinin maaş maliyetinin çok üzerinde bir zararın oluştuğu açık.

izban personeli tarafından bakarsak, yönetimin taahhüt ettiği ücretin net ve kesintiye uğramayacağının garantisini alabilirlerdi. şayet söyledikleri gibi izban yönetiminin açıkladığı ücretlerin 2 bin liraya tekabül ettiğini düşünüyorlarsa zaten grev konusunda haklılar.

velhasıl, birileri yalan söyledi ama kim söyledi bilemiyoruz. haklı olduğunu iddia eden de tam anlamıyla bunu açıklayamadı. bildiğimiz bir şey varsa o da her gün günde izbanı kullanmak zorunda olan yaklaşık 400 bin izmirli çok büyük mağduriyet yaşamıştır.

edit : 35bucukta oturan 35li şu mesajı yazdı, okumakta fayda var.

hocam ben makine kaynak mühendisi isg c sınıfı uzmanı project man. prf. (pmp) uzmanı 10 yıllık deneyim sahibi olarak izmir metro hat ve yapılar şefi idim. 2018 haziran ayında işten ayrıldım. ankara metro 4500 tl maaş alırken eskişehir 5200 tl antalya 4800 tl istanbul 7000 tl maaş alıyor idi. ben 2750 tl alıyor idim. tcdd personeli 5200 alıyor idi. şuan 5500 gene izmir’de maaş alarak çalışıyorum. metro da ve tramvayda tek kaynak mühendisi bendim şimdi yok çünkü o paraya çalışılmaz. şimdi benim 2750 yi 1.30 ile çarpıyoruz 3575 yapıyor. 5200 ü 1.15 ile çarpıyoruz ve 6000 tl para yapıyor. 2750/5200 0.52 orana sahip 3575/6000 0.59 orana sahip. yani ben yüzde 7 artış almış oldum o da eskişehir yüzde 15 zam verirse belki yüzde 20 verecek enflasyon oranında yani ozaman aynı orana sahip olurum. bu matematik benim haklarım içindi şimdi izmir’de yaşayan vatandaş açısından bakalım. demiryolu ağır sanayi ve uzmanlık ister. alümina termit kaynağını benden başka yapma yetkisi olan yok 2750 ye adam bulamadılar 6-7 ay dır. kaynak yerine kör cebre takıyorlar buda sinyal arızası veriyor ve sizde devamlı olarak teknik bir neden anonsu duyuyorsunuz. şimdi maaşları eşitler misin yoksa tuttuğunu sikmeye mi çalışırsınız. ben olsam eşit işe eşit ücret derdim. yorum senin
  • öncelikle belirtelim şunu;

%25 zammı izban işçileri değil metro işçileri aldı. ikisi farklı şeydir. ahanda kaynak;

https://twitter.com/…glu/status/1083440753785876480

öte yandan grev sonlandırılsa bile işçiler halen seferleri aksatmakta ve yavaş gitmektedir.

mesai giriş ve çıkış saatlerinde bunu yapmasalar bile ara seferlerde yapmaktadırlar.

dün 1 ay sonra ilk defa kullandım ve perona tam vaktinde gelip, tam vaktinde kalkıp, tam da vaktinde ineceğim durağa geldi. lakin çalışanın üst baş kıyafeti tam bir lakaytdı.

haklılardı / haksızlardı sohbetine girmiyorum zira grev öyle ya da böyle bitirildi. sen artık kılık kıyafetine özen göstermek zorundasın, seferlerini tam vaktinde gerçekleştirmek zorundasın.
hesabın var mı? giriş yap