• salınacaksa bu eziyet neden çekildi. ayrıca bu saatten sonra brunson salınsa da dolar o eski günlerine dönmez.
  • salınacak sa neden bu kadar eziyet çekildi, diye sorarlar adama.
  • kimsenin net olarak 'serbest kalacak' ya da 'serbest bırakılmayacak' çıkarımı yapamayacağı kadar kaygan bir zemindeyiz.

mckinsey olayında görüldüğü üzere hükümetin 'yerli ve milli' iddiasını zedeleyecek hiç bir şeye izin vermek istemediği anlaşıldı. erdoğan, zaaflarından dolayı kapalı kapılar ardında bir çok ülke ile gayri milli anlaşmalar yapıyor olabilir bu ayrı bir konu, lakin brunson davası geçtim kamuyu, dünya'ya mal oldu.

buna ek olarak zannediyorum ki erdoğan hükümeti brunson olayı halledilse bile ekonomik olarak hiç bir rahatlama yaşanmayacağını gördü. elde brunson gibi bir bahane ile kriz dönemine girmenin ve 'milli duruş' sergilemenin avantajlarının daha yüksek olduğuna inanılırsa brunson serbest bırakılmayacaktır.

unutulmaması gereken şey şu; seçime giriyoruz ve bir oy bile çok değerli. buna bağlı olarak hesaplamalar her zaman oy getirisi üzerinden yapılacaktır. brunson'ın salıverilmesi ile oluşacak kısa süreli bir döviz rahatlığı mı daha çok oy getirir, yoksa brunson üzerinden abd ile kavgalı ve kriz bahanesi hazır bir şekilde seçime girmek mi daha az risklidir?

brunson meselesi abd-tr hattındaki tek kritik mesele de değil bunu da not edelim. brunson serbest kalırsa çok kısa süre içerisinde bir s-400 krizi hemen ardından da iran ambargosu krizi patlayacaktır ve döviz krizi devam edecektir. bu sebeple brunson hiç bir şeyi çözmeyecektir.

yukarıda yazdığım sebeplerden dolayı ben şahsen brunson'ın bir süre daha, en azından seçim ertesine kadar tutulacağını düşünüyorum.

ikici mesele ise pazartesi günü bizi uykudan uyandıracak kur grafiği. brunson'ın serbest bırakılmaması ile birlikte muhtemelen pazar günü abd'den bir kaç yaptırım gelecektir ve biz tekrar dolarda 7 ve üzeri rakamları göreceğiz.

uzun vadeli tahmin de yapmak istiyorum. bu tahmin tamamen kişiseldir, 2019 yılı içerisinde erdoğan'ın yetki paylaşımına gideceğini, ülkeyi yönetemez hale geleceğini ve muhalefet partileri ile birlikte bir milli mutabakat hükümeti kurulacağını düşünüyorum. 2019, erdoğan iktidarının resmiyette değilse de, fiilen bittiği yıl olacaktır. bunu çok detaylandırmadan buraya not ediyorum.

özet; brunson in the cell, dollar on the stairway, milli mutabakat in may*

edit: şöyle bir iddia var. türkiye ile abd arasında bir anlaşma sağlandığı ve brunson hakkındaki suçlamaların düşürüleceği iddia ediliyor. eğer iddia doğru ise karışılığında ne verecekler acaba? erdoğan bu işten eli boş çıkmayı kabul etmez. en azından şürekasına bahane ürettirmek için bir koz lazım, ilk aklıma gelen hakan atilla oldu. hmm...
  • herkes biliyor ki rahibin serbest bırakılması ekonomide işleri yoluna koymaya yetmeyecektir bana da sanki rahip bırakılmaz gibi geliyor ancak unutmamak lazım ki amerika'da seçimler var trump gibi bir adam bu sefer bırakılmazsa amerika'nın gücünü kullanmak isteyebilir yani kumaşın astarı yüzünden pahalıya gelebilir
  • tayyip amca,mb bağımsızdır dedi 625 bp faiz geldi.şimdi de yargı bağımsızdır diyor demek ki bu adam salınacak.ayrıca bugün dolar bence bırakılmasını fiyatlıyor.
  • yapısal reformdur. rahip salınarak yapısal reform gerçekleştirilecektir. sanırım bu sebepten dolar 6'nın altına düşmüştür. buyrun:

(•_•)
    <) )?yapısal reformlar
    / \

\(•_•)
    ( (> yapısal reformlar
    / \

(•_•)
    <) )> neymiş bu
    / \

\(•_•)
    ( (> yapısal
    / \

\(•_•)/
    ( ) reformlar
    / \

tekrar yazalım, kaynak: (bkz: #80223422)
  • a haber bırakılmaması gerektiği şeklinde açıklamalar yaptı. a haber gibi bir kanalda bu şekilde bir algı verdiyseler bırakılmaz diye düşünüyorum. bu şekilde alıştırıp tersini yapmazlar heralde kendi seçmenlerine, yoksa yaparlar mı bilemedim.

edit: yaptılar.
  • ümmet reise yetişmek için son düzlükte atak yapıyor, bakalım reisin cevabı ne olacak yarın.
  • (bkz: mavi marmara)
  • rahip serbest bırakılırsa, 15 temmuz’da şehit olanların kemikleri sızlar.

rahip serbest bırakılırsa, dolar kuru sebebiyle zor günler geçiren vatandaşlar unutmaz.

rahip serbest bırakılırsa, tartışılan mahkemelerimiz zarar görür.

rahip serbest bırakılırsa kaybeden iktidar değil türkiye olur.
hesabın var mı? giriş yap