şükela:  tümü | bugün
 • akp'nin papazı serbest bırakacağı davadır.
  bırakılacaktır zira tüm göstergeler bu yönde.
  rte'nin abd'li şirket temsilcileri ile görüşmesi, yumuşak açıklamalar yapması, abd tarafından bu aralar sert bir çıkış gelmemesi.

  ayrıca brunson davası sonrası rte new york'a gidip para babaları ile görüşecek.
  new york'a papaz hediyesi ile gidecektir muhtemelen.

  ha bir de savcılar falan değişmişti.
  (bkz: rahip brunson davasına bakan savcının değişmesi)

  yani ak tayfa papazı vermek için bütün hazırlığı yaptı.
  "papazı bırakmayız" diye ortada dolaşanlara o gün sorun "reisin bir bildiği vardır" der geçer omurgasızlar.

  kısacası 11 ekim'de dolar satılıp 12 ekim'de akşam üstü dolar alınabilir.(ytd)
 • kimsenin net olarak 'serbest kalacak' ya da 'serbest bırakılmayacak' çıkarımı yapamayacağı kadar kaygan bir zemindeyiz.

  mckinsey olayında görüldüğü üzere hükümetin 'yerli ve milli' iddiasını zedeleyecek hiç bir şeye izin vermek istemediği anlaşıldı. erdoğan, zaaflarından dolayı kapalı kapılar ardında bir çok ülke ile gayri milli anlaşmalar yapıyor olabilir bu ayrı bir konu, lakin brunson davası geçtim kamuyu, dünya'ya mal oldu.

  buna ek olarak zannediyorum ki erdoğan hükümeti brunson olayı halledilse bile ekonomik olarak hiç bir rahatlama yaşanmayacağını gördü. elde brunson gibi bir bahane ile kriz dönemine girmenin ve 'milli duruş' sergilemenin avantajlarının daha yüksek olduğuna inanılırsa brunson serbest bırakılmayacaktır.

  unutulmaması gereken şey şu; seçime giriyoruz ve bir oy bile çok değerli. buna bağlı olarak hesaplamalar her zaman oy getirisi üzerinden yapılacaktır. brunson'ın salıverilmesi ile oluşacak kısa süreli bir döviz rahatlığı mı daha çok oy getirir, yoksa brunson üzerinden abd ile kavgalı ve kriz bahanesi hazır bir şekilde seçime girmek mi daha az risklidir?

  brunson meselesi abd-tr hattındaki tek kritik mesele de değil bunu da not edelim. brunson serbest kalırsa çok kısa süre içerisinde bir s-400 krizi hemen ardından da iran ambargosu krizi patlayacaktır ve döviz krizi devam edecektir. bu sebeple brunson hiç bir şeyi çözmeyecektir.

  yukarıda yazdığım sebeplerden dolayı ben şahsen brunson'ın bir süre daha, en azından seçim ertesine kadar tutulacağını düşünüyorum.

  ikici mesele ise pazartesi günü bizi uykudan uyandıracak kur grafiği. brunson'ın serbest bırakılmaması ile birlikte muhtemelen pazar günü abd'den bir kaç yaptırım gelecektir ve biz tekrar dolarda 7 ve üzeri rakamları göreceğiz.

  uzun vadeli tahmin de yapmak istiyorum. bu tahmin tamamen kişiseldir, 2019 yılı içerisinde erdoğan'ın yetki paylaşımına gideceğini, ülkeyi yönetemez hale geleceğini ve muhalefet partileri ile birlikte bir milli mutabakat hükümeti kurulacağını düşünüyorum. 2019, erdoğan iktidarının resmiyette değilse de, fiilen bittiği yıl olacaktır. bunu çok detaylandırmadan buraya not ediyorum.

  özet; brunson in the cell, dollar on the stairway, milli mutabakat in may*

  edit: şöyle bir iddia var. türkiye ile abd arasında bir anlaşma sağlandığı ve brunson hakkındaki suçlamaların düşürüleceği iddia ediliyor. eğer iddia doğru ise karışılığında ne verecekler acaba? erdoğan bu işten eli boş çıkmayı kabul etmez. en azından şürekasına bahane ürettirmek için bir koz lazım, ilk aklıma gelen hakan atilla oldu. hmm...
 • tayyip amca,mb bağımsızdır dedi 625 bp faiz geldi.şimdi de yargı bağımsızdır diyor demek ki bu adam salınacak.ayrıca bugün dolar bence bırakılmasını fiyatlıyor.
 • piyasanın çok uzun zamandan beri beklediği rahip brunson davası bugün gerçekleşecek, dava hakkında birçok senaryo mevcut.link bugün yabancı basında brunson konusunda anlaşmaya varıldı haberleri servis edildi. bunun mahkeme ve türkiye üzerinde baskıyı artırma amacı olabilir yine asıl hedef kitle abd kamuoyu da olabilir, bu sebeple karar açıklanana kadar tedbirli olmakta fayda var. trump yönetiminin rahip brunson davasından politik fayda sağlama çabası net olarak görülüyor.

  piyasadaki fiyatlamalar genelde rahip brunson kararının ne olacağına yönelik ama en az rahip brunson kararı kadar abd yönetiminin, daha doğrusu trump'ın bu konuda takınacağı tavır da önemli, piyasanın olumlu karşılayacağı denetimli serbestlik ya da yurt dışı yasaklı serbest kalma senaryolarına trump'ın verebileceği tepkiler de son derece belirsiz, kişisel fikrim brunson'ın serbest kalmasına herkesten çok trump üzülür.

  bir diğer belirsizlik ise davanın sonuçlanma saati; akşam piyasa kapanmaya yakın dava kararı açıklanmamış olursa onun da apayrı bir fiyatlaması olabilir.

  bütün bunların dışında abd'nin iran yaptırımlarının başlaması sadece 25 gün var ! rahip brunson problemi, türkiye-abd arasındaki en küçük problem.
 • yapısal reformdur. rahip salınarak yapısal reform gerçekleştirilecektir. sanırım bu sebepten dolar 6'nın altına düşmüştür. buyrun:

  (•_•)
  <) )?yapısal reformlar
  / \

  \(•_•)
  ( (> yapısal reformlar
  / \

  (•_•)
  <) )> neymiş bu
  / \

  \(•_•)
  ( (> yapısal
  / \

  \(•_•)/
  ( ) reformlar
  / \

  tekrar yazalım, kaynak: (bkz: #80223422)
 • karar verecek hakiminin dolar alıp almadığını merak ettiren davadır.
 • a haber bırakılmaması gerektiği şeklinde açıklamalar yaptı. a haber gibi bir kanalda bu şekilde bir algı verdiyseler bırakılmaz diye düşünüyorum. bu şekilde alıştırıp tersini yapmazlar heralde kendi seçmenlerine, yoksa yaparlar mı bilemedim.

  edit: yaptılar.
 • ümmet reise yetişmek için son düzlükte atak yapıyor, bakalım reisin cevabı ne olacak yarın.
 • (bkz: mavi marmara)
 • serbest kalışı ile abd’nin gazı alınacak, dolardaki şişkinlik bir nebze inecektir. hedef 5.50 tl.